Professional Documents
Culture Documents
General (Fluctuating)
S = Sm + Sa sin 2t/T
Sm = (Smax + Smin)/2;
Sa = (Smax - Smin)/2
Smax = Sm + Sa;
Smin = Sm - Sa
2. Completely Reversed
S= Sa sin 2t/T
Sm = 0
Smin = - Smax
Sa = Smax
3. Repeated
S= Sa(1 + sin 2t/T)
Smin = 0 & Smax = + 2 Sa
Or
Smax = 0 & Smin = - 2 Sa
Cases 2 and 3 are only special cases of case 1.
COMPLETELY REVERSED STRESS
Fatigue Tests
The mostly used type of time-varying stress in fatigue tests is
completely reversed stress. The specimens may be subjected to different
type of reversed stresses.
1 Axial
2 Torsion
3 Bending
a) Rotating simply supported beam with two-point loads
b) Cantilever beam with reversing end load
c) Rotating Cantilever beam with end load
The mostly used test is reversed bending in a rotating beam
with four-point loads. (Refer Fig 4.17 in Printed Material)
2
(1)
(1A)
NSn = q (constant)
(2)
n
[Here q has dimension of (Stress) , since N has no dimension]
For convenience, many a time, the stress is normalized arbitrarily with a
constant stress S0 and expressed as
N(S/S0)n = Q (constant)
[Here Q has no dimension: dimensionless]
(2A)
This type of curve fit has some limitations. At least there are two
limitations, one at low cycle and the other at very high cycle.
1) At low cycle fatigue range, that is, near zero cycle, N 0, S
tends to infinity in (2). But we know it is static case and S must be either
the yield strength SY or the ultimate strength Su as per the choice of
failure criterion made.
2) For most ferrous group of metals, the S-N curve becomes
asymptotic to a horizontal line with increasing N. The stress amplitude,
Se, corresponding to this asymptote is called the endurance / fatigue
limit, Sel. This means any stress amplitude below this value, theoretically,
can be applied for infinite number of cycles without fatigue failure.
Most of the conservative designs are made based on this limiting stress
amplitude Sel, which is the lowest.
When N tends to infinity, S tends to zero in (2), instead of limiting
to endurance limit Sel.
Therefore, some modifications have been proposed in (2) to
overcome these two limitations, as below.
(N + No) (Sa - Sel)n = B
(3)
(4)
Ni (Si /S0)n = Q
(4A)
That is, its full life is Ni cycles at Si and it has been run to its full life of
Ni itself and this condition is therefore expressed as
Li = Ni/Ni = 1
(5)
At Si, if it is not run to its full life of N i cycles, but was run only for a
lower number of cycles ni < Ni, the proportion of life expended is only
Li = ni/Ni < 1 (at Si)
(6)
(7)
Given Data
n = 5 x 104
105
5 x 105 Cycles of Run
S = 450
400
300
MPa
b) If it is required to run the part further at S = 400 MPa, find the
possible number of cycles for which it could be run further.
c) In stead, if the part has to be run further for104 cycles, what stress
amplitude can be applied?
Solution:
Calculated from N(S/600)6 = 30 x 103
S = 450
400
300
MPa
5
5
5
N = 1.686 x 10 3.41 x 10 19.2 x 10 Full-Life Cycles
Using Miners rule (7)
a) L = 5 x 104 / 1.686 x 105 + 105 / 3.41 x 105 + 5 x 105 / 19.2 x105
= 1/ 3.372 +1/ 3.41 + 1/ 3.84 = 0.85023
Remaining life LR = 1 0.85023 = 0.14977
b) For S= 400 MPa,
LR = 0.14977 = n / N = n / 3.41 x 105
n = 0.14977 x 3.41 x 105 = 0.5105 x105 cycles
c) For 104 cycles, the unknown is S at n = 104 cycles. Now
LR = 0.14977 = (n / N)
N = n / LR = 104 /0.1477 = 6.68 x 104 cycles
Then
(S / 600)6 = 30 x 103 / 6.68 x 104
S = 0.8751 x 600 MPa = 525 MPa
EFFECT OF OVER-STRESSING AND UNDER-STRESSING
A part may be over-stressed for some time before a steady state is
maintained. It is known that an earlier over-stressing reduces the fatigue
strength in the subsequent lower steady stress. Similarly an earlier understressing increases the fatigue strength. It has been also noticed that a
minimum number of cycles of over-stressing is needed to cause damage.
This is really complicated in nature and any attempt to take in to account
effect of the order in which, the over- or under-stressing is applied is
only suggestive and a designer should consider every case individually
and separately.
One such method due to Joseph Marin [Ref 1] / Corten & Dolan
[Ref 2] is explained here. Another method by Manson can be seen in
literature [Ref 3]
The reference stress-amplitude is S1 the first applied stress in the
use of Marins method. Any run above this reference stress is construed to
be overstressing, causing more damage and reducing endurance life. Like
wise any run below this reference stress, strengthens the material and
prolongs the fatigue life.
According to this rule, if ni cycles are run at stress amplitude Si,
then the actual life expended is not ni but ni (Si / S1)d ,where d 0. Then
the equivalence of expression (7) becomes
L = Li = (ni/Ni) (Si / S1)d 1
(8)
5 x 104
450
5 x 105
300
MPa
S = 400
450
300
MPa
5
5
5
N = 3.41 x 10
1.686 x 10 19.2 x 10 Full-Life Cycles
5
Cycles Run n = 10
5 x 104
5 x 105
Using over/under-stressing effect expression (8) with reference stress
amplitude S1 = 400 MPa,
a) L = (105 / 3.41 x 105)(400/400)2
+ ( 5 x 104 / 1.686 x 105)(450/400)2
+ (5 x 105 / 19.2 x 105)(300/400)2
= 1/ 3.41 + 1.265625/ 3.372 + 0.5625/ 3.84 = 0.8150
Remaining life LR = 1 0.8150 = 0.1850
b) For S = 450 MPa,
LR = 0.1850 = (n / 1.686 x 105) (450/400)2
= (n / 1.686 x 105) (1.265625)
n = 0.1850 x 1.686x 105 /1.265625 = 2.4645 x104 cycles
c) For 104 cycles,
LR = 0.1850 = (n / N) (S/400)2
(A)
4
Now n = 10 cycles; S is unknown and N is also not known as long as S is
unknown. But N can be found in terms of S from S-N relation (2A).
N (S/600)6 = 30 x 103
Then
1/N = (S/600)6 /30 x 103
Therefore, substituting in (A)
LR = 0.1850 =104 [(S/600)6 /30 x 103] (S/400)2
= 104 (S)8/(4002 x 6006 x 30 x 103)
S = 504 MPa
(Sa/Se) + (Sm/SY) = 1
(9)
(Sa/Se) + (Sm/Su) = 1
(10)
Gerber (Parabolic) :
(Sa/Se) + (Sm/Su)2 = 1
(11)
Elliptical*
(Sa/Se) 2 + (Sm/Su)2 = 1
(12)
(9A)
(9B)
(9C)
where p = (Se/SY)
Further (9C) can be expressed in the same form as (1), as
(Sa)eq Se
(9D)*
where (Sa)eq = Sa + p Sm
*(9D) is used later also in combined stress status.
Comparing (1) and (9D) and using (2) and (2A), with the new higher
(Sa)eq, it is clear that the life N will be smaller. This is due to the effect of
added mean stress.
It should be noted that the effect is assumed to be the same, for
compressive (-) or tensile (+) mean stress, even though, in practice,
compressive mean stress improves the fatigue life. (See Figs 4.15 &
4.16 in printed notes)
Langer condition
While all these refer to a mean and a reversed stress combination at
high cycle fatigue, a check at low cycle, especially at very first cycle for
static failure is essential. When the magnitude of Smax = (Sm + Sa)
exceeds the static failure strength, ether SY or Su (to be specified), static
failure would occur. Langer suggested a simple and obvious relation,
taking yield as static failure criterion.
Smax / SY 1
(13)
Or since Smax = Sm + Sa,
(Sa/ SY) + (Sm/SY) 1
(13A)
(Sa + Sm) SY
(13B)
The condition (13A) is a straight line passing backward at 45 degrees
from SY (at Sm axis).
Note: The condition (13 or 13A or 13B) is automatically satisfied for
Soderberg relation as long as Se < SY (which is the case in actual
materials). For the other 3 relations, a check is necessary for the factor of
safety during the first cycle [Ref 3]. Ask for sketch in class!
For Modified Goodman (Linear) case, there is a point beyond that, (10)
will not be applicable; only (13 B) will apply. This point is the point of
intersection of these two. Solving, we get the coordinates as:
Sm = Su (SY Se)/(Su Se) & Sa = Se (Su - SY)/(Su Se).
It will be clearer in a sketch.
10
Thus the full range of MGM relation is not applicable and the toe at the
higher side of Sm is shortened. (Draw sketch & explain)
EXAMPLES
Example 1: A bolt of 3000 mm2 in cross section is made of a material
with a fatigue strength for complete stress reversal Se = 240 MPa for a
given number of cycles, a tensile yield of SY = 360 MPa and a tensile
ultimate strength of Su = 400 MPa. The bolt is subjected to a static mean
load of 18 x 104 N. What completely reversed fatigue load would cause
failure at same number of cycles? Use: a) Soderberg , b) Modified
Goodman, c) Gerber and d) Elliptic relation and check for first cycle
failure.
Solution:
Soderberg relation
Sa/Se + Sm/SY =1
Sm = P/A =18 x 104 / 3000 = 60 MPa
Sm/ SY = 60/360 = 1/6
Sa = (1 1/6) Se = 5/6 x 240 = 200 MPa
Pa = Sa x A = 200 x 3000 = 60 x 104 N
Check for Langer condition: Sa + Sm = 200 + 60 = 260 < 360 = SY
Safe.
Modified Goodman relation
Sa/Se + Sm/Su =1
Sm/ Su = 60/400 = 3/20
Sa = (1 3/20) Se = 17/20 x 240 = 204 MPa
Pa = Sa x A = 204 x 3000 = 61.2 x 104 N
Check for Langer condition: Sa + Sm = 204 + 61.2 = 265.2 < 360 = SY
Safe.
Gerber relation:
Using SY:
Sa/Se +(Sm/SY)2 =1
Sa = (1 1/36) Se = 35/36 x 240 = 233.33 MPa
Pa = 233.33 x 3000 = 70 x 104 N
Check for Langer condition: Sa + Sm = 233 + 60 = 293 < 360 = SY
Safe.
Using SU:
Sa/Se +(Sm/SU)2 =1
Sa = (1 9/400) Se = 391/400 x 240 = 234.6 MPa
Pa = 234.6x 3000 = 70.38 x 104 N
Check for Langer condition: Sa + Sm = 234.6 + 60 = 294.6 < 360 = SY
11
Safe.
Elliptical relation:
Using SY:
(Sa/Se) 2 +(Sm/SY)2 =1
(Sa/Se) 2 =1- (Sm/SY)2 = 1 1/36 = 35/36
Sa = 35/36 x Se = 0.986 Se = 0.986 x 240 = 236.64 MPa
Pa = 71 N
Check for Langer condition: Sa + Sm = 236.64 + 60 = 296.64 < 360 = SY.
Safe.
Using SU:
(Sa/Se) 2 +(Sm/SU)2 =1
(Sa/Se) 2 =1- (Sm/SU)2 = 1 9/400 = 391/400
Sa = 391/400x Se = 0.988686 Se
= 0.988686 x 240 = 237.28 MPa
Pa = 71.185 N
Check for Langer condition: Sa + Sm = 237.28 + 60 = 297.28 < 360 = SY.
Safe.
12
13
Soderberg:
Sa = Se (1-Sm/ SY) = 210 x (1 0.17) = 174.3 MPa
Pa = 174.3/0.001325 = 131320 N
Check for Langer condition: Sa + Sm = 174.3 + 40.8 = 215.1 < 240 = SY.
Safe
Modified Goodman
Sa = Se (1-Sm/ Su) = 210 x (1 0.151111) = 178.3 MPa
Pa = 178.3/0.001325 = 134541 N
Check for Langer condition: Sa + Sm = 178.3 + 40.8 = 219.1 < 240 = SY.
Safe
Gerber:
Using SU:
Sa = Se [1-(Sm/ SU)2]= 210 x [1 (0.1511)2] = 205.2 MPa
Pa = 205.2/0.001325 = 155164 N
Check for Langer condition: Sa + Sm = 205.2 +40.8 = 246 > 240 = SY.
Not safe.
Therefore the maximum Sa could be only (240 40.8) =199.2 MPa..
Pa = 150340 N
[Using SY:
Sa = Se [1-(Sm/ SY)2]= 210 x [1 (0.17)2] = 204 MPa
Pa = 204/0.001325 = 153910 N
Check for Langer condition: Sa + Sm = 204 +40.8 = 244.8 > 240 = SY.
Not safe.
Therefore the maximum Sa could be only (240 40.8) =199.2 MPa..
Pa = 150340 N]
Elliptic:
Using SU:
Sa =Se [1-(Sm/ SU)2]= 210 x [1 (0.1511)2] =207.5886 MPa
Pa = 207.5886/0.001325 = 156671 N
Check for Langer condition: Sa + Sm = 207.59 +40.8 = 248.39> 240 = SY
Not safe
Therefore the maximum Sa could be only (240 40.8) =199.2 MPa..
Pa = 150340 N
14
[Using SY:
Sa =Se [1-(Sm/ SY)2]= 210 x [1 (0.17)2] =207 MPa
Pa = 207/0.001325 = 156184 N
Check for Langer condition: Sa + Sm = 207 +40.8 = 247.8 > 240 = SY
Not safe
Therefore the maximum Sa could be only (240 40.8) =199.2 MPa..
Pa = 150340 N]
Example 4: (Important):
The fatigue property of the material of certain part was fitted for N(in
number of cycles) and S (in MPa) to be
N (S/600)6 = 30 x 103
The over- and under-stressing exponent d = 2. The yield strength
of the material is 600 MPa. There is a mean stress Sm = 100 MPa. The
part was subjected to a set of stress amplitudes and the corresponding
cycles in the following order.
n = 104
104
105 Cycles Run
Sa = 400
450
300
MPa
a) Find the life expended so far.
b) If it is required to run the part at Sa = 450 MPa, find the possible
number of cycles for which it could be run further.
c) In stead, if the part has to be run for104 cycles, what stress
amplitude Sa can be applied further?.
Solution:
Calculate first the values of Se equivalents for the 3 loadings.
Recall Soderberg relation
(Sa/Se) + (Sm/SY) =1
From this
Se = Sa /(1 - Sm/SY)
= Sa/(1 - 100/600) =6/5 Sa = 1.2 Sa
For this Se, calculate the corresponding N from N(Se/600)6 = 30 x 103
and tabulate.
n = 104
104
105 Cycles Run
Sa = 400
450
300
MPa
Se = 480
540
420
Mpa
5
5
5
N= 1.1444 x 10
0.5645 x 10
2.55 x 10 Full-Life Cycles
15
(A)
16
The material has been subjected to a mean stress of 100 MPa and to a
fatigue loading scheme in the following order:
S1 = 400 MPa for n1 = 2 x 105 cycles
S2 = 300 MPa for n2 = 106 cycles
The over/under stressing the exponent d = 3. Determine using Soderberg
relation and a yield stress of 600 MPa
a) the remaining life
b) the number of cycles n3 that can be run further at S3 = 350 MPa
c) the amplitude S4 that can be applied for n4 = 18 x 105 cycles, in
the remaining life as found in (a)
Solution
Sa/Se + Sm/SY = 1
(B)
a) For Sa = S1 and S2, find the corresponding values of Se.
Se1 = Sa1/ (1 - Sm/SY) = 400/(1- 100/600)) = 400x6/5 = 480 MPa
Se2 = Sa2/ (1 - Sm/SY) = 300/(1- 100/600)) = 300x6/5 = 360 MPa
Find the corresponding values of Ni for Se1 and Se2
N1 = 105/(480/600)10
N2 = 105/(360/600)10
= 9.31 x 105
= 165.38 x 105
17
LR = 1 Ls = 0.60444462
b) S3 = 350 MPa ; N3 = (600/350)10 x 105 = 219.2 x 105
LR = 0.60444462 = (n3/219.2 x 105)(350/300) 0.5
n3 = 0.60444462 x (219.2 x 105)/ (350/300) 0.5
= 122.666 x 105 cycles
c) Given Sm = 100 MPa and Sa = 350 MPa. n4 = ?
Se4 = Sa4 /(1 Sm/SY) = 350/ (1 100/600) = 350 x 6 /5 = 420 MPa
N4 = = (600/420)10 x 105 = 35.4 x 105
n4 = 0.60444462 x (35.4 x 105)/ (420/300) 0.5
= 18.084 x 105 cycles
d) Given Sa5 = 350 MPa and n5 = 18 x 105 cycles. Sm = ?
LR = 0.60444462 = ( n5/N5)(Se5/Se1)0.5
Let Se5 be unknown for an unknown Sm.
They are related by Soderberg relation
Sa/Se + Sm/SY =1
(1 Sm/SY) = Sa/Se
(1 Sm/600) = 350/ Se5
Sm = (1 - 350/ Se5) 600
(A)
(B)
(C)
Go to
LR = 0.60444462 = (18 x 105/N5)(Se5/300)0.5
N5 = 18.084 x 105 x (Se5/300)0.5/0.60444462 = 30 x 105 x (Se5) 0.5/(300)0.5
Recall
N5(Se5/600)10 = 105
Substituting for N5
[30 x 105 x (Se5) 0.5/(300)0.5] (Se5/600)10 =105
Simplifying
(Se5)10.5 = 60010 3000.5/30
Se5 = 60010/10.5 3000.5/10.5/301/10.5 = 442.4442 x 1.312 /1.3825 = 419.88
420 MPa
Now from (C) & substituting for Se5
Sm = (1 - Sa/Se)SY = 600 x (1 350/420) = 100 MPa
(It tallies with (c))
19
20
104
350
105
300
Cycles Run
MPa
21
22