You are on page 1of 15

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Minggu Kesembilan (14/08/2016 - 18 /08/2016)

Kelas

4 Bestari

Tarikh

14 Ogos 2016

Hari

AHAD

Masa

12.45 tengah hari -1.45 petang

Bilangan Murid

28 orang

Tema

Potret Malaysia

Topik

Kata Kerja Pasif

Pengetahun Lepas

Murid mengetahui jenis kata kerja pasif dalam pembelajaran


lepas.

Kemahiran Berfikir

Mengencam

Konstektual

Mengaplikasi

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran murid dapat:

5 orang murid dapat mengenal pasti jenis ayat pasif dengan


betul.

5 orang murid membina ayat pasif berdasarkan lembaran


kerja yang diberikan.

Hasil Pembelajaran

Murid dapat membaca , mengenal pasti dan membina ayat pasif


dengan lancar dan betul .

Bahan Bantu Belajar

Buku Teks, lembaran kerja, slide power point (nota panduan kata
kerja pasif)

Masa/Peringkat

1) Set Induksi
( 5 minit)

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Bahan Bantu
Belajar

Guru menyediakan slide

Murid-murid diminta untuk

Lembaran

powerpoint Kata Kerja Pasif.


Guru menulis nota panduan

membuat aktiviti berikut;


Menyalinkan nota

kerja,Slide

Rasional:

mengenai kata kerja pasif dan


beberapa contoh latihan
membina ayat kata kerja pasif.
Guru menanyakan soalan ringkas

powerpoint

panduan kata kerja


pasif sebagai rujukan.
Dua orang murid

mengangkat tangan

kepada murid-murid .
Siapa yang tahu kata kerja

untuk memberitahu

pasif?

yang ditanyakan oleh

jawapan kepada soalan


guru.

2) Penerangan
( 20 ) minit

Rasional:

Guru memberi penerangan

Murid-murid perlu

kepada murid untuk lebih

menyalinkan nota

memahami penggunaan kata

panduan seperti yang

kerja pasif .

diterangkan oleh guru

Slide 1:

Ayat pasif ialah ayat yang


menekankan/mengutamakan
objek dan perbuatannya.

Ayat pasif terbahagi kepada 3


kategori :i. Ayat pasif diri pertama
ii. Ayat pasif diri kedua
iii. Ayat pasif diri ketiga

di dalam kelas.

Lembaran
kerja, Slide
powerpoint

Masa/Peringkat
Samb
2) Penerangan
( 20 ) minit

Aktiviti Guru

Contoh:
i. Baju itu saya jahit. ( ayat
pasif diri pertama)
ii.

Aktiviti Pelajar
Murid-murid

Kain itu awak lipat .(ayat


pasif diri kedua)

dikehendaki membuat
latihan membina ayat
dengan kata kerja pasif

Bahan Bantu
Belajar

Menulis Nota
Ayat Pasif,
Lembaran Kerja

dalam lembaran kerja


yang diberikan.

iii. Ruang tamu itu dibersih


oleh kakak. (ayat pasif diri
ketiga)

Ayat Pasif: Ayat yang


mengandungi kata kerja
pasif di--kan dan ter-.

Slide 2:
Contoh contoh ayat pasif:
i. Kawasan koridor rumah
dicantikkan oleh Puan
Roslina.
ii. Perabot diletakkan oleh para
penduduk di tempat
buangan sampah .
iii. Tembok itu terlanggar oleh
lori pada bahagian bawahnya.
Slide 3: Tahniah kerana anda
dapat mengenal pasti ayat kata
kerja pasif . Teruskan buat
latihan.

Masa/Peringkat

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Bahan Bantu Belajar

3) Praktis dan
metakognitif
( 5 minit)

Guru memberi latihan


membina ayat berdasarkan
kata kerja pasif (lembaran
kerja)

Murid-murid
dikehendaki membina

Latihan Lembaran
Kerja Pasif

ayat dengan kata kerja


pasif dalam lembaran
kerja yang diberikan.

4) Aplikasi
( 5 minit)

5) Penilaian
(10 minit)

Guru meminta murid aplikasi

Murid-murid diminta

contoh-contoh yang diberikan

aplikasi contoh-contoh

dalam bentuk bina ayat dan

ayat daripada kata

lekatkan lembaran kerja dalam

kerja pasif sebagai

buku latihan

rujukan.

Guru dapat membuat

5 orang murid dapat

penilaian terhadap murid

mengenal pasti ayat

yang dapat mengenal pasti

pasif dengan betul.

dan membina ayat dengan


kata kerja pasif.

5 orang murid

membina ayat pasif


berdasarkan lembaran
kerja yang diberikan.
6) Penutup
( 5 minit)
Rasional:
Guru ucapkan

Terima kasih atas perhatian anda.

Murid-murid memberi

Semoga meraih manfaat daripada

reaksi yang gembira dan

pelajaran ini. Tahniah ! saya

yakin.

ucapkan kepada diri anda.

tahniah kepada
murid yang
dapat fahami
ayat pasif

JURNAL ENTRY

Buku latihan,
lembaran kerja

Lembaran kerja
Buku latihan

Hari

AHAD

Tarikh

14 OGOS 2016

Masa

9.00 pagi 10.45 pagi

Aktiviti

:
1. Menyambung menyiapkan sebanyak 14 fail Panitia untuk dihias

dan dibaluti dengan plastic pembalut.


2. Menyiapkan bahan-bahan mengajar untuk tahun 4 dan aktiviti
mingguan setiap hari Ahad.

Hari

AHAD

Tarikh

14 OGOS 2016

Masa

11.15 pagi-12.15 tengah hari

Aktiviti

:
Menggantikan Guru Bahasa Melayu Tahun 3
Subjek : Bahasa Melayu
Nama Guru : En Abd. Aziz

RANCANGAN PENGAJARAN

Minggu Kesembilan (14/08/2016 - 18 /08/2016)

Kelas

4 Bestari

Tarikh

15 OGOS 2016

Hari

ISNIN

Masa

11.15 tengah hari -12.15 petang

Bilangan Murid

28 orang

Tema

Ekonomi Berwawasan

Topik

Sumber Pendapatan

Pengetahun Lepas

Murid-murid telah diberikan pendedahan mengenai maksud


sumber pendapatan

Kemahiran Berfikir

Membandingkan dan membezakan

Kontekstual

Menghubungkaitkan

EMK

Ekonomi

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran, murid-murid dapat:

5 -8 orang murid dapat memberi respon dengan cepat dan


pantas.

2-3 orang murid tidak faham akan sumber pendapatan.


( * murid linus)

Hasil Pembelajaran

Pelajar dapat membaca, menyatakan maklumat yang terdapat


dalam bahan secara lisan dan dapat mencatat maklumat dan
membuat urutan.

Bahan Bantu Belajar

Buku Teks, Buku Latihan, Tabung Duit

Masa/Peringkat

1) Set Induksi
( 5 minit)

Rasional:

Aktiviti Guru

Guru menyediakan sebuah

Aktiviti Pelajar
Murid-murid mengangkat

tabung duit sebagai

tangan dan memberi

simbolik tajuk yang diajar

pendapat masing-masing

dalam pengajaran.
Guru bersoal jawab dengan

Bahan Bantu
Belajar
Tabung duit

mengenai soalan yang


diajukan oleh guru.

murid.
Kenapa kita perlu ada
tabung duit?
2) Penerangan
( 20 ) minit

Rasional:

Guru memberi penerangan


Buku Teks
Murid-murid mengangkat
mengenai sumber pendapatan
tangan dan memberi maksud
Maksud sumber pendapatan
ialah hasil yang boleh
mendatangkan pendapatan.

dan pendapat masing


mengenai soalan yang
ditanyakan oleh guru

Guru bersoal jawab dengan


murid-murid :
i. Apa itu sumber
pendapatan?
ii. Apa faedahnya jika
kita ada tabungan?
iii. Siapakah yang
memberi sumber
pendapatan kepada
diri kamu ke
sekolah?

Masa/Peringkat

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Bahan Bantu
Belajar

3) Praktis dan
metakognitif
( 10 minit)

Guru mohon menyalinkan

Murid-murid

semula maklumat yang

mengeluarkan buku

terdapat dalam buku teks

latihan dan menyalinkan

pada muka surat 142 seperti

maklumat sepertimana

berikut:Nama
:
Status
:
Pekerjaan :
Sumber Kewangan:

Buku Teks,
buku latihan

yang diminta.
Murid-murid
menceritakan mengenai
maklumat keluarga

Guru mahukan murid-murid

masing-masing untuk

menceritakan tentang latar

tujuan pembelajaran

belakang dan pekerjaan

bersama.

keluarga masing-masing
untuk dijadikan perbandingan
antara rakan-rakan yang lain
di dalam kelas.

4) Aplikasi
( 5 minit)

Guru meminta murid-

Murid-murid mencatat

murid aplikasikan

dan menyalin maklumat

maklumat daripada buku

dalam buku latihan

teks dalam buku latihan

masing-masing.

Buku Teks,
buku latihan

sebagai panduan kepada


murid.

Masa/Peringkat

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Bahan Bantu
Belajar

5) Penilaian
( 3 minit)

Guru membuat penilaian


terhadap kefahaman dan

memberi respon dengan

pengetahuan murid-murid

cepat dan pantas.

yang benar-benar faham


mengenai sumber
pendapatan.

5 -8 orang murid dapat

2-3 orang murid tidak


faham akan sumber
pendapatan. ( * murid
linus)

Guru memberi satu


6) Penutup

Murid-murid turut bersama-

peribahasa khas untuk murid-

sama memberi peribahasa

( 2 minit)

murid
Sedikit-sedikit , lama-lama

kepada guru..
Bersakit-sakit dahulu,

Rasional:
Pelajar jelas

menjadi bukit
-rajin-rajinlah menyimpan

dengan arahan

walaupun sedikit , akhirnya

guru

kamu yang mendapat

bersenang-senang
kemudian

faedahnya.

RANCANGAN PENGAJARAN

Minggu Kesembilan (14/08/2016-18/08/2016)

Kelas

4 Bestari

Tarikh

16 OGOS 2016

Hari

SELASA

Masa

12.15 tengah hari -1.15 petang

Bilangan Murid

28 orang

Tema

Ekonomi Berwawasan

Topik

Merekacipta daripada bahan bahan terpakai untuk menjana


pendapatan.

Pengetahun Lepas

Murid telah diterangkan mengenai jenis sumber pendapatan.

Kemahiran Berfikir

Bekerjasama dan Menjana idea

Kontekstual

Menghubungkaitkan

EMK

Ekonomi

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran, murid-murid dapat:


a) bekerjasama dengan ahli kumpulan dan dapat
merekacipta model kreatif daripada barang terpakai
b) Menjadikan aktiviti ini satu ilham pada masa akan datang.

Hasil Pembelajaran

Pelajar dapat bekerjasama dalam satu kumpulan kecil dan


menyelesaikan masalah dengan merekacipta daripada bahan
terpakai.

Bahan Bantu Mengajar :

Masa/Peringkat

Bahan-bahan terpakai , Gam/Pita Pelekat, Gunting

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Bahan Bantu
Belajar

1) Set Induksi
( 5 minit)

Guru menyediakan barangbarang terpakai seperti :-

Rasional:

kotak, botol air, tin kosong,

Untuk melatih

warna air,kertas warna, pita

bagi

pelakat.
Guru mengarahkan murid-

bekerjasama

murid membentuk kumpulan

dalam satu

kecil terdiri daripada 3-5

kumpulan.

orang

2) Penerangan
( 10 ) minit
Rasional:

untuk:
- Membentuk kumpulan
kecil terdiri daripada 2-

Barang-barang
terpakai , Alat
tulis

3 orang murid.
- Bebas merekacipta
sesuatu kreativiti

menyelesaikan
masalah dan

Murid-murid diminta

Guru memberi penerangan

daripada bahan-bahan
yang disediakan.

Murid-murid seronok dan

kepada murid-murid untuk

bersemangat untuk

merekacipta sebuah model

mengikuti aktiviti yang

mengikut kreativiti masing-

diadakan pada hari ini.

Contoh model

masing bagi tempoh 1jam


pembelajaran.

3) Praktis dan
metakognitif
( 15 minit)

Guru memberi masa selama

Murid-murid bebas

15 minit untuk mengambil

merekacipta model

bahan-bahan yang tersedia di

mengikut kreativiti

hadapan kelas dan hasilkan

masing-masing.

sebuah model mengikut


kreativiti masing-masing.

Masa/Peringkat

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Bahan Bantu
Belajar

4) Aplikasi
( 10 minit)

Guru memantau hasil


aktiviti yang dilaksanakan

oleh murid-murid.
Guru meminta murid-

Murid-murid memberi
tugasan kepada ahli
kumpulan .
Masing-masing tidak

murid aplikasikan

membuang masa dan

daripada bahan-bahan

saling bekerjasama

yang tersedia.

membantu
menyelesaikannya.

5) Penilaian
(3 minit)

Guru membuat penilaian

Semua murid bekerjasama

kepada murid-murid

dengan ahli kumpulan

mengikut hasil kreativiti

dan dapat merekacipta

masing-masing merekacipta

model kreatif daripada

model.

barang terpakai.
Menjadikan aktiviti ini
satu ilham pada masa akan
datang.

Guru mengambil beberapa

Murid-murid bertanya

keping gambar aktiviti

bilakah mereka akan

( 2 minit)
Rasional:
Pelajar seronok

murid-murid untuk

membuat aktiviti

dan teruja

pembelajaran yang akan

daripada aktiviti

datang.

6) Penutup

yang dijalankan

dijadikan ilham dalam

merekacipta .
Murid-murid seronok dan
teruja dengan hasil yang
diciptakan.

AKTIVITI-AKTIVTI YANG DIJALANKAN

Barang-barang
terpakai , Alat tulis

JURNAL ENTRY

Minggu Kesembilan (14/08/2016-18/08/2016)

Tarikh

17 OGOS 2016

Hari

RABU

Aktiviti

MENDUDUKI PEPERIKSAAN AKHIR SEMESTER MEI 2016


DI PUSAT PEMBELAJARAN PULAU PINANG

JURNAL ENTRY

Minggu Kesembilan (14/08/2016-18/08/2016)

Tarikh

18 OGOS 2016

Hari

KHAMIS

Masa

8.00 pagi -12.45 tengah hari

Aktiviti

Membuat kerja-kerja menggunting dan menampal tag nama pada kulit fail
Panitia

You might also like