You are on page 1of 4

Rancangan Pengajaran Harian 2 (RPH) BM Tahun 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2


Tarikh / Hari

3 Mei 2011

Masa

11.00 12.00 ( 1 jam)

Kelas

5 Kenanga

Bil. Pelajar

35 orang

Mata Pelajaran

Bahasa Melayu

Tema

Sukan Dan Kesihatan

Tajuk

Cegah Sebelum Parah

Objektif

Di akhir pengajaran murid dapat:

i)

Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul

ii)

Menyatakan peribahasa dan maksudnya

iii)
Memahami maksud peribahasa dan memadankannya dengan peribahasa
yang betul.
Pengetahuan sedia ada :
Konsep
dengan

Murid pernah mempelajari peribahasa dan biasa


ungkapan dan rangkai kata .

Bahan
kad

Petikan teks m/s 61 buka teks Bahasa Melayu Tahun 5,


perkataan dan lembaran kerja.

Nilai
Kemahiran

:
:

Menjaga kesihatan, prihatin, rasional


Membaca, lisan dan menulis.

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Set Induksi
(5 minit)

Mencungkil
Pengetahuan
murid

Aktiviti Pengajaran
Pembelajaran
Aktiviti guru
Aktiviti Murid
1.Menunjukkan 1.Menyatakan
gambarapa yang
gambar
dilihat di dalam

Catatan

BBM:
Gambar
penagih tegar

Langkah 1
(20 minit)

Merakam dan
memperdenga
r rakaman
bacaan murid

Langkah 2
(15 minit)

Mengenal pasti
peribahasa

tentang
penagih dadah
yang
menghidap
AIDS.
2. Mencungkil
pengetahuan
murid dengan
bersoal jawab
tentang
bahaya najis
dadah.
1.Meminta
murid
membaca
petikan teks
2. Merakam
bacaan murid.
3.Memperdeng
ar bacaan
murid.
4. Meminta
murid lain
memberi
pandangan
tentang
bacaan rakan
dari segi
kelancaran
dan intonasi.
1.Meminta
murid
membaca
semula petikan
secara senyap.
2.Meminta
murid
menyatakan
peribahasa
yang terdapat
dalam petikan.
3.
Menunjukkan
peribahasa

gambar.
2.Menyatakan
bahaya najis
dadah

Nilai:
prihatin
KBKK:
Sumbang
saran

1.Membaca
petikan dengan
sebutan dan
intonasi yang
betul.
2.Mendengar
rakaman
bacaan.
3. Memberi
pandangan
tentang
bacaan rakan.

BBM:
- Petikan teks
-Radio
Nilai:
Bersopansantun
KBKK:
Mengkriti

1.Membaca
semula petikan
secara senyap.
2. Menyatakan
peribahasa
yang terdapat
dalam petikan.
3. Memahami
maksud
peribahasa.

BBM:
-Petikan teks
- kad imbasan
Nilai:
Mendengar
arahan
KBKK:
Membuat
kaitan

Langkah 3
(15 minit)

1 .Memahami
maksud
peribahasa
2.
Memadankan
maksud
peribahasa

Penutup
(5 minit)

1.Refleksi

REFLEKSI
Kelemahan

pada kad
imbasan dan
menerangkan
maksud
peribahasa
1.
Mengedarkan
lembaran kerja
2. Meminta
murid
memadankan
peribahasa
dengan
maksudnya
3. Meminta
murid
menyemak
jawapan rakan
dengan
membincangk
an jawapan
bersamasama.
4. Meminta
murid
membuat
pembetulan
1.Meminta
murid
menyebut
semula
peribahasa
yang telah
dipelajari
2.Meminta
murid
mengamalkan
gaya hidup
sihat

1.
Memadankan
peribahasa
dengan
maksudnya.
2. Menyemak
jawapan
rakan .
3.Memperbetul
kan kesalahan
dengan
membuat
pembetulan.

BBM:
Lembaran
kerja
Nilai:
Mematuhi
arahan
KBKK:
Mengenalpasti,
Menjana idea

1.Menyebut
semula
peribahasa
yang telah
dipelajari

Nilai:
Menghargai
kesihatan
KBKK:
sumbangsara

Proses merakam suara murid agak memakan masa kerana beberapa masalah
teknikal. Ini menyebabkan perancangan masa tersasar dari perancangan asal dan
proses P&P sedikit terganggu. Aktiviti pemulihan dan pengkayaan tidak dapat
dijalankan kerana peruntukan masa yang terhad.

Kekuatan
Dari segi pengetahuan sedia ada, murid sebelum ini telah mempelajari peribahasa.
Kemudahan alat perakam yang sedia ada di sekolah turut membantu guru
melaksanakan aktiviti P&P. Suara cikgu yang jelas serta guru bijak melakukan
pergerakan, isyarat badan dan eye contacts banyak membantu guru menarik
perhatian pelajar.

Cara Mengatasi
Dari aspek teknikal, guru harus bersedia lebih awal bagi mengenal pasti masalah
alat perakam agar aktiviti semasa P&P dapat berjalan dengan lancar. Kemudahan di
makmal komputer seharusnya digunakan seperti murid mencari sendiri maklumat
tentang maksud peribahasa dengan mengakses internet.Murid juga boleh
menggunakan komputer bagi menjawab soalan-soalan latihan bagi aktiviti
pengkayaan dan pemulihan.

You might also like