You are on page 1of 13

e-bike, Biciclet eliptic

Manualul utilizatorului
Model# 92410

2006,
August

Cuprins

Msuri de precauie

Instruciuni de operare

Lista prilor componente

Desen (schia)

Lista pieselor

Instruciuni de asamblare

10

ntreinere i reparaii

11

Exerciii de nclzire

Msuri de precauie
1) Citii instruciunile din acest manual i facei exerciiile de nclzire nainte de a folosi aparatul
2) Acest instructor eliptic este un echipament fix pentru fitness folosit n cas i de asemenea
un echipament pentru aerobic, care v poate ajuta la stimularea funciilor cardiovasculare
3) V rugm asigurai-v ca toate prile componente sunt intacte i bine fixate nainte de a folosi
aparatul. Echipamentul ar trebui plasat pe o suprafa plat cnd l folosii. Este recomandat
s acoperii suprafaa cu un covor, sau cu alt material.
4) Consultai-v medicul i facei-v un program indicat nainte de a exersa. Acest fapt este important
pentru acele persoane care sunt peste 35 de ani sau cele care au avut probleme medicale.
Pentru a obine rezultatul ideal, pe lng faptul ca trebuie sa executai o cantitate de exerciii
potrivite, de asemenea este important sa insistai n a exersa n fiecare zi.
5) nainte de a ncepe exerciiul, este recomandat sa facei cteva micri de nclzire, pentru a
evita afeciuni musculare. Dup fiecare exerciiu este recomandat cte o relaxare a
organismului, pentru revenire.
6) inei-v copiii i animalele de cas departe de aparat n timpul folosirii acestuia. Acest aparat este
proiectat doar pentru aduli.
7) Avei grij cnd v urcai pe aparat, sau v dai jos, ntotdeauna s v inei de ghidon nti.
8) Nu folosii aparatul o or nainte sau dup cin.
9) Dac simii dureri n piept, greuri sau dificultatea n respiraie, oprii-v imediat i consultaiv medicul nainte de a continua.
10) Capacitatea maxim a utilizatorului este de 110 Kg.
11) Sistemul de frnare a aparatului este independent de vitez.

Atenie: Este periculos dac nu luai n seam msurile de precauie mai sus menionate!

Instruciuni de operare

Operarea computerului
Funcii i operaii
AUTO ON/OFF: Cnd ncepei un exerciiu, sau apsai butonul de la
computer, monitorul va porni instant. Dac timp de 4 minute nu folosii
aparatul deloc, monitorul se va stinge automat.
SCAN: Apsai MODE pana cnd SCAN apare pe ecran
i va semnaliza i cuta funciile TIME (TIMP) , SPD
(VITEZA) , DIST (DISTANTA), ODO (ODO), PULSE
(PULS) , i CAL (CALORII) la fiecare 4 secunde.
TIME (TIMP): Indic timpul exerciiului de la nceput pn la sfrit
SPD (SPEED): Arat viteza curent
DIST (DISTANCE): Indic distana parcurs de la nceputul exerciiului pn la sfrit
ODO (ODO): Indica distana total de la nceputul exerciiului pn la final. ODO nu poate fi
resetat apsnd butonul MODE mai mult de 3 secunde.
PULSE (PULSE):inei apsat senzorul de puls cu minile i pe ecran va aprea numrul de
numrul de bti pe minut ale inimii (BPM) dup 4-5 secunde.
CAL (CALORIE): Indic toate caloriile arse de la nceputul exerciiului pn la final.
RESET: Apsai butonul MODE cel puin 3 secunde i toate valorile funciilor vor fi readuse la 0.
SCHIMBAREA BATERIEI
Deschidei capacul de la baterii i punei dou baterii "AA" sau " UM-3" cnd imaginea de pe
nu mai e vizibil clar.

Lista prilor componente


Nr.

Descriere

Buc Nr.

Descriere

Buc

1 Cadru general

30 aiba

2 Stabilizator fa 50.8x1.5x500

31

Set de fermoare M6x40

3 Bara vertical 50.8x1.8x 850

32

urub M8x15

4a Bra

31.8x1.5x620

33

Bra al barei de picior 15.8xM8x68 2

4b Bra

31.8x1.5x620

34

aiba (plastic) 17.5x26

5a Bara (stnga) 28.6x2.0x685

35

Buc izolant din metal 15.9

5b Bara (dreapta) 28.6x2.0x685

36

Centura

6a Suport de picior 27x40x1.5x830

37

Roata de transmisie

6b Suport de picior 27x40x1.5x8 30

38

Magnet 12.5x5

7a Pedala (stnga) TUV

39 Manivela 180mm

7b Pedala (dreapta) TUV

40

urub 4x16

8 Computer (LT-9432)

41

Fir de puls L=600

9 Capac rotund 50

42 Senzor de puls

10 urub de fixare

M8x60

43

Capac reglabil 50

8x19x1.5

12

44

Stabilizator spate 50.8x1.5x500

45a nveli (stnga) (92410)

45b nveli (dreapta) (92410)

11 aiba
12 Piulia
13 aiba

M8
13x26x2.0

14 Volant

8x19x1.5

4
2
12

350 J6
240 J8

1
1
1
10
2

PE18

46 Distanier din plastic

47

Fir de senzor II (L=1350mm)

48

Fir de senzor I (L=1200mm)

17 Distanier pt. volant 8x13x4

49

Cablu de tensiune (L=2100mm)

18 BC Piulia

3/8"x26T

50

Control de tensiune 50.8

19 aiba

10x19x1.5

51

urub pt. controlul de tensiune

20 Piulia

3/8"x26T

52

F35 gaura ptrat 27x40

21 Disc lubrifiat 8x13x6

53 Cpcel pentru ghidon 28.6

22 3/8" Piulia

54

23 urub 3x10

12

55 Cpcel pentru ghidon

24 Foaie magnetica curba 188.5

56

urub de prindere M6x35

25 urub hexagonal M8x60

57

aiba

26 Piulia M8

58 Piulia

27 Arc magnetic
1.6x64

59

Buca plata pentru bra

28 Set de pivoi stnga

60

Buca nclinat pentru bra

29 Set de osii (dreapta)

61

Piulia (dreapta) 1/2"x20T

15 Axul volantului
16 Osia volantului

9.98x126
6000zz

16x22

Spuma (prindere)
28.6x3.0x350
28.6

2
4

6x13x1.0

M6

Nr.

Descriere

62 Piulia

1/2"

Buc Nr.

Descriere

Buc

68

urub hexagonal

63 buca pentru bra


16x30.5x14.5

69

aiba

64a Axa pedalei stnga 1/2"x20T

70a Acoperitor pt. suport de picioare

64b Axa pedalei dreapta 1/2"x20T

70b Acoperitor pt. suport de picioare

65 Piulia (stnga) 1/2"x20T

71a Acoperitor pentru brae

66 Ghidon

71b Acoperitor pentru

72

28.6x1.5x830

67 Spuma (prindere)
28.6x3.0x200

Desen

3/8"x45

10x26x1.5

4
4

brae

aiba pentru controlul de tensiune

Lista pieselor

(11) aiba curbata 8x19x1.5


12 BUC

(10) urub de fixare M8x60


4 BUC

(22) 3/8 Piulia


4 BUC

(23) urub 3x10


12 BUC

(56) urub de fixare M6x35


4 BUC

(58) Piulia M6
4 BUC

(68) urub hexagonal 3/8x45 (69) aiba 10x26x1.5

2 BUC

(70a, 70b) Capace


4 BUC

(32) urub M8x15


8 BUC

(57) aiba 6x13x1.0


4 BUC

(62) 1/2 Piulia cu capt

(12) Piulia M8
4 BUC

4 BUC

4 BUC

(71a, 71b) Capace de ghidon


4 BUC

Imbus M5

Imbus M8

1 BUC

1 BUC

Cheie pentru uruburi 10x13x14x15x19


1 BUC

Instruciuni de asamblare
1. Instalarea stabilizatorului din fa i din spate

Ataai stabilizatorul din fa (2) i stabilizatorul


din spate (44) n plcile curbate ale cadrului
general (1) cu 4 uruburi de tipul M8x60 (10),
8x19x1.5 aibe (11) i M8 piulie cu cap (12).
2. Instalarea controlului de tensiune
Legai firul de senzor I (48) din bara vertical (3) la
firul de senzor II (47) din cadrul general (1).
Introducei cablul de tensiune (49) prin gaura de jos a
barei verticale (3) i tragei-l afara prin gaura ptrat
a barei verticale (3).
nlturai aiba controlului de tensiune (72) i

urubul controlului de tensiune (51) din controlul


de tensiune (50). Punei captul cablului de
rezisten a controlului de tensiune (50) n mufa
cablului de tensiune (49) la fel ca n desenul A
din figura 2. Tragei cablul de rezistenta a controlului
de tensiune (50) n sus i forai-l s intre n spaiul
de metal a cablului de tensiune (49) la fel ca n
desenul B din figura 2. Ataai controlul de tensiune
(50) la bara vertical (3) cu o aiba pentru controlul
de tensiune (72) i un urub pentru controlul de
tensiune (51), cele care au fost nlturate.
3
3. Instalarea stlpului central
Introducei bara vertical (3) n cadrul general (1)
i prindei-o cu patru M8x15 uruburi (32) i
8x19x1.5 aibe (11).

4. Instalarea pedalelor stnga i dreapta


Ataai pedala stng i cea dreapt (7a, 7b) n
suporii stng i drept 27x40x1.5 x830 (6a, 6b) cu
patru 3/8"x45 uruburi hexagonale (68),
10x26x1.5 aibe (69), i 3/8" Piulie (22).
NOTA: Pedala dreapt i cea stng (7a, 7b) sunt
marcate cu R & L.

5. Instalarea braelor de mn i a suporilor de picioare


nlturai cele dou 13x26x2.0 aibe (13) si
1/2"x20T piulie(dreapta) (61) din partea dreapt i stng
a captului axei orizontale a barei orizontale(3). nlturai o
1/2"x20T Piulia(stnga) (65) de la 1/2"x20T
axa pedalei stnga (64a) i 1/2"x20T piulia(dreapta) (61)
de la 1/2"x20T axa pedalei stnga (64b). Introducei braul

de mn stng (4a) i suportul de picior stng (6a) n


captul din stnga al axei orizontale a barii verticale (3) i
strngei cu o 13x26x2.0 aiba (13) i 1/2"x20T piulia
(dreapta) (61) care au fost nlturate.
Facei n mod analog cu braul de mn drept (4b)
i cu suportul de picior drept (6b) n captul din dreapta al
axei orizontale a barei verticale (3). n final
asamblai dou 1/2" Piulie cu cap (62) n dou 1/2"x20T
piulie (dreapta) (61). Ataai 1/2"x20T axa pedalei stnga
(64a) mpreun cu suportul de picioare stng (6a) la
manivela (39) cu 1/2"x20T piulia (stnga) (65) i 1/2"x20T 6
axa pedalei dreapta (64b) mpreun cu suportul de picioare
drept (6b) la manivel (39) cu 1/2"x20T piulia (dreapta) (61)
cele care au fost nlturate. Ataai nvelitoarele
pentru picioare (70a, 70b) la suporii de picioare stng i
drept (6a, 6b) i prindei cu ase 3x10 uruburi (23).
Instalai fiecare bra n axa orizontal a barei verticale
i fiecare ax a pedalei n menghin n acelai timp.

6. Instalarea barelor de mn stnga i dreapta


Ataai barele de mn dreapta i stnga (5a, 5b) la
braele stng i drept (4a, 4b) cu patru M6x35 uruburi de prindere (56), 6x13x1.0
8

aibe (57) i M6 piulie (58). n final ataai patru acoperitoare pentru brae (71a, 71b)
la braul stng i la cel drept (4a, 4b) cu ase 3x10 uruburi (23).

7. Instalarea ghidonului
Introducei firele de puls (41) din ghidon (66) n gaura din
bara dreapta (3) i tragei-le afar prin

gura de deasupra barei drepte (3). Ataai ghidonul


(66) pe bara dreapt (3) cu patru 8x19x1.5
aibe (11) i M8x15 uruburi (32).

8. Instalarea computerului
Deschidei capacul de la baterie i adugat dou
baterii "AA" sau "UM-3" n compartimentul din spatele
computerului (8). Conectai firul de puls (41) i
firul de senzor I (48) la firele care vin din computer (8).
Apoi fixai computerul (8) n vrful barei verticale (3).

ntreinere i reparaii
1. Verificai c toate uruburile i piuliele sa fie sigilate, iar celelalte pri, care trebuie
asamblate sa nu fie deteriorate.
2. Curai echipamentul cu spun i cu o crp umed i neted. Nu folosii nici un fel de
dizolvant pentru curirea aparatului.

Defeciuni i reparaii
Defeciunea
Baza nu e stabil

Barele de mn
se mic

Cauza

Reparaia

1. Podeaua nu e plat sau este 1. nlturai obiectul


un obiect mic sub stabilizatorul
din fa sau sub cel din spate
2. Capacele reglabile nu erau
2. Reglai picioarele reglabile
etichetate la asamblare

uruburile sau butonul rotund


nu sunt strnse bine

Prile care se mic Prile nu sunt strnse bine


scot sunete intense ntre ele
Nici o rezisten
n timp ce pedalai
la biciclet

Strngei uruburile i butonul rotund

Desfacei nvelitoarea i reglai

1.Intervalul rezistenei magnetice 1. Desfacei nvelitoarea i reglai


crete
2. Controlul de tensiune este defect

2. Schimbai controlul de tensiune

3. Cureaua alunec
4. Setul de osii e deteriorat

3. Desfacei nvelitoarea i reglai


4. Schimbai setul de osii

10

Exerciii de nclzire
Un program de exerciii de succes, consta n nclzire, exerciii de aerobic i o perioad
de relaxare. Facei ntreg programul de cel puin dou ori, preferabil de trei ori pe sptmn,
odihnindu-v cate o zi ntre zilele cu program. Dup cteva luni, putei crete numrul zilelor
cu program la cinci zile pe sptmn.
nclzirea este o parte important a fiecrui antrenament i trebuie fcut la nceputul fiecrei
sesiuni. V pregtete corpul pentru exerciii mai intense nclzindu-v i ntinzndu-v muchii,
mrindu-v circulaia i rata pulsului i aducndu-v mai mult oxigen muchilor. La sfritul
antrenamentului repetai aceste exerciii, pentru a evita probleme musculare. V recomandm
urmtoarele exerciii de nclzire i de relaxare.

ntinderea coapsei
Stai cu tlpile picioarelor lipite una de cealalt. Tragei-v labele
picioarelor aproape de dumneavoastr ct de mult putei. ncet
apsai-v genunchii ctre podea. Rmnei aa timp de 15 s.

ntinderea tendonului
Stai cu piciorul drept ntins. Lipii-v talpa piciorului stng de
coapsa piciorului drept. ntindei-v spre degetele de la piciorul
drept ct de mult putei. Rmnei aa timp de 15 secunde.
Relaxai-v, iar apoi repetai exerciiul cu celalalt picior.

Micarea capului
Rotii-v capul spre dreapta pentru un moment simind
ntinderea gtului n partea stng. Apoi rotii capul n spate
ntinznd brbia spre tavan i lsnd gura deschis. Apoi
rotii capul spre stnga pentru un moment i n final lsai-v
capul spre piept pentru un moment.

11

Exerciii de nclzire

Ridicarea umrului
Ridicai umrul drept pe lng urechea dreapta. Apoi ridicai
umrul stng pe lng urechea stng, n timp ce cobori umrul
drept.

ntinderea gambei
Sprijinii-v pe un perete, avnd piciorul stng n faa piciorului drept
i minile nainte (pe perete). inei-v piciorul drept i piciorul stng
pe podea; apoi aplecai-v pe piciorul stng i nclinai-v n fa
micndu-v soldul ctre perete. Rmnei aa, iar apoi repetai i cu
piciorul drept n fa.

Atingerea degetelor de la picioare


ncet aplecai-v n jos, relaxndu-v spatele i umerii n timp ce v
ntindei ctre degetele de la picioare. ntindei-v ct de mult putei i
rmnei aa timp de 15 secunde.

ntinderea prilor laterale


Deschidei-v minile n lateral i continuai ridicarea lor pn
cnd sunt deasupra capului. ntindei braul drept ct de mult
putei spre tavan pentru un moment. Simii ntinderea n
partea dreapt. Repetai aciunea i cu braul stng.

12