You are on page 1of 7

SMK BANDAR SARIKEI

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


MINGGU : 2 HARI :Isnin TARIKH : 9.1.17
MATA SEJARAH
PELAJARAN STRATEGI PdP
TINGKATAN / Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
5C / 0800-0830
MASA Pembelajaran Berasaskan Masalah
TEMA KEMUNCULAN DAN PERKEMBANGAN Penggunaan Teknologi
NASIONALISME SEHINGGA PERANG DUNIA KEDUA

TAJUK Kemunculan dperkembangan nasionalisme di Asia PdP ABAD 21


Tenggara Entry card / Exit Card
i. Pengenalan sistem birokrasi Barat Brainstorming
Gallery Walk
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, para pelajar Games
PEMBELAJARAN dapat : x Stay, y Stray
Group Prensentation
1. Menyenaraikan perubahan Role Play
pentadbiran kuasa Barat di Asia Traffic Light
Tenggara
2. Menghuraikan perubahan
PETA PEMIKIRAN (I-THINK)
pentadbiran di Asia Tenggara Peta Bulatan
3. Membandingkan sistem Peta Buih
pentadbiran sebelum dan Peta Buih Berganda
Peta Pokok
semasa penjajahan barat di Asia
Peta Dakap
Tenggara Peta Alir
4. Menganalisis kesan pengenalan Peta Pelbagai Alir
sistem Peta Titi

birokrasi Barat
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
(KBAT)
UNSUR DAN Mengaplikasi
HASIL TINGKAH Negara kita tanggungjawab kita
LAKU
Sedia bertanggungjawab mempertahan negara Menganalisis
PATRIOTISME
Berbangga dengan keistimewaan Negara Menilai

Mencipta
AKTIVITI
1. Guru mengadakan sesi soal jawab untuk
mengingati isi sebelumnya ELEMEN MERENTASI KURIKULUM
2. Guru menjelaskan isi dan pelajar (EMK)
Bahasa Melayu
menggariskan isi penting dalam buku Patriotrisme
teks Kreativiti dan Inovasi
3. Pelajar mengulas isi selepas guru Geografi
Teknologi Maklumat dan
mengajar
Komunikasi
4. Latihan esei

BAHAN BANTU
MENGAJAR Buku teks, modul nota
(BBM) PENTAKSIRAN
Latihan Bertulis
SUMBER Buku teks Lisan
Kuiz
Pembentangan
Lain-lain (Nyatakan) :
NILAI MURNI Bertanggungjawab, cinta akan negara

LATIHAN / Latihan esei/ satu esei


KUANTITI KERJA
REFLEKSI

HAL-HAL LAIN

SMK BANDAR SARIKEI


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU : 2 HARI :Isnin TARIKH : 9.1.17
MATA SEJARAH
PELAJARAN STRATEGI PdP
TINGKATAN / Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
5D / 0830-0900/ 1030-1130
MASA Pembelajaran Berasaskan Masalah
TEMA KEMUNCULAN DAN PERKEMBANGAN Penggunaan Teknologi
NASIONALISME SEHINGGA PERANG DUNIA KEDUA

TAJUK Kemunculan dperkembangan nasionalisme di Asia PdP ABAD 21


Tenggara Entry card / Exit Card
ii. Pengenalan sistem birokrasi Barat Brainstorming
Gallery Walk
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, para pelajar Games
PEMBELAJARAN dapat : x Stay, y Stray
Group Prensentation
5. Menyenaraikan perubahan Role Play
pentadbiran kuasa Barat di Asia Traffic Light
Tenggara
6. Menghuraikan perubahan
PETA PEMIKIRAN (I-THINK)
pentadbiran di Asia Tenggara Peta Bulatan
7. Membandingkan sistem Peta Buih
pentadbiran sebelum dan Peta Buih Berganda
Peta Pokok
semasa penjajahan barat di Asia
Peta Dakap
Tenggara Peta Alir
8. Menganalisis kesan pengenalan Peta Pelbagai Alir
sistem Peta Titi

birokrasi Barat
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
(KBAT)
UNSUR DAN Mengaplikasi
HASIL TINGKAH Negara kita tanggungjawab kita
LAKU
Sedia bertanggungjawab mempertahan negara Menganalisis
PATRIOTISME
Berbangga dengan keistimewaan Negara Menilai

Mencipta
AKTIVITI
5. Guru mengadakan sesi soal jawab untuk
mengingati isi sebelumnya ELEMEN MERENTASI KURIKULUM
6. Guru menjelaskan isi dan pelajar (EMK)
Bahasa Melayu
menggariskan isi penting dalam buku Patriotrisme
teks Kreativiti dan Inovasi
7. Pelajar mengulas isi selepas guru Geografi
Teknologi Maklumat dan
mengajar
Komunikasi
8. Latihan esei

BAHAN BANTU
MENGAJAR Buku teks, modul nota
(BBM) PENTAKSIRAN
Latihan Bertulis
SUMBER Buku teks Lisan
Kuiz
Pembentangan
NILAI MURNI Lain-lain (Nyatakan) :
Bertanggungjawab, cinta akan negara

LATIHAN / Latihan esei/ satu esei


KUANTITI KERJA

REFLEKSI

HAL-HAL LAIN

SMK BANDAR SARIKEI


RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Tarikh : 9 Januari 2017 Hari : Isnin


Tingkatan : 5C Masa :1130-1230
Mata Pelajaran : EKONOMI ASAS
Tajuk : Wang dan Institusi Kewangan
Subtajuk : Pengertian wang: Maksud wang &Ciri-ciri wang
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, para pelajar dapat :
a) menyatakan maksud wang
b) menyatakan ciri-ciri wang
c) mengenal jenis-jenis wang
d) memberi justifikasi mengapa deposit semasa dianggap sebagai salah satu daripada jenis wang
Sila tandakan / pada ruangan yang berkenaan :

Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran :


Penerangan / Simulasi Penulisan/ Esei/Membuat Tugasan
Perbincangan kumpulan Demonstrasi Kuiz/Ujian
Pembentangan Peperiksaan Unsur KBAT /
Konsep/ Istilah : Firma, Pengeluaran, Input Tetap, Input Berubah, Jangka Masa Pendek, Jangka Masa Panjang
Lain-lain (sila nyatakan) :
KBKK :
Mencirikan / Menganalisis Membuat inferens
Membandingbezakan Menilai Menghubungkaitkan
Mengumpul & Mengelaskan Membuat kesimpulan Meramal
Membuat urutan Menjana idea / Membuat hipotesis
Set Induksi
Guru akan mengadakan sesi soal jawab

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN


Pelajar akan menggaris isi penting dalam buku teks dan mengulas semula isi

LATIHAN PENGUKUHAN
Guru menyediakan satu soalan ringkas berkaitan dengan tajuk di atas sebagai latihan pengukuhan
kepada pelajar. Pelajar menyiapkan tanpa merujuk kepada buku teks masing-masing.

Kesimpuan/ Rumusan :
Guru akan meminta pelajar untuk merumuskan topik yang telah dipelajari pada hari ini.
BBM :
Multimedia Bahan Edaran/ Bercetak / Internet
Keratan Akhbar/ Majalah CD Perisian Gambaran/ Lakaran/ Peta /
Powerpoint / Modul Lain-lain (sila nyatakan)

Impak/ Refleksi :
SMK BANDAR SARIKEI
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Tarikh : 10 Januari 2017 Hari : Selasa


Tingkatan : 5C Masa :0930-1030
Mata Pelajaran : EKONOMI ASAS
Tajuk : Wang dan Institusi Kewangan
Subtajuk : Fungsi wang
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, para pelajar dapat :
Fungsi wang sebagai alat
perantaraan pertukaran
unit ukuran nilai
simpanan nilai
bayaran tertunda
Sila tandakan / pada ruangan yang berkenaan :

Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran :


Penerangan / Simulasi Penulisan/ Esei/Membuat Tugasan
Perbincangan kumpulan Demonstrasi Kuiz/Ujian
Pembentangan Peperiksaan Unsur KBAT /
Konsep/ Istilah : Firma, Pengeluaran, Input Tetap, Input Berubah, Jangka Masa Pendek, Jangka Masa Panjang
Lain-lain (sila nyatakan) :
KBKK :
Mencirikan / Menganalisis Membuat inferens
Membandingbezakan Menilai Menghubungkaitkan
Mengumpul & Mengelaskan Membuat kesimpulan Meramal
Membuat urutan Menjana idea / Membuat hipotesis
Set Induksi
Guru akan mengadakan sesi soal jawab

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN


Pelajar akan menggaris isi penting dalam buku teks dan mengulas semula isi

LATIHAN PENGUKUHAN
Guru menyediakan satu soalan ringkas berkaitan dengan tajuk di atas sebagai latihan pengukuhan
kepada pelajar. Pelajar menyiapkan tanpa merujuk kepada buku teks masing-masing.

Kesimpuan/ Rumusan :
Guru akan meminta pelajar untuk merumuskan topik yang telah dipelajari pada hari ini.
BBM :
Multimedia Bahan Edaran/ Bercetak / Internet
Keratan Akhbar/ Majalah CD Perisian Gambaran/ Lakaran/ Peta /
Powerpoint / Modul Lain-lain (sila nyatakan)

Impak/ Refleksi :
SMK BANDAR SARIKEI
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU : 2 HARI :Selasa TARIKH : 10.1.17
MATA SEJARAH
PELAJARAN STRATEGI PdP
TINGKATAN / Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
4C / 1300-1330
MASA Pembelajaran Berasaskan Masalah
TEMA Tamadun Awal Manusia Penggunaan Teknologi
TAJUK 1. Tamadun Awal Dunia
a.Proses pembentukan tamadun (Sumeria, Mesir
,Indus dan Hwang Ho) PdP ABAD 21
i. Konsep dan pengertian.
Entry card / Exit Card
ii. Sumbangan Brainstorming
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, para pelajar Gallery Walk
PEMBELAJARAN dapat : Games
1.1 Menyatakan sumbangan tamadun manusia x Stay, y Stray
di Sumeria, Mesir , Indus dan Hwang Ho. Group Prensentation
Role Play
UNSUR DAN Traffic Light
HASIL TINGKAH Masyarakat berorganisasi.
LAKU * Bersatu dalam organisasi.
PATRIOTISME PETA PEMIKIRAN (I-THINK)
Peta Bulatan
Peta Buih
Peta Buih Berganda
AKTIVITI Peta Pokok
1. Guru mengadakan sesi soal jawab Peta Dakap
Peta Alir
untuk mengingati isi sebelumnya Peta Pelbagai Alir
2. Guru menjelaskan isi dan pelajar Peta Titi
menggariskan isi penting dalam
buku teks
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
3. Pelajar mengulas isi selepas guru
(KBAT)
mengajar Mengaplikasi
4. Latihan esei
Menganalisis
BAHAN BANTU
MENGAJAR Buku teks, modul nota Menilai
(BBM)
Mencipta
SUMBER Buku teks

ELEMEN MERENTASI KURIKULUM


kepimpinan (EMK)
NILAI MURNI Bahasa Melayu
Patriotrisme
Kreativiti dan Inovasi
Geografi
Teknologi Maklumat dan
LATIHAN / Latihan esei/ satu esei
Komunikasi
KUANTITI KERJA

PENTAKSIRAN
REFLEKSI Latihan Bertulis
Lisan
Kuiz
Pembentangan
HAL-HAL LAIN Lain-lain (Nyatakan) :

SMK BANDAR SARIKEI


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU : 2 HARI :Rabu TARIKH : 11.1.17
MATA SEJARAH
PELAJARAN STRATEGI PdP
TINGKATAN / Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
5C / 1200-1300
MASA Pembelajaran Berasaskan Masalah
TEMA Nasionalisme di Asia Tenggara Penggunaan Teknologi
TAJUK
iii. Faktor kemunculan nasionalisme PdP ABAD 21
iv. Perkembangan nasionalisme Entry card / Exit Card
Filipina Brainstorming
Gallery Walk
Indonesia Games
Indochina x Stay, y Stray
Group Prensentation
Burma Role Play
Thailand Traffic Light
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, para pelajar
PEMBELAJARAN dapat :
PETA PEMIKIRAN (I-THINK)
1. Menyatakan takrif nasionalisme Peta Bulatan
2. .Menyenaraikan faktor yang Peta Buih
mencetuskan nasionalisme di Asia Peta Buih Berganda
Tenggara Peta Pokok
Peta Dakap
3. Menyenaraikan tokoh-tokoh nasionalis Peta Alir
di Asia Tenggara Peta Pelbagai Alir
4. Menyatakan ciri-ciri nasionalisme tahap Peta Titi
pertama di Asia Tenggara
5. Menyatakan ciri-ciri nasionalisme tahap
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
kedua di Asia Tenggara (KBAT)
6. Menghuraikan faktor yang mencetuskan Mengaplikasi
nasionalisme di Asia Tenggara
Menganalisis
UNSUR DAN
HASIL TINGKAH Mempertahankan kedaulatan negara Menilai
LAKU
Sedia berkorban untuk
PATRIOTISME Mencipta
mempertahankan bangsa dan
negara
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM
AKTIVITI (EMK)
Bahasa Melayu
Guru mengadakan sesi soal jawab
Patriotrisme
untuk mengingati isi sebelumnya Kreativiti dan Inovasi
Guru menjelaskan isi dan pelajar Geografi
Teknologi Maklumat dan
menggariskan isi penting dalam
Komunikasi
buku teks
Pelajar mengulas isi selepas guru
mengajar
Latihan esei
PENTAKSIRAN
Latihan Bertulis
BAHAN BANTU Lisan
MENGAJAR Buku teks, modul nota Kuiz
(BBM) Pembentangan
Lain-lain (Nyatakan) :
SUMBER Buku teks

NILAI MURNI Bertanggungjawab, cinta akan negara

LATIHAN / Latihan esei/ satu esei


KUANTITI KERJA

REFLEKSI

HAL-HAL LAIN

You might also like