You are on page 1of 3

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mic
DATA: 18 noiembrie 2006
EDUCATOARE: SPINEANU ANA-MARIA
ACTIVITATEA: cunoaterea mediului
TEMA: Cine are un cartona potrivit?
TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITII: verificarea cunotinelor despre flori, fructe i legume de
toamn, precum i despre culorile cunoscute anterior; educarea spiritului de
observaie i a rapiditii n aciune;
OBIECTIVE OPERAIONALE:

S asculte cu atenie regulile jocului;

S identifice imaginea de pe jetonul primit;

S denumeasc imaginea de pe jeton, categoria creia i aparine (fruct,


legum, floare), precum i culoarea acesteia;

S respecte regulile jocului;

S participe activ i contient la activitatea desfurat;

METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, jocul, demonstraia


MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: pentru fiecare copil cte 2-3 cartonae cu
fructe, legume, flori de toamn.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activitilor instructiv-educative n
grdinia de copii, Editura V/I Integral, Bucureti, 2000.
Maria Taiban, Maria Petre, Valeria Nistor, Antonia Berescu, Jocuri didactice pentru
grdinia de copii, Editura didactic i pedagogic, Bucureti, 1976.
DURATA: 15 minute
REGULILE JOCULUI: copiii ridic numai cartonaul care are elementul
corespunztor cerinei formulate de educatoare. Cel care a ridicat primul cartonaul va
denumi elementul de pe carton i va preciza culoarea acestuia.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, recompensa.
SARCINA DIDACTIC: gsirea cartonaului potrivit cerinei formulate.

EVENIMENTUL

CONINUTUL TIINIFIC

DIDACTIC

STRATEGIA

EVALUARE

DIDACTIC

INSTRUMENTE

Moment

Pregtirea

organizatoric

necesar activitii. Aezarea -jetoane

INDICATORI
Observarea

materialului -frontal
cu

flori, comportamentului

scunelelor i a msuelor n fructe, legume;

copiilor.

form de careu. Se mpart


copiilor cte 2-3 cartonae cu
fructe, legume, flori de culori
diferite, dar cunoscute de
Captarea ateniei

copii.
Surpriza va fi un ursule: - conversaia
Mo

Martin

care

se

pregtete pentru iarn i


care a strns multe fructe i
legume i care vrea s tie
dac

copiii

cunosc

fructele, legumele i florile


Reactualizarea

strnse de el.
Discut cu copiii

structurilor

anotimpul

anterioare

caracteristicile

despre -conversaia
toamna,

acestuia

Chestionar
Analiza rspunsurilor.

muncile specifice.
Anunarea temei i Anun tema jocului: Cine are Conversaia,
a obiectivelor

un

cartona

obiectivele

potrivit?, explicaia

activitii

regulile jocului n termeni


Dirijarea nvrii

accesibili copiilor.
Se va desfura jocul de -jocul

Chestionare

prob pentru a vedea dac -exerciiul


copiii au neles regulile -frontal i individual
jocului. Jocul se va desfura
n felul urmtor: Eu voi
exprima o cerin simpl:

Aprecieri verbale.

Ursuleul

Mo

Martin

dorete s pun la el n vaz


tufnele. Cine are cartonaul
potrivit? Copiii vor cuta
printre cartonaele lor, iar cei
care

au

imagine

tufnic,

reprezentnd

indiferent de culoare o vor


ridica i va rspunde cine a
ridicat

primul

cartonaul.

Acesta va preciza ce este


tufnica i ce culoare are.
Jocul continu cu formularea
altor cerine: Ursuleul vrea
s fac un compot de mere.
Cine

are

un

cartona

potrivit? sau Ursuleul vrea


s fac o sup de roii. Cine
are un cartona potrivit?
Jocul va continua cu alte
Evaluare

fructe i legume.
Voi cere copiilor s ridice -conversaia

Chestionar oral

cartonaele care au desenate


pe

ele

mere

roii,

sau

struguri

verzi,

sau

pere

ncheierea

galbene, sau ardei verzi, etc.


La final Ursuleul Mo conversaia

activitii

Martin va face aprecieri


generale i individuale i va
mpri

drept

recompens

copiilor cte o felie de mr


strns de el pentru iarn.

Aprecieri verbale

You might also like