You are on page 1of 5

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 2 Azam

Tarikh

: 21 Mac 2014 (Jumaat)

Masa

: 9.00 10.00 pagi

Tahun

: 2 Azam

Bil Murid

: 25 orang

Tema

: Alam Sekitar

Tajuk

: Habitat Haiwan

Standard Kandungan
2.2 Membaca dan

Standard Pembelajaran
2.2.2 Membaca dan memahami frasa

memahami perkataan, frasa dan ayat

dalam ayat yang mengandungi

daripada pelbagai sumber dengan

perkataan dua atau tiga suku kata,

sebutan yang betul.

diftong, vokal berganding, digraf dan


konsonan bergabung dengan sebutan
yang betul.

Objektif Pengajaran

Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:


i.Menceritakan sekurang-kurangnya tiga maklumat penting yang dibaca
daripada paparan slaid yang ditayangkan iaitu contoh haiwan yang
hidup di darat, di dalam air dan di kedua-duanya.
ii.Memahami perkara yang dibaca dengan menjawab soalan yang disediakan.
Sistem Bahasa
i.
ii.

Tatabahasa
Kosa kata

:
: Kata Nama
: buaya, harimau, tupai, kuda laut, peguin, anjing laut.

Elemen Merentas Kurikulum:


i.Ilmu
ii.Nilai
iii.EMK

: Dunia Sains, Dunia Seni Visual dan Dunia Muzik


: Kerjasama, berdisiplin
: Kreativiti dan inovasi, TMK

Pengisian Kurikulum :
i.

Pengetahuan

: Alam sekitar

ii.

Kemahiran Berfikir

: Membuat ramalan

iii.

Kecerdasan Pelbagai : Verbal-linguistik, kinestatik

iv.

Belajar Cara Belajar

: Membaca, mendengar, menyebut dan


1

menulis.
v.

Kontekstual

: Murid berkongsi pengalaman mereka

tentang
sebarang yang berkaitan dengan haiwan.
Bahan Bantu Belajar

i.Bahan Maujud: Permainan Touch n Guess, kertas berpetak, lirik lagu haiwan
ii.Rakaman bunyi haiwan, slaid power point
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid pernah melihat kehidupan haiwan.
Langkah Pengajaran
Langkah/

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran

Masa
Induksi
Set
(5 minit)

Catatan

dan Pembelajaran
Beberapa bunyi
haiwan dimainkan
oleh guru.

1. Guru menayangkan bunyibunyi haiwan.

bunyi haiwan

2. Murid mendengar bunyibunyi haiwan dan nyatakan

- kucing

BBM: Rakaman

nama haiwan tersebut.

Kemahiran
Bahasa :

- kuda

Kemahiran

- harimau

mendengar dan

- gajah

bertutur

- katak
TKP:
- interpersonal
- intrapersonal
- muzik

Kecerdasan
Pelbagai :
- Visual-ruang
- Verbal linguistik
2

Langkah 1

Slaid Habitat

(15 minit)

Haiwan

1. Murid dikehendaki melihat


pada paparan slaid yang

BBM: Slaid
Powerpoint

disediakan oleh guru.


2. Ketika slaid ditayangkan,
- Haiwan yang

guru menyoal beberapa

hidup di darat.

soalan mudah kepada murid

- Haiwan yang
hidup di dalam air.

untuk memastikan tahap


kefahaman murid.
3. Selepas itu, murid diminta

- Haiwan yang

menceritakan tentang slaid

boleh hidup di

yang ditayangkan, iaitu yang

darat dan di dalam

berkaitan dengan Habitat

air.

Haiwan.

Sistem Bahasa:
Sebutan dan
intonasi
Kecerdasan
Pelbagai :
- Verbal linguistik

KBT:
Kemahiran lisan

Strategi
Pengajaran dan
pembelajaran:
Berpusatkan
murid
BCB: Memerhati
dan mengumpul
maklumat
Langkah
2
(20 minit)

Permainan Touch
n Guess

1. Guru membahagikan murid

BBM: Permainan

kepada dua orang satu

Touch n Guess

kumpulan.
2. Salah satu murid dalam
kumpulan akan membuat
bunyi haiwan dan seorang
lagi akan meletakkan jari di
touch pad dan meneka.
3

KBT:
Kemahiran
berfikir
menghubungkait

3. Kumpulan yang dapat mata


yang paling tinggi akan

BCB: Memerhati

mendapat ganjaran.

dan mengumpul
maklumat

Langkah 3

Pengelasan

1. Guru mengedarkan kertas

(15 minit)

haiwan mengikut

yang mengandungi petak-

habitat.

petak darat sahaja, air


sahaja serta darat dan air.
2. Murid diminta untuk

BBM:
- kertas berpetak

KBT:
- kontekstual

- Murid melukis

memenuhkan petak-petak

dan mewarna

tersebut dengan melukis

gambar mengikut

gambar haiwan mengikut

TKP:

kreativiti masing-

habitatnya.

- kinestetik

masing.
- Guru memberi
bimbingan dan
memantau aktiviti

3. Kemudian, murid
dikehendaki mewarnakan
gambar tersebut mengikut
kreativiti masing-masing.

murid.
Murid membuat

(5 minit)

rumusan tentang

merumuskan perkara yang

tajuk pelajaran

dipelajari.

guru.

BCB:
- kemahiran
berfikir

Penutup

dengan bantuan

- interpersonal

1. Murid dibimbing

2. Murid menyenaraikan nilai


murni yang telah diperolehi
hasil daripada pembelajaran

BBM: Lirik lagu


haiwan

KBT:
- muzik

mereka.
3. Murid menyanyikan lagu

Nilai : Cintai dan

yang telah disediakan

sayangi haiwan.

bersama-sama guru.
BCB:
- kemahiran
berfikir
4

You might also like