You are on page 1of 4

Rancangan Pengajaran Harian

Pendidikan Seni Visual


Mata pelajaran
Tahun
Bidang kegiatan
Tajuk
Tarikh
Masa
Objektif pengajaran

: Pendidikan Seni Visual


: 5 Dedikasi
: Membentuk dan membuat binaan
: Kad hari ibu 3 dimensi
: 29 September 2012
: 8.00 pagi hingga 9.00 pagi
: Pada akhir pembelajaran ini, pelajar dapat

,
i ) Memperkembangkan daya kreativiti
membentuk objek 3D
ii) Memupuk sikap bekerjasama dengan
cermin
iii) Dapat menggunakan kemahiran
membentuk objek pada
kad-kad pada masa hadapan.
Keperluan alat
: Gunting
Bahan
: Gam, kertas warna, gambar kartun
Alat Bantu Mengajar : lagu, lcd, komputer
Jadual Pelaksanaan
Perkara/
Masa

Isi Kandungan

Set Induksi
(5 minit )

- Murid-murid
diperdengarkan lagu
'ibu'.
- Lirik lagu :

Aktiviti P&P
Catatan
(Kaedah/S
trategi/
ABM,nilai
)

Ibu ibu
Engkaulah ratu hatiku
Bila ku berduka
Engkau hiburkan
selalu
Ibu ibu
Engkaulah ratu hatiku
Tempat menyatakan
kasih

- Menarik perhatian
murid tentang tajuk
yang akan diajar.
- Guru menanyakan
murid apakah hadiah
yang akan diberikan
kepada ibu semasa
hari ibu .

Kaedah :
kelas
Strategi :
Murid
mendengar
lagu dan
meneka
tajuk
pelajaran
yang
hendak
disampaika
n oleh guru.

Wahai ibu

ABM : lagu,
alat
pembesar
suara,komp
uter

Betapa tidak hanya


engkaulah
Yang menyniari
hidupku
Sepanjang masa
engkau berkorban
Tidak putusnya bagai
air lalu

Nilai : kasih
sayang
terhadap
keluarga

Ibu ibu
Engkaulah ratu hatiku
Tempatku
menyerahkan kasih
Wahai ibu

Langkah 1
(10 minit )

Pengenalan
- Perbincangan
mengenai contohcontoh kad hari ibu
yang pernah murid
lihat di pasaran atau
buatan sendiri.

- Guru juga
menerangkan jenisjenis kad hari ibu yang
selalu dijumpai oleh
murid .

Kaedah :
kelas
Strategi :
Menunjukka
n contoh
kad hari ibu
yang
selalunya
dijumpai
oleh murid .
ABM : Kad
hari ibu
,komputer

Langkah 2
(10 minit)

Tunjuk cara /
demostrasi
- Guru menayangkan
video bagaimana
menghasilkan kad
hari ibu yang
menpunyai unsur
'pop up'.

- Guru menayangkan
satu video yang
lengkap tentang
langkah-langkah
menghasilkan kad hari
ibu.
- Guru menunjukkan
cara menghasilkan

Kaedah:
inkuiri
Strategi:
guru
mendemost
rasi
langkahlangkah

- Membentuk dan
membina bunga' pop
up' 3 dimensi kad
hari ibu .

bunga 'pop up' 3


dimensi dengan cara
melipat dan
menggunting.
-Murid dapat
melakukan aktiviti
melipat dan
menggunting dengan
bimbingan guru.

membuat
bunga 'pop
up' 3
dimensi
dan
memberi
peluang
kepada
murid
untuk cuba.
Nilai :
Bekerjasam
a
ABM :
Video, Alatalat tulis

Langkah 3
(20 minit)

Gerak kerja
- Menghasilkan kad
hari jadi ibu secara
kumpulan.

-Murid murid dalam


kelas dibahagi kepada
empat kumpulan .
- Setiap kumpulan
akan menghasilkan
kad hari ibu mengikut
kreativiti masingmasing dengan syarat
menggunakan unsur
'pop up' yang telah
diajarkan oleh guru
tadi.

Kaedah :
individu
dan kelas
Strategi :
guru
memberi
perhatian
dan
membantu
murid yang
memerluka
n bantuan.
Nilai:
Bertanggun
gjawab
ABM : alat
tulis

Kemuncak
(10 minit)

Penilaian
- Penilaian hasil kerja
murid dalam
menghasilkan kad

- Murid-murid
mempamerkan hasil
kerja masing-masing
dan guru memberi
komen terhadap hasil

Kaedah:
individu
dan kelas
Strategi :

hari ibu.

kerja murid.
-Guru dan rakan-rakan
kumpulan yang lain
akan menilai tentang
kad-kad yang
dihasilkan .

Guru
memberi
komen
positif
kepada
hasil kerja
murid.

-Segala respons guru


dan rakan lain akan
dicatat untuk
membuat
penambahbaikan .
Markah juga akan
diberi kepada hasil
setiap kumpulan yang
berlainan.

Penutup
( 5 minit )

Membuat rumusan

- Guru membuat
rumusan tentang
teknik dan kualiti
produk yang telah
dihasilkan oleh murid.
-Guru juga memberi
galakan dan pujian
kepada kumpulan yang
mempunyai prestasi
yang baik .

Kaedah :
kelas
Strategi :
Membuat
rumusan
tentang
hasil
pembelajar
an murid
pada hari
ini.

You might also like