You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DSV TAHUN 6

Mata Pelajaran
Kelas
Tarikh
Masa
Hari
Bilangan Murid
Bidang
Tema
Tajuk
Standard Kandungan

Standard Pembelajaran

Dunia Seni Visual


Tahun 6
14 Febuari 2016
12.30 Tenga hari -1.30 Tenga hari (60 minit)
Ahad
17 Orang
Menggambar - Poster
Alam Semula Jadi / Objek Buatan Manusia
Cintai Alam Sekitar
1.1 Persepsi
1.2 Aplikasi Seni
Estetik
Aplikasi bahasa
Membuat persepsi
seni dan media
dan menggunakan
dalam penghasilan
bahasa seni,
lukisan.

1.1.1 Unsur Seni


1.1.1.1 Rupa
1.1.1.2 Jalinan
1.1.1.3 Warna
1.1.1.4 Bentuk
1.1.2 Prinsip
Rekaan
1.1.2.1 Penegasan
1.1.2.2 Imbangan
1.1.2.3 Kontra

1.2.1 Mengenal
dan menyatakan
jenis-jenis media
seperti:
1.2.1.1 Alat
gunting atau alatan
yang sesuai
1.2.1.2 Bahan kertas lukisan,
kertas warna,
majalah, cat

1.3 Ekspresi
Kreatif

1.4 Apresiasi Seni

Zahir idea melalui


pelbagai sumber

Apresiasi terhadap
hasil karya lukisan
sendiri dan rakan

1.3.1 Menjana
idea dalam proses
penghasilan
karya.
1.3.2 Memilih dan
memanipulasi
bahan secara
kreatif
1.3.3
Menggunakan
bahasa seni

1.4.1
Mempamerkan
karya catan yang
dihasilkan
1.4.2 Menceritakan
pengalaman
sendiri dalam
proses
penghasilan karya
1.4.3 Membuat
ulasan karya

poster,gam atau
bahan lain yang
sesuai
1.2.2 Mengetahui
penggunaan
media serta
proses dan teknik
dalam penghasilan
poster
1.2.2.1 Teknik campuran
(lukisan,montaj dan
kolaj

visual dalam
penghasilan karya
1.3.4
Mengaplikasikan
gabungan media,
proses dan teknik
dalam
penghasilan karya
1.3.5
Menghasilkan
kemasan akhir
bagi
mempertingkat
nilai estetik
sebagai nilai
tambah pada
karya
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

Objektif Pembelajaran

I.

Penerapan Nilai Murni


Kemahiran Berfikir:
Bahan Bantu Mengajar

EMK
Strategi Pengajaran:

poster sendiri dan


rakan secara lisan
1.4.4 Menyimpan
karya poster di
dalam portfolio

Menghasilkan poster yang menggabungkan teknik montaj dan kolaj dengan


menekankan bahasa seni visual
II.
Mengaplikasikan pelbagai media serta proses dan teknik secara kreatif
III.
Membuat apresiasi terhadap karya
Keselamatan, bersungguh-sungguh, keyakinan dan bekerjasama
Menjana idea, mengenal pasti dan menganalisis
Contoh hasil poster, montaj dan kolaj
Alat : berus lukisan, palet, gunting
Bahan kertas lukisan, kertas warna, majalah, cat poster, gam
Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi
Berpusatkan murid, perbincangan,berpusatkan bahan

Langkah

/ Isi Pengajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

1. Murid bersoal jawab dengan guru

BBM
Tayangan video

Masa

Set Induksi

Persepsi Estetik

(4 minit)

Video Lagu Rakan Alam Sekitar tentang


suasana menjaga alam sekitar.
https://www.youtube.com/watch?v=ngjHB7c78JE

tentang video yang telah ditunjukkan.


2. Murid memberikan respon dan
melakukan perbincangan bersama.
3. Murid mendengar penerangan guru.
4. Guru mengaitkan set induksi dengan
tajuk pelajaran pada hari ini.

Soalan :
1. Pada pendapat anda, apakah kebaikan

Ilmu
TMK
KBT
Intrapersonal
Nilai murni
Kebersihan

menjaga alam sekitar kepada manusia?


2. Cuba fikirkan apakah unsur seni yang
terdapat dalam pemandangan ini?

Langkah 1

Aplikasi Seni

(10 minit)

Tajuk

Cintailah Alam Sekitar

1. Murid mendengar penerangan


guru tentang jenis-jenis poster
melalui tayangan slaid.

Melalui aktiviti dalam bidang poster yang

2. Murid memberikan respon tentang

menggabungkan teknik montaj dan kolaj.

jenis-jenis poster melalui tayangan

Alatan dan bahan

Alat : berus lukisan, palet, gunting

slaid.
3. Guru menggunakan Accordion

Bahan kertas lukisan, kertas warna, majalah, cat

Book untuk menerangkan teknik

poster, gam

montaj dan kolaj kepada murid.

Accordion Book

4. Melalui Accordion Book guru


menerangkan alatan dan bahan
yang digunakan untuk
menghasilkan poster.
5. Guru menunjuk cara menghasilkan
latar belakang bagi menunjukkan
ruang.
6. Guru menunjuk cara menghasilkan
poster dengan gabungan aktiviti
montaj dan kolaj

BBM :
Alat : berus lukisan, palet,
gunting
Bahan kertas lukisan,
kertas warna, majalah, cat
poster, gam
Accordion Book
Kemahiran Berfikir :
Menjana Idea dan
mengenalpasti.
Strategi
Berpusatkan murid dan
berpusatkan bahan.
Nilai murni:
Bekerjasama

Teknik montaj

Teknik kolaj

Penghasilan latar belakang

Hasil poster

Langkah 2

Ekspresi Kreatif

1. Guru meminta murid meletakkan

BBM :

Menghasilkan poster mengikut kreativiti

alatan dan bahan di atas meja


2. Guru menerangkan peruntukkan

Alat : berus lukisan, palet,


gunting

masa bagi menghasilkan poster. .


3. Guru mengarahkan murid

Bahan kertas lukisan,


kertas warna, majalah, cat
poster, gam

(40minit)

menghasilkan poster mengikut


kreativiti dengan bimbingan guru

KBT : intrapersonal
Kemahiran berfikir :
mengingat kembali
Strategi PdP : strategi
berpusatkan bahan,
strategi berpusatkan
murid.

Langkah 3

Apresiasi Seni

(4 minit)

Apresiasi terhadap hasil karya lukisan sendiri


dan rakan

1. Guru memilih beberapa orang


murid ke hadapan kelas.
2. Guru meminta murid

Nilai murni : bersungguhsungguh,


BBM :
- Hasil karya
Kemahiran berfikir :
- Menilai

mempamerkan karya yang murid


hasilkan.

Mengenalpasti
menganalisis

3. Murid menceritakan pengalaman


proses penghasilan karya.
4. Guru memberi ulasan karya yang
dihasilkan oleh murid.

Penutup

Penutup kognitif

(2minit)

Guru menceritakan kebaikan dan keburukan


mengaja alam sekitar,

1. Guru bersoal jawab dengan murid


berkaitan kebaikan dan kebaikan
menjaga alam sekitar

Kemahiran berfikir :
menilai, membuat
kesimpulan.

Penutup sosial

2. Guru

Nilai murni : bersungguh


sungguh, keyakinan

Tepuk-Tepuk Alam sekitar

mengajar

tepuk-tepuk

alam

sekitar bersih kepada murid kemudian


dilakukan dengan bersama-sama

Strategi PdP : teknik soal


jawab.

You might also like