You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL


Mata Pelajaran: PendidikanSeni Visual
Masa : 60 minit
Kelas : 4 Maju
Tema : AlamSemulajadi
Bidang :Menggambar
Tajuk : Ayam
Teknik :Capan
Standard
1.1 Persepsiestetik
1.2 Aplikasiseni
1.3 Ekspresikreatif
1.4 Apresiasiseni
1.1.1:Unsur seni
1.2.1 media
1.3.1
1.4.1
pembelajaran
1.1.1.1
1.1.1.2
1.1.1.3
1.1.2:Prinsiprekaan
1.1.2.1
1.1.2.2

Objektifpembelajar
an

AktivitiPdP

1.2.1.1
1.2.1.2
1.2.2 teknik
1.2.2.1

1.3.2
1.3.3

1.4.2
1.4.3

Padaakhirpengajaranmuriddapat:
1) Mengenal, memahamidanmenyatakanbahasaseni visual dalammembuatcapan.
2) Menghasilkangambarayamdenganteknikcapan.
3) Membuatapresiasiberpandukanbahasaseni visual yang telahdipelajari.
1) Guru menunjukkancontohgambardanbersoaljawabdenganmurid.
2) Guru
menunjukkancaramenghasilkangambarayamdenganmengaplikasikanteknikcapan.
3) Muridmenghasilkangambarayamdenganteknikcapan.
4) Muridmempamerdanmenceritakankaryaseni yang dihasilkan.

EMK
Bahan Bantu
Belajar

Keusahawanan,kreativitidaninovasi.
BBM: contohhasilkarya guru, bahanbercetak.
Media -beruslukisan, pallet, jari, kertaslukisan, warna air, warna tempera, warna poster.

PenilaianPdP

Prosespenghasilankaryasepanjangaktivitimembuatcapanberdasarkanempat standard
kandungan.
Padaakhirpengajaran____ muriddapatmencapaiobjektif yang ditetapkandan _____murid
yang
tidakdapatmencapaiobjektifakandiberibimbingankhasdalamsesipembentanganpadamasaa
kandatang

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
MINGGU 1
Mata Pelajaran;PendidikanSeni Visual
Kelas : 4 Maju
Bidang :Menggambar
Teknik :Capan
STANDARD
PEMBELAJAR
AN

1.1 PERSE
PSI
ESTETIK
1.1.1Unsur
Seni
1.1.1.1
1.1.1.2
1.1.1.3
1.1.2
Prinsiprekaa
n
1.1.2.1
1.1.2.2

Masa : 60 minit
Tema : Alamsemulajadi
Tajuk : Ayam

1.2 APLIKASI SENI


1.2.1 Media
1.2.1.1
1.2.1.2
1.2.2 Teknik
1.2.2.1

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

Padaakhirpengajaranmuriddapat
1.Mengenal,memahamidanmenyatakanbahasaseni visual dalammembuatcapan.
2.Menghasilkangambarayamdenganteknikcapan.

AKTIVITI PdP

1.Gurumenunjukkancontohdanbersoaljawabmengenaibahasaseni visual.
2. Guru menunjukkancaramenghasilkanayamdenganmengaplikasikanteknikcapan.
3.Muridmemulakanaktivitidenganmembuatteknikcapandalammenghasilkangambar
ayam.

EMK

Keusahawanan.kreativitidaninovasi.

BAHAN BANTU BELAJAR

BBM: contohhasilkarya guru, bahanbercetak.


Media -beruslukisan, pallet, jari, kertaslukisan, warna air, warna tempera, warna
poster.

PENILAIAN PdP

Proses penghasilankaryasepanjangaktivitimembuatcapanberdasarkandua standard


kandungan.

REFLEKSI

Padaakhirpengajaran ____ muriddapatmencapaiobjektif yang ditetapkandan _____


murid
yangtidakmencapaiobjektifakandiberibimbingankhasdalamsesipembentanganpada
masaakandatang.

RANCANGAN PENGAJARAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
MINGGU KEDUA
Mata Pelajaran :PendidikanSeni Visual
Kelas
Bidang
Ayam

: 4 Maju
: Menggambar

Masa : 60 minit
Tema : AlamSemulajadi
Tajuk :

Teknik

: Capan

STANDARD
PEMBELAJA
RAN

1.3 EKSPRESI
1.4 APRESIASI
KREATIF
SENI
1.3.1
1.4.1
1.3.2
1.4.2
1.3.3
1.4.3
Padaakhirpengajarandanpembelajaran, muriddapat:
1.Mengenal, memahamidanmenyatakanbahasaseni visual
dalammembuatcapan.
2.Menghasilkangambarayamdenganteknikcapan.
3.Membuatapresiasiberpandukanbahasaseni visual yang telahdipelajari.

OBJEKTIF
PEMBELAJA
RAN

AKTIVITI
PdP

1.Guru mengulangkajipengajaranpadaminggulepas
2.Muridmemulakanaktiviti proses penghasilangambarayam.
3.Murid mempamerkandanmenceritakankaryaseni yang dihasilkan

EMK

Keusahawanan, kreativitidaninovasi

BAHAN
BANTU
BELAJAR

BBM: contohhasilkarya guru, bahanbercetak.


Media -beruslukisan, pallet, jari, kertaslukisan, warna air, warna
tempera, warna poster.

PENILAIAN
PdP

Proses
penghasilankaryasepanjangaktivitimembuatcapanberdasarkanempat
standard kandungan.

REFLEKSI

Padaakhirpengajaran ____ muriddapatmencapaiobjektif yang


ditetapkandan _____ murid

yangtidakmencapaiobjektifakandiberibimbingankhasdalamsesipembent
anganpadamasaakandatang.

You might also like