Professional Documents
Culture Documents
BMI Formula:
BMI = weight (kg) / height (meters)2
BMI Calculation:
BMI = 101.25 kg / (1.65m)2
= 101.25 kg / 2.7225
= 37.2
5 6 = 66 in
66 in x 0.025 m/in = 1.65 m
3. a. How much should she weigh according to the Miller equation? You must show your
calculations to get credit using the formula provided in the lecture notes.
Miller Equation
Females:
118# for first 5
b. Now go to calculator.net and compare your answer to the answers they provide
for the Robinson, Miller, Devine, or Hamwi formulas. How does your calculated
value using the Miller equation compare to the value you got using calculator.net
for Miller body weight? BE SURE TO ADJUST FOR FRAME SIZE FOR YOUR
CALCULATED VALUE AS WELL AS FOR THE VALUES PROVIDED BY
CALCULATOR.NET.
IBW according to Calculator.net - Adjusted for small frame
Robinson:
130.5 (0.1 x 130.5)
= 130.5 13.5
= 117 lb
Miller:
= 135.1 (0.1 x 135.1)
= 135.1 13.51
= 121.59
= 122 lb
Devine:
= 130.7 (0.1 x 130.7)
= 130.7 13.07
= 117.63
= 118 lb
Hamwi:
= 129.4 (0.1 x 129.4)
= 129.4 12.94
= 116.46 lb
= 117 lb
The IBW is lowest for the Hamwi equation: 116.46 lb Miller: BMI based 2on 122 lb = 122 lb x 0.45 kg/lb = 54.9 kg
= 54.9 kg / (1.65m) = 54.9 / 2.7225 = 20.17 = 20 BMI
Devine: BMI based on 118 lb = 118 lb x 0.45 kg/lb = 53.1 kg
= 53.1 kg / (1.65m)2 = 53.1 / 2.7225 = 19.5 = 20 BMI
Robinson: BMI based on 117 lb = 117 lb x 0.45 kg/lb = 52.65
kg
= 52.65 kg / (1.65m)2 = 52.65 / 2.7225 = 19.34 = 19 BMI
Hamwi: BMI based on 116.46 lb = 116.46 lb x 0.45 kg/lb =
52.407
= 52.407 kg / (1.65m)2 = 52.407 / 2.7225 = 19.25 = 19 BMI
After adjusting for frame size and using the calculated weights to calculate BMI using patients
anthropometric data, all fall within the normal range. However, the weight values calculated
using the Hamwi and Robinson values resulted in BMI of 19, which is very close to the
underweight classification of 18.5. Therefore, using clinical judgment, I would use the
calculations found using the Miller equation, which I believe is most reliable.
Malnutrition Assessment:
4. As mentioned above, Mrs. Sparrow was recently ill and lost 25 pounds over the last
3 months. Prior to that her weight had been fairly stable for a year. Mrs. Sparrow
currently weighs what % of her usual weight?
(225/250) x 100 = 90%
Patient weighs 90% of her usual weight
5. What % of her usual weight did Mrs. Sparrow lose in the past 3 months?
% BW lost = Former (or USUAL) BW Current BW / Former (or USUAL) BW
= 250 225 / 250
= 25 / 250
= 0.1 x 100
= 10%
8. What is Mrs. Sparrows TDE now? (Round your final answer to the nearest 50 kcal)
TD = REE x AF x IF
Determining REE
Women: Women: [9.99 X wt (kg)] + [6.25 X ht (cm)] - [4.92 X age] -161
= [9.99 x 101.25kg] + [6.25 x 165 cm] [4.92 x 40 y/o] 161
= 1684.9
= 1685 kcal
Activity Factor
Patient is bed-ridden: AF of 1.1
Injury Factor:
Patient is experiencing skeletal trauma: IF of 1.35
TDE = REE x AF x IF
= 1685 x 1.1 x 1.35
= 2502.2 = 2500 kcal
9. If Mrs. Sparrow continues to eat the same amount of energy that she did before her
accident
a. How much weight would she be expected to gain or lose during the 30-day recovery
period?
TDE prior to injury TDE after injury = kcal difference / day
2200 2500 = -300 kcal / day
(Kcal diff/day) x # days = total kcal difference during recovery period
- 300 kcal / day x 30 days = -9000 kcal
Total kcal diff/kcal per pound = # lbs gained (+) or lost (-)
-9000 kcal/ 3500 kcal per lb = -2.57 lb = -2.6 lb lost in 30 days
Patient would be expected to lose 2.6 lbs during the 30-day recovery period due to a 9000 kcal
deficit.
2.6/ weight prior to injury
= 2.6 / 225 lbs
= 1.2% loss of weight 30 days
This 2.6 lb lost equates to 1.2% loss of body weight within 30 days.
b. Should you be concerned? Why or why not? Be sure to cite your sources!
Based on the following information: