Professional Documents
Culture Documents
30 cm
Answer:_______________ cm
Answer:_______________ cm2
36 cm
Answer:_______________ cm
Answer:_______________ cm2
16 cm
Answer:_______________ cm
Answer:_______________ cm2
34 cm
Answer:_______________ cm
Answer:_______________ cm2
26 cm
Answer:_______________ cm
Answer:_______________ cm2
22 cm
Answer:_______________ cm
Answer:_______________ cm2
32 cm
Answer:_______________ cm
Answer:_______________ cm2
28 cm
Answer:_______________ cm
Answer:_______________ cm2
24 cm
Answer:_______________ cm
Answer:_______________ cm2
18 cm
Answer:_______________ cm
Answer:_______________ cm2
1
4
1
2
1)The figure below is made up of a semi-circle and a quadrant.
Find the perimeter and area of the shaded part, rounding your answers to the nearest whole
number.
= 3.142
30 cm
Answer : 124 cm
Answer : 353 cm 2
SOLUTION 1 :
Step 1: Diameter of quarter circle 2 x 30 cm
= 60.000 cm
Step 2: Circumference of quarter circle 1 x x 60.000 cm
4
= 47.13 cm
Step 3: Circumference of semi circle 1 x x 30 cm
2
= 47.130 cm
Step 4: Perimeter of shaded part 47.13 cm + 47.130 cm + 30 cm
= 124.260 cm
124 cm
Step 5: Area of quarter cicle 1 x x 30 cm x 30 cm
4
= 706.950 cm
= 353.475 cm
= 353.475 cm
353 cm2
36 cm
Answer : 149 cm
Answer : 509 cm 2
SOLUTION 1 :
Step 1: Diameter of quarter circle 2 x 36 cm
= 72.000 cm
Step 2: Circumference of quarter circle 1 x x 72.000 cm
4
= 56.556 cm
Step 3: Circumference of semi circle 1 x x 36 cm
2
= 56.556 cm
Step 4: Perimeter of shaded part 56.556 cm + 56.556 cm + 36 cm
= 149.112 cm
149 cm
Step 5: Area of quarter cicle 1 x x 36 cm x 36 cm
4
= 1018.008 cm
Step 6 : Radius of semi circle 36 cm 2
= 18 cm
= 509.004 cm
509 cm2
16 cm
Answer : 66 cm
Answer : 101 cm 2
SOLUTION 1 :
Step 1: Diameter of quarter circle 2 x 16 cm
= 32.000 cm
Step 2: Circumference of quarter circle 1 x
x 32.000 cm
= 25.136 cm
Step 3: Circumference of semi circle 1 x x 16 cm
2
= 25.136 cm
Step 4: Perimeter of shaded part 25.136 cm + 25.136 cm + 16 cm
= 66.272 cm
66 cm
Step 5: Area of quarter cicle 1 x x 16 cm x 16 cm
4
= 201.088 cm
Step 6 : Radius of semi circle 16 cm 2
= 8 cm
= 100.544 cm
101 cm2
34 cm
Answer : 141 cm
Answer : 454 cm 2
SOLUTION 1 :
Step 1: Diameter of quarter circle 2 x 34 cm
= 68.000 cm
Step 2: Circumference of quarter circle 1 x x 68.000 cm
4
= 53.414 cm
Step 3: Circumference of semi circle 1 x x 34 cm
2
= 53.414 cm
Step 4: Perimeter of shaded part 53.414 cm + 53.414 cm + 34 cm
= 140.828 cm
141 cm
Step 5: Area of quarter cicle 1 x x 34 cm x 34 cm
4
= 908.038 cm
Step 6 : Radius of semi circle 34 cm 2
= 17 cm
= 454.019 cm
454 cm2
26 cm
Answer : 108 cm
Answer : 265 cm 2
SOLUTION 1 :
Step 1: Diameter of quarter circle 2 x 26 cm
= 52.000 cm
Step 2: Circumference of quarter circle 1 x x 52.000 cm
4
= 40.846 cm
Step 3: Circumference of semi circle 1 x x 26 cm
2
= 40.846 cm
Step 4: Perimeter of shaded part 40.846 cm + 40.846 cm + 26 cm
= 107.692 cm
108 cm
Step 5: Area of quarter cicle 1 x x 26 cm x 26 cm
4
= 530.998 cm
Step 6 : Radius of semi circle 26 cm 2
= 13 cm
= 265.499 cm
265 cm
22 cm
Answer : 91 cm
Answer : 190 cm 2
SOLUTION 1 :
Step 1: Diameter of quarter circle 2 x 22 cm
= 44.000 cm
Step 2: Circumference of quarter circle 1 x x 44.000 cm
4
= 34.562 cm
Step 3: Circumference of semi circle 1 x x 22 cm
2
= 34.562 cm
Step 4: Perimeter of shaded part 34.562 cm + 34.562 cm + 22 cm
= 91.124 cm
91 cm
Step 5: Area of quarter cicle 1 x x 22 cm x 22 cm
4
= 380.182 cm
= 11 cm
Step 7: Area of semi circle 1 x x 11 cm x 11 cm
2
= 190.091 cm
= 190.091 cm
190 cm2
32 cm
Answer : 133 cm
Answer : 402 cm 2
SOLUTION 1 :
Step 1: Diameter of quarter circle 2 x 32 cm
= 64.000 cm
Step 2: Circumference of quarter circle 1 x x 64.000 cm
4
= 50.272 cm
Step 3: Circumference of semi circle 1 x x 32 cm
2
= 50.272 cm
Step 4: Perimeter of shaded part 50.272 cm + 50.272 cm + 32 cm
= 132.544 cm
133 cm
Step 5: Area of quarter cicle 1 x x 32 cm x 32 cm
4
= 804.352 cm
Step 6 : Radius of semi circle 32 cm 2
= 16 cm
= 402.176 cm
402 cm2
28 cm
Answer : 116 cm
Answer : 308 cm 2
SOLUTION 1 :
Step 1: Diameter of quarter circle 2 x 28 cm
= 56.000 cm
= 43.988 cm
Step 3: Circumference of semi circle 1 x x 28 cm
2
= 43.988 cm
Step 4: Perimeter of shaded part 43.988 cm + 43.988 cm + 28 cm
= 115.976 cm
116 cm
Step 5: Area of quarter cicle 1 x x 28 cm x 28 cm
4
= 615.832 cm
Step 6 : Radius of semi circle 28 cm 2
= 14 cm
= 307.916 cm
308 cm2
24 cm
Answer : 99 cm
Answer : 226 cm 2
SOLUTION 1 :
Step 1: Diameter of quarter circle 2 x 24 cm
= 48.000 cm
Step 2: Circumference of quarter circle 1 x x 48.000 cm
4
= 37.704 cm
Step 3: Circumference of semi circle 1 x x 24 cm
2
= 37.704 cm
Step 4: Perimeter of shaded part 37.704 cm + 37.704 cm + 24 cm
= 99.408 cm
99 cm
Step 5: Area of quarter cicle 1 x x 24 cm x 24 cm
4
= 452.448 cm
Step 6 : Radius of semi circle 24 cm 2
= 12 cm
= 226.224 cm
226 cm2
18 cm
Answer : 75 cm
Answer : 127 cm 2
SOLUTION 1 :
Step 1: Diameter of quarter circle 2 x 18 cm
= 36.000 cm
Step 2: Circumference of quarter circle 1 x x 36.000 cm
4
= 28.278 cm
Step 3: Circumference of semi circle 1 x x 18 cm
2
= 28.278 cm
Step 4: Perimeter of shaded part 28.278 cm + 28.278 cm + 18 cm
= 74.556 cm
75 cm
Step 5: Area of quarter cicle 1 x x 18 cm x 18 cm
4
= 254.502 cm
Step 6 : Radius of semi circle 18 cm 2
= 9 cm
= 127.251 cm
127 cm