You are on page 1of 3

PROIECT DIDACTIC

Data: Clasa: a VII -a Obiectul: Geometrie Profesor: DIACONU MIRELA Unitatea de nvare: Asemnarea triunghiurilor Tema leciei: Triunghiuri asemenea. Teorema fundamental a asemnrii Tipul lectiei: Lecie pentru dobndirea unor cunotine noi

Obiective de referin : la sfritul orei elevii vor fi capabili:

O1 - s recunoasc figuri geometrice asemenea; O2 - s reproduc teorema fundamental a asemnrii; O3 - s aplice n rezolvarea problemelor teorema fundamental a asemnrii.

Mijloace de nvmnt: manualul, culegerea mate2000, fia de lucru.

DESFURAREA LECIEI

Etapele leciei 1. Moment organizatoric 2. Captarea ateniei i verificarea cunotinelor

Obiective de referin

Coninutul leciei

Metode i procedee

Procedee de evaluare

3. Anunarea temei i a obiectivelor

- Asigurarea condiiilor optime pentru desfurarea leciei. - Verificarea prezenei elevilor - Elevii vor avea pe bnci caietele de teme i maculatoarele. Se va verifica prin sondaj, tema. - activitate - aprecieri Exerciiile din tem, care nu au fost efectuate frontal verbale de mai muli elevi, vor fi fcute la tabl. Prof. Voi cere elevilor s enune teorema lui Thales: O paralel dus la una dintre laturile unui triunghi determin pe celelalte dou laturi segmente proporionale. - Astzi ne propunem s discutm despre: Triunghiuri asemenea.Teorema fundamental a asemnrii - n aceast or ne propunem s discutm - conversaia despre figuri asemenea, vom studia asemnarea triunghiurilor oarecare. - Cuvntul asemnare vine din latin: similis = asemenea Prof. Exist figuri geometrice care se seamn, dar care prin suprapunere nu coincid (din cauza mrimii lor) O1

4. Dirijarea nvrii

Figurile de mai sus se numesc asemenea.


A

A B C

Definiie: Dou triunghiuri se numesc asemenea dac au toate laturile respectiv proporionale i unghiurile opuse lor, respectiv congruente. -conversaia A' B ' B ' C ' A' C ' = = A' B ' C ' ~ ABC dac i AB BC AC A' A, B ' B, C ' C. Observaie: - Perechile de unghiuri (A, A), (B, B), (C,C) i perechile de laturi (AB, AB), (BC,BCP), (AC, AC) se numesc corespondente sau omoloage . - Raportul lungimilor laturilor se numete raport de asemnare. - Dac triunghiurile sunt egale atunci raportul de asemnare este 1. Prof. S lum un triunghi oarecare i s ducem o paralel la una din laturi. Triunghiul format -explicaia este asemenea cu cel dat? A
D M N O A P B C

-observarea sistematic

You might also like