You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN : TEKNOLGI MAKLUMAT DAN KOMUNIKASI Tingkatan : 5 Ict 1 Tarikh Topik : 12 Disember 2012 : 4.3.3 Produksi Multimedia 4.3.3.1 Mengenalpasti fasa multimedia Tempat : Makmal komputer Masa : 11.00 a.m hingga 11.40 a.m. (40 minit)

HASIL PEMBELAJARAN :
Di akhir sesi pembelajaran, pelajar dapat: 1. menyenaraikan 6 fasa yang terdapat dalam fasa multimedia sistem maklumat mengikut urutan. 2. menerangkan secara lisan proses yang terdapat dalam setiap fasa dengan betul.

BAHAN BANTU MENGAJAR :


1. Tayangan video digunakan ketika set induksi 2. Slide presentation powerpoint sebagai penerangan tentang fasa multimedia. 3. Tali 4. Marker Pen. 5. Stapler 6. Bahan bercetak. digunakan untuk aktiviti berkumpulan.

PENGETAHUAN SEDIA ADA :


1. Pelajar mengetahui tentang elemen-elemen yang terdapat dalam multimedia 2. Dua bentuk medium pengeluaran iaitu cd-rom dan web-based serta mengetahui kelebihan dan kelemahan kedua-dua medium tersebut. 3. Pelajar mengetahui tentang prinsip-prinsip reka bentuk dan antara bentuk pengguna.

PELAKSANAAN PENGAJARAN
Isi Kandungan
1. Set induksi

Pengetahuan/Kemahiran yang perlu dikuasai


1. Pelajar dapat memberi kaitan set induksi dengan topik yang akan diajar oleh guru

2. Penerangan tentang fasa multimedia i) Penerangan tentang 6 fasa yang terlibat dalam fasa multimedia mengikut urutan yang betul.
Analysis

i) Pelajar dapat memahami konsep yang terdapat dalam fasa multimedia.

(Analisis)

ii) Pelajar dapat menyatakan 6 fasa yang terlibat Sebelum dalam fasa multimedia dengan betul. Produksi

Design (Rekabentuk)

Implementation
(Pelaksanaan)

Semasa Produksi

Testing

(Pengujian)

Evaluation (Penilaian)

Selepas Produksi

Publishing (Pengedaran)

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Pengenalan :


Set Induksi: i. Guru memaparkan video yang berdurasi 3 minit ii. Pelajar menonton video yang ditayangkan. iii. Guru menutup video, dan bertanya apa yang pelajar lihat iv. Pelajar menjawab soalan guru v. Guru bertanyakan kepada pelajar topik yang telah dipelajari minggu lepas dan mengaitkannya dengan topik hari ini berdasarkan tayangan video

Catatan
Masa : 5 minit BBM : Video Nilai: i) Penyelesaian Masalah ii) Kerajinan

Perkembangan Pengajaran :
Masa : 13 minit 1. Guru menerangkan tentang konsep multimedia dengan menggunakan contoh set induksi. 2. Guru menerangkan proses yang berlaku dalam setiap fasa secara ringkas. 3. Pelajar mendengar penerangan guru. 4. Guru menyoal pelajar tentang apa yang mereka lihat pada slide yang ditayangkan. 5. Pelajar memberi respons kepada pertanyaan guru tentang topik yang dipelajari. BBM : Slaid Power Point Nilai: Ketekunan

Aktiviti 1: 1. Guru memberi lembaran kerja kepada pelajar. 2. Pelajar menjawab soalan dalam masa 4 minit. Masa : 14 minit BBM : Kad manila Tali, Stapler, Aktiviti 2: 1. Pelajar dibahagikan kepada 6 kumpulan. 2. Ketua kumpulan diminta mengambil sampul dari guru 3. Guru menerangkan syarat permainan kepada pelajar terlebih dahulu. 4. Setiap kumpulan perlu menyusun dan "stapler" keratan-keratan yang terdapat di dalam sampul di tali yang telah disediakan mengikut kreativiti ahli kumpulan masing-masing mengikut turutan dalam masa 8 minit. 5. Setelah masa tamat, guru meminta pelajar menggantungkan hasil kerja mereka di tempat yang disediakan oleh guru di papan putih. 6.Guru dan pelajar melakukan perbincangan bagi aktiviti 1 dan aktiviti 2. 7.Setiap kumpulan memperolehi ganjaran sebagai motivasi untuk pelajar

Penutup :
1. Guru bertanyakan kepada pelajar tentang 6 fasa multimedia. 2. Pelajar memberi jawapan. 3. Guru meminta 2 orang pelajar merumuskan pengajaran. 4. Guru merumuskan semula pengajaran berdasarkan rumusan yang diberi oleh pelajar. Masa: 6 minit

Tugasan :
1. Guru memberi pelajar tugasan mengenai fasa-fasa multimedia secara bercetak dan internet. Masa: 2 minit

Refleksi Kendiri :

Catatan/Tugas-tugas Lain : Masa

Aktiviti

Pengesahan

You might also like