You are on page 1of 5

Proiect didactic

Data: 10.11.2015
Student: Chiriac Mihaela Laura
Profesor coordonator: Afloroaei Lucia
coala: Colegiul Naional Iai
Disciplina: Logic
Clasa: a IX-a E
Coninutul nvrii: Clasificarea
Tipul activitii:Lecie de predare-nvare(transmitere i nsuire de noi cunotine i
deprinderi).
Durata: 50 minute
Scopul leciei: -Fixarea i sistematizarea cunotinelor referitoare la clasificare.

COMPETENE GENERALE:
1. Utilizarea conceptelor specifice tiinelor sociale pentru organizarea demersurilor de
cunoatere i explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaa real;
2. Aplicarea cunotinelor specifice tiinelor sociale n rezolvarea unor situaii
problem, precum i n analizarea posibilitilor personale de dezvoltare;
3. Cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice, n cadrul
diferitelor grupuri.
COMPETENTE SPECIFICE:
La sfritul leciei toi elevii vor fii capabili s:
-Utilizeze corect conceptele i instrumentele logice.
-Identifice structura unui argument,a elementelor componente i a relaiilor dintre
acestea.
COMPONENTE DERIVATE:
-Definirea clasificrii;
-Structura clasificrii;
-Regulile clasificrii;
-Tipuri de clasificare;
-Diviziunea.
STRATEGIA DIDACTIC:

Resursele procedurale: expunerea, explicaia didactic, conversaia, exerciiul, metoda


pianjenului, problematizarea i operarea cu noiunile.
Resurse materiale: manualul de logic pentru clasa a IX-a, tabla, caietele elevilor,
Forme de organizare a clasei: individual i frontal
Evaluare: continu, oral, scris.
Locul de desfurare: sala de clas
Durata: 50 min
Bibliografie:
Petre Bieltz,Logic-Manual pentru clasa a IX-a,Editura Didactic i
pedagogic,Bucureti,1990.

Desfurarea leciei
Etapele leciei
Timp
I.Moment
organizatoric

3
min.

II.Captarea
ateniei elevilor

4
min.

Competene

Activitatea profesorului

Activitatea e

-Salut elevii;
-Notez absenii;
- Asigur un climat de ordine i disciplin
necesar desfurrii n bune condiii a leciei.
- ntrebri legate de tema leciei
Clasificarea".
- Elevii sunt pui s gsesc rspuns la
urmtoarele ntrebri:

-Rspund la sa
-Spun absenii
-Se pregtesc
nceperea leci
-Elevii vor arg
rspunsurile,
demonstrnd a
cunotinele
dobndite ante

1. Definii clasificarea din punct de vedere


logic.
2. Care credei c sunt regulile clasificrii?.

III.Reactualizarea
cunotinelor

5
min.

-Verific cunotinele dobndite anterior cu


privire la subcapitolul "Definiia i importana
ei n cunoatere
-structura definiiei
-regulile definiiei
-tipuri de definiie

-Elevii se gnd
posibile rspu

-Elevii rspun
ntrebrilor ad
- Elevii compl
schema de pe
i reactualizea
cunotinele n
anterior.
Fac conexiuni
coninuturi car
fost prelucrate
capitolele prec

IV.Anunarea
subiectului i a
coninutului noii
lecii

1 min

-Scriu pe tabl titlul noii lecii:


,,Clasificarea,,

-Scriu n caiet

V. Predarea
noului coninut

VI.Evaluarea

30
min.

5 min

-Folosind teoria din manual, de la pagina 39,


din manual, voi explica elevilor coninutul
subcapitolului Clasificarea, argumentnd
noile noiuni prin exemple.
-Printr-o conversaie dirijat, elevii vor spune
ce ar mai dori s cunoasc referitor la acest
proces;
-Rspund la cerinele elevilor:

-Elevii rspun

I. Clasificarea
1. Structura clasificrii:elementele
clasificrii,clasele i fundamentul clasificrii.
2. Regulile clasificrii;
3. Tipuri de clasificare:artificial i natural;
4. Diviziunea

-Elevii noteaz
caiete

- ntrebri de verificare precum:


1. Dai-mi un exemplu despre o clasificare
2. Numii structura clasificrii,regulile
clasificrii i tipurile clasificrii.

-Elevii rspun
ntrebri pe ba
cunotinelor
proaspt nsu

VII. ncheierea

2 min

-Tem pentru acas Folosind


exemple,artai prin ce se deosebete
clasificarea natural de cea
artificial(exerciiul nr2/pag43).
-Notez elevii activi.

- Noteaz tem

-Elevii sunt at

You might also like