You are on page 1of 7

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN PENDIDIKAN MORAL

Mata Pelajaran

: Pendidikan Moral

Tahun

: 5 Arif

Tarikh

: 5 Januari 2015

Hari

: Khamis

Masa

: 8.00 pagi 9.00 pagi

Jangka Masa

: 1 jam (60 minit)

Bilangan murid

: 21 orang

Bidang

: Nilai berkaitan dengan perkembangan diri

Nilai

: Kepercayaan kepada Tuhan

Tajuk

: Menghormati agama lain

Pengetahuan sedia ada

: Murid telah mempelajari tentang pegangan agama masing-masing

Teknik Dan Kaedah Pengajaran : Bercerita dan Berpusatkan Bahan ( Slaid Power Point)
Tayangan video

Hasil pembelajaran

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat ;


i. Menceritakan tentang agama masing-masing dan tempat beribadat mereka.
ii. Menyenaraikan anutan agama yang terdapat di Malaysia.
iii. Mengemukakan idea atau pendapat tentang cara menghormati agama lain.

Gabungjalin

: Muzik, Pendidikan Islam

Unsur KBKK

: Membuat Inferens

Pendekatan

: Pendekatan perkembangan nilai kognitif dan pembelajaran koperatif

Strategi

: Pemusatan murid dan bahan

BBM

: Gambar, Lagu Hari Raya, Tahun Baru Cina dan Deepavali, Video Hari Raya, Tahun Baru

Cina dan Deepavali, kertas


manila
LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI GURU

AKTIVITI MURID

Guru menayangkan video tiga sambutan


perayaan utama di Malaysia.

memahami kandungan video yang ditonton.

a. Agama apakah yang dianuti dalam video


Set Induksi Sambutan
tersebut?
(10 minit)
perayaan
b. Mengapakah kita perlu menghormati
pelbagai kaum di agama-agama di Malaysia?
Malaysia.
c. Bagaimanakah cara untuk menghormati
agama lain?

cut-000-PERAYAAN DI MALAYSIA_HIGH.mp4

Murid memahami hubungan video tersebut dengan


tajuk yang akan diajar oleh guru.

Guru mengaitkan video dengan tajuk


pelajaran yang akan diajarkan.
Murid mendengar dan mencatat isi penting daripada apa
yang diceritakan oleh rakan.
Beberapa orang murid daripada pelbagai
kaum diminta untuk menceritakan agama
masing-masing dan tempat ibadat serta
perayaan.

Lagu Raya 2012_SATU HARI DI HARI RAYA _ M NASIR.flv.mp4

CATATAN

BBM
Video

Langkah 1
(15 minit)

Agama dan
tempat ibadat

a. Mengapa manusia memerlukan agama


dalam hidup?
b. Mengapa perlu menyambut perayaan?
Guru membuat kesimpulan daripada
jawapan pelajar dan menerangkan 3
anutan agama yang utama di Malaysia
dan tempat ibadat bagi agama tersebut.

BBM
Muzik latar
iaitu lagu Hari
- - -four golden princess.mp4
Raya, Tahun
Baru Cina
dan
Deepavali.
Perayaan Deepavali 2013.mp4

Soal jawab dari murid jika kurang faham dan membuat


catatan hasil daripada penerangan guru.
Guru meletakkan gambar-gambar yang
berkaitan dengan mencampur-campurkan
gambar tersebut.

Langkah 2
(20 minit)

Gambar-gambar
yang berkaitan
dengan agama
dan tempat
ibadat.

Murid dibahagikan kepada lima kumpulan dan wakil


setiap kumpulan dikehendaki mengambil kad gambar
tersebut dengan memadankan pada sudut papan hitam.

Murid dikehendaki mencantumkan gambar pakaian


tradisi kaum berdasarkan jigsaw puzzle

G Gambar
berkaitan
pakaian tradisi
setiap kaum.

Langkah 3
(10 minit)

Kebaikan
menghormati
agama orang

Guru menerangkan kebaikan


menghormati agama orang lain dalam
konteks negara Malaysia yang pelbagai

BBM
Gambar
rumah ibadat,
pakaian
tradisi setiap
kaum.

Murid diminta memberikan pendapat masing-masing


daripada aktiviti yang dijalankan.

Penerangan

Contoh jawapan

Bersoal

lain

kaum.

Rumusan.

Wakil murid diminta membuat rumusan


mengenai kepentingan menghormati
agama lain
Murid diajak menyanyikan lagu tersebut.

Penutup
(5 minit)

Video lagu Hari


Raya.

Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan

Aktiviti mewarna

Kad terbaik akan dipaparkan di papan


kenyataan di dalam kelas

dan mengedarkan kertas manila pelbagai


warna.

1.toleransi
2.menghormati
3.bersatupadu
Murid membuat rumusan secara ringkas dan padat
mengenai kepentingan menghormati agama lain

jawab

Rumusan
murid
Lagu Raya 2012_SATU HARI DI HARI RAYA _ M NASIR.flv.mp4

Murid menyanyikan lagu tersebut dengan edaran lirik


lagu oleh guru.

Murid mencipta kad ucapan Selamat Hari Raya untuk


keluarga mereka dan menyiapkan di rumah masingmasing.

KURIKULUM STANDARD SEKOLAH RENDAH (KSSR)


RANCANGAN PELAJARAN TAHUNAN 2015
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5
JABATAN PELAJARAN NEGERI PAHANG

PENGGAL PERTAMA

BBM
Video

BBM
Edaran kertas
manila

MINGGU

STANDARD KANDUNGAN

Minggu

1.Kepercayaan Kepada
Tuhan

Pada akhir pembelajaran , murid


dapat:

Keyakinan wujudnya
Tuhan sebagai pencipta
alam dan mematuhi
segala suruhan-Nya
berlandaskan pegangan
agama masing-masing
selaras dengan prinsip
Rukun Negara.

1.1.1 Menjelaskan kepentingan


menghormati agama dan
kepercayaan masyarakat
setempat.

1.1 Menghormati agama


dan kepercayaan
masyarakat setempat

1.1.3 Menghayati kepentingan


menghormati agama dan
kepercayaan masyarakat
setempat.

1
5 9 Januari
2015

Minggu
2
12-16 Januari
2015

Minggu 3
19-23
Januari 2015

STANDARD PEMBELAJARAN

STANDARD PRESTASI
TP

TAFSIRAN

Murid menyatakan cara


menghormati agama dan
kepercayaan masyarakat setempat.

CATATAN

Buku teks
ms :

EMK

Murid menerangkan kebaikan


menghormati agama dan
kepercayaan masyarakat setempat.
2

1.1.2 Menghuraikan cara


menghormati agama dan
kepercayaan masyarakat
setempat.

Kem.
Abad 21 :

Murid menunjuk cara


menghormati amalan agama dan
kepercayaan masyarakat setempat
dalam sesuatu situasi dengan
bimbingan.
3

TMK

Kemahira
n berfikir
Kemahira
n hidup
dan
kerjaya
Nilai
KBAT :
Mengapli
kasi
Mengana
lisis
Menilai
Mencipta

MIN
GG
U

STANDARD PRESTASI
STANDARD KANDUNGAN

STANDARD PEMBELAJARAN

1.1.4 Mengamalkan sikap


menghormati agama dan
kepercayaan masyarakat
setempat.

TP

TAFSIRAN

Murid menunjukkan cara


menghormati amalan agama dan
kepercayaan masyarakat
setempat dalam pelbagai situasi.

Murid mengamalkan sikap


menghormati amalan agama dan
kepercaan masyarakat setempat
dalam kehidupan seharian.
( senarai semak, kerja lapangan,
penilaian rakan sebaya)

Murid mengamalkan sikap


menghormati amalan agama dan
kepercayaan masyarakat
setempat dalam kehidupan
seharian dan boleh dicontohi.

CATATAN

You might also like