You are on page 1of 7

Proiect didactic

Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I-VIII nr.81


Data: 19.11.2015
Clasa: a VII-a B
Profesor:
Unitatea de nvare: Autor. Narator. Personaj
Disciplina: Limba i literatura romn
Subiectul leciei: Genul epic. Florin scrie un roman Mircea Crtrescu
Tipul leciei: nsuire de noi cunotine

Competene generale:
1.
2.
3.
4.

Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare


Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat
Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare

Compentene specifice :
2.1. asigurarea coerenei ideilor exprimate ntr-un mesaj oral;
3.2. recunoaterea modalitilor specifice de organizare a textului epic i a procedeelor de expresivitate n textul liric;
4.1. organizarea secvenelor textuale n funcie de o cerin specific;

Obiective operaionale :
La sfritul leciei elevii vor fi capabili :
O1 s prezinte cteva date bibliografice ale scriitorului Mircea Crtrescu;
O2 s identifice secvenele textului;
O3 s fac distincia ntre autor, narator, personaj;
1

O4 s formuleze ideile corespunztoare celor trei planuri narative;


O5 s identifice procedeele de legare a secvenelor din text;
O6 s caracterizeze sumar personaje care apar n text;

Metode si strategii didactice :


Metode : conversaia , exerciiul, explicaia, jocul didactic
Resurse : capacitile receptive ale elevilor, cunotinele lor anterioare;
Forme de organizare a activitii: activitatea frontal, activitatea individual.
Mijloace de nvmnt: culegeri, fie de lucru, tabla, markere.
Timp: 50 minute

Bibliografie:
Manual pentru clasa a VII-a, Limba romn, Ed. Humanitas Educaional, 2012.
Ciocaniu, Cristian, Limba si literatura romn, Ed. Niculescu, 2013.

SCENARIU DIDACTIC

Scenariul
lectiei

Timp

Forme de
organizare

Metode si
procedee

Profesorul va avea grij ca elevii s-i i pregtesc cele necesare


pregteasc materialele necesare orei de orei de limba romn.
limba romn i va nota absenii.
Va asigura linitea i disciplina clasei
pentru o bun desfurare a activitii
didactice;

Activitate
frontal

Conversaia

Profesorul va realiza controlul caietelor


de teme i va verifica cantitativ, n mod
frontal felul n care elevii au alctuit tema
dat ora trecut.

Elevii prezint caietele,


citesc tema i se
corecteaz cnd este
cazul.

Activitate
frontal

Conversaia

5`

Se realizeaz printr-un joc avnd ca scop


antrenarea elevilor la lecie (Fia 1).

Elevii sunt ateni i ascult


indicaiile profesorului.
Primesc fiele si le
rezolv.

2`

Profesorul noteaz la tabl titlul noii lecii:


Florin scrie un roman. Autor. Narator.
Personaj i enumer obiectivele operaionale.

1.Organizarea
clasei

1`

2. Verificarea
temei

5`

3. Captarea
atentiei
4. Anunarea
subiectului
leciei i
enunarea
obiectivelor

5. Dirijarea
nvrii i
dobndirea
cunotinelor
noi

Elemente de continut

La sfritul orei elevii vor fi capabili :


O1 s prezinte cteva date bibliografice
ale scriitorului Mircea Crtrescu;
O2 s identifice secvenele textului;
O3 s fac distincia ntre autor,
narator, personaj;
O4 s formuleze ideile corespunztoare
celor trei planuri narative;
O5 s identifice procedeele de legare a
secvenelor n text;
O6 s caracterizeze sumar personajele
care apar n text;

30`

Se citete textul. Sunt explicate cuvintele


necunoscute. Se prezint date despre
autor.
Profesorul distribuie fie pentru fiecare
elev (Fia 2).

Activitatea elevului

Elevii contientizeaz
obiectivele i noteaz
titlul n caiete.

Copiii i noteaz n caiete


cuvintele
4 necunoscute si
datele despre autor.
Elevii rezolv sarcinile de

Evaluare
Resurse

Caietele

Aprecieri
verbale

Explicaia

Activitate
frontal

Jocul
didactic

Activitate
frontal

Conversaia

Activitate
individual

Fi de
lucru (1)

Aprecieri
verbale

Caietele
elevilor

Exerciiul
Fia de
lucru (2)

Aprecieri
verbale

Anexa 1
1. Rezolv rebusul! Pe pe vertical vei obine titlul leciei.

1. Numele personajului masculin din Baltagul.


2. Sfritul aciunii.
3. Vocea care nareaz.
4. Numele unuia dintre asasinii lui Nechifor Lipan.
5. Numele de familie al Vitoriei.
6. Numele autorului romanului Baltagul.
7. Particip la aciune.
5

8. Momentul care declaneaz aciunea.

9. Se face personajului.

Anexa 2

Argumentare ca o oper literar aparine


genului epic

Genul epic cuprinde operele literare, n proz sau n versuri, n care autorul i exprim n mod
indirect gndurile, ideile i sentimentele prin intermediul aciunii i al personajelor.
n opinia mea, opera . (titlul), de ....... (numele
autorului) aparine genului epic, deoarece autorul i transmite indirect gndurile i sentimentele, prin
intermediul personajelor, care sunt antrenate n derularea unor evenimente, ntr-un anumit timp i
spaiu.
n primul rnd, ntlnim ca mod principal de expunere naraiunea care se mpletete cu dialogul
i descrierea. Naraiunea se face la persoana (la ce persoana se face naraiunea),
implicnd un narator . (obiectiv/subiectiv, n funcie de persoana la care se face
naraiunea).
n al doilea rnd, apar personaje ... (ce personaje apar n text), care
sunt implicate n derularea unor evenimente. Aceste evenimente sunt plasate ntr-un anumit timp
(exemple de indici de timp n text) i spatiu . (exemple de
indici de spaiu).
De asemenea, o alt caracteristic a genului epic este faptul c aciunea poate fi structurat pe
momentele subiectului. Astfel, expoziiunea de dezvluie

. (se prezint momentele

subiectului.)
n concluzie, trsturile prezentate dovedesc faptul ca opera ... (titlul), de
....... (numele autorului) aparine genului epic.

You might also like