You are on page 1of 27

Struno - metodika priprema

za polaganje strunog ispita iz


njemakog jezika

Split, 04.rujna 2015.


Sastavnice strunog ispita
1. Pisani rad;

2. Napisana priprema za
nastavni sat i izvoenje
nastavnog sata;

3. Usmeni ispit;
1. Pisani rad

Pisani rad pristupnici trebaju sadrajno i


grafiki oblikovati u tri dijela (uvod,
razradu i zakljuak);

Sadraj eseja proizlazi iz proitane


literature i vlastitih spoznaja i iskustava;

Paziti na smisao reenice, gramatiku i


pravopisnu tonost te pravilnu uporabu
interpunkcijskih znakova;
Pridravati se pravopisnih rjeenja iz
pravopisa kojeg je 31.srpnja 2013.
preporuilo MZO za uporabu u osnovnim i
srednjim kolama, a to je Hrvatski pravopis
Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje;

Literatura i primjeri tema za pisani rad


nalaze se na stranicama Agencije za odgoj i
obrazovanje www.azoo.hr;
Najee pogreke u pisanju
eseja
1. Pisanje ije/je/e;
2. Veliko poetno slovo;
3. Rastavljanje rijei na slogove;
4. Pisanje glagola u infinitivu;
5. Konstrukcija da li je li;
2. Napisana priprema i
izvoenje nastavnog sata
Obuhvaa:
1. Izradu pisane pripreme za nastavni sat
(3 primjerka);

1. Izvoenje oglednog nastavnog sata pred


Ispitnim povjerenstvom;
2.1. Pisana priprema
Pie se na njemakom jeziku;
Mora biti detaljna i sustavna i mora sadravati:

1. Naslovnicu Unterrichtsentwurf zum


Staatsexamen;
2. Podatke o koli, mjestu, vremenu izvoenja
oglednog sata, razrednom odjelu, godini
uenja stranog jezika, ime i prezime
pristupnika i mentora;
3. Elemente metodikog oblikovanja (temu,
nastavnu jedinicu, ciljeve / ishode uenja,
nastavne metode i oblike rada, nastavna
sredstva i pomagala)
4. Artikulaciju nastavnog sata;
5. Plan kolske ploe;
6. Izvore pripremanja (uruci, radni listii,
preslike iz udbenika ili radne biljenice);
2.2. Planiranje nastavnog sata
Odgovoriti na 6 pitanja:

1. to uenici trebaju uiti?


2. to uenici trebaju raditi?
3. Kako uenici rade?
4. Pomou ega se izvode aktivnosti uenika?
5. Pomou kojih pomagala se izvode aktivnosti?
6. to mora nastavnik raditi ?
Bloomova taksonomija
Ishodi uenja odgovaraju na pitanje to
e uenik moi nakon sata, a oblikuju se
aktivnim glagolima iz Bloomove taksonomije;

Ishod je bitan jer dovodi do promjene


naglaska sa sadraja na postignue.
CILJEVI (ishodi)
RA KLJUNI GLAGOLI
UENJA
ZINE Opisuju aktivnost koju treba vjebati i mjeriti na svakoj razini.
Znaenje razine

prepoznati, pokazati, pronai, oznaiti, povezati, dopuniti, smjestiti, poredati,


DOSJETITI SE
I. imenovati, navesti, nabrojati, rei tko, kada, gdje, zato, koliko, definirati,
(Znanje) citirati, ponoviti, opisati

izraziti, ispriati/napisati svojim rijeima, izvijestiti, opisati, saeti, proiriti,


SHVATITI preoblikovati, pretvoriti, prevesti, izraziti formulom, rastumaiti, objasniti,
II. raspraviti, obrazloiti, dokazati, dati primjer, procijeniti, izraunati,
(Razumijevanje)
predvidjeti, razvrstati, smjestiti , izdvojiti, istaknuti, (aktivno) sudjelovati

demonstrirati, dramatizirati, pokazati (postupak), dokazati, provesti (pokus),


PRIMIJENITI izvriti, upotrijebiti, primijeniti, koristiti , prikazati (grafiki), izvesti (formulu),
III. prikazati u kratkim crtama, prilagoditi, promijeniti, dovriti, otkriti, rijeiti
(Primjena)
(problem), predloiti (rjeenje), isplanirati, izabrati, napraviti, izraunati,
procijeniti, napisati, razvrstati, svrstati , sastaviti
CILJEVI (ishodi)
RA KLJUNI GLAGOLI
UENJA
ZINE Opisuju aktivnost koju treba vjebati i mjeriti na svakoj razini.
Znaenje razine

rastaviti, ralaniti, razdijeliti, pronai, izdvojiti, istaknuti, prepoznati neizreene


pretpostavke, opravdati, protumaiti, objasniti, usporediti, razlikovati, suprotstaviti,
komentirati, kritizirati, saopiti, izvijestiti, raspraviti, razvrstati, svrstati, grupirati,
ANALIZIRATI
IV. rasporediti, poredati, organizirati, urediti, oblikovati, grafiki prikazati, napraviti pokus,
(Analiza)
ispitati, istraiti, provjeriti, preispitati, procijeniti, proraunati, odrediti vanost
podataka, prekontrolirati, dovesti u vezu, pretpostaviti, razlikovati uzrok i posljedicu,
odgovoriti to ako?, zakljuiti

provjeriti, prosuditi (primjerenost zakljuka), procijeniti, ocijeniti, izmjeriti, odrediti vrijednost,


utvrditi, odmjeriti, vrednovati, usporediti, razlikovati, kritizirati, raspraviti, diskutirati,
PROSUIVATI preispitati, dokazati, uvjeriti, obraniti stav, opravdati, poduprijeti, zastupati miljenje,
V.
(Evaluacija) istraiti, odluiti, izabrati mogunost, odabrati, preporuiti, otkloniti, poredati (s obzirom
na vanost), rangirati, stupnjevati, pretpostaviti, predvidjeti, zakljuiti, rei zato,
izvesti

zamisliti, dizajnirati, razviti, stvoriti, izmisliti, smisliti, izumiti, konstruirati, kreirati, proizvesti,
izazvati, formulirati (hipotezu), predvidjeti, prognozirati, prirediti, pripremiti, propisati,
STVARATI napraviti plan, skicirati, predloiti, objediniti, kombinirati, skupiti, sastaviti, sklopiti,
VI.
(Sinteza) spojiti, povezati, sloiti, skladati, komponirati, sabrati, organizirati, preurediti,
promijeniti, presloiti, preraditi, poboljati, kompletirati, kompilirati, voditi, upravljati,
napisati, podnijeti, iznijeti, predoiti, postaviti (teoriju), poopiti
Faze nastavnog sata
Artikulacija sata
etiri faze (Bimmel/Kast/ Neuner 1994):

1. Uvodna faza;
2. Faza prezentacije;
3. Faza semantizacije;
4. Faza uvjebavanja;
1. Uvodna faza
Cilj:
1. motivirati uenike,probuditi znatielju i
zanimanje za nastavni sadraj (slika
vezana uz tekst),
2. aktivirati predznanje (postaviti pitanja
vezana uz temu sata);
3. semantizirati kljune rijei (asociogram);
2. Faza prezentacije
Cilj:

1. Prezentirati uenicima tekst (Hrtexte,


Lesetexte);
2. Provjeriti globalno razumijevanje teksta
(Richtig- falsch Aufgabe, Multiple-Chois-
Aufgaben, Zuordnungsaufgaben);
Tehnika prezentacije Prednosti Nedostatci
Tehnike prezentacije

Razumijevanje je
Veina nastavnika nisu
Nastavnik ita tekst olakano (polako,
izvorni govornici i nema
slunih tekstova

(udbenici su zatvoreni) razgovjetno i artikulirano


dramskih sposobnosti
se ita)
Uenici itaju tekst (jedan Prilikom itanja
tri uenika po ulogama, Uvjebava se fonetika i nepoznatog teksta uenici
drugi imaju otvorene intonacija se koncentriraju na
knjige i prate tekst izgovor, a ne na sadraj
Tekst se prezentira uz Dobra kvaliteta zvuka,
Tehniki problemi u vidu
pomo cd-a, udbenici su naglasak na izgovoru i
loe kvalitete zvuka
zatvoreni intonaciji
Tekst se prezentira uz
Tehniki problemi u vidu
pomo DVD-playera, Povezuju se zvuk i slika
loe kvalitete snimka
udbenici su zatvoreni
Tekst se prezentira uz Ono to se uje se i vidi Ne vjeba se prvenstveno
pomo cd-a, udbenici su (tekst koji uenik vidi sluanje , ve je naglasak
otvoreni olakava sluanje) na itanju
Tehnika prezentacije Prednosti Nedostatci
Tehnike prezentacije

Usvajanje vjetine itanja


Uenici tiho itaju tekst,
koju koristimo i u -
svatko za sebe
svakodnevnom ivotu
Uenici povezuju ono to
uju s napisanim u
Ne uvjebava se samo
Nastavnik ita tekst udbeniku; dobro proitan
itanje, nego i sluanje
itanja

tekst olakava
razumijevanje
Razliit/lo izgovor
Uenici glasno itaju
- demotivira druge uenike
tekst
i utjee na razumijevanje
Uenici povezuju ono to
Tekst se prezentira uz uju sa napisanim u
Ne uvjebava se samo
pomo cd-a, uenici prate udbeniku; dobro
itanje, nego i sluanje
u udbenicima prezentiran tekst
olakava razumijevanje
3. Faza semantizacije
Cilj:
1. objasniti nove rijei i nove strukture;

Broj nepoznatih rijei trebao bi biti od 8-12;


Uenicima najprije treba dati mogunost da
sami iz konteksta izvedu znaenje rijei. Tek
nakon toga ponuditi mogunost povezivanja
slike i rijei, sinonime, antonime, objanjenje i
na kraju hrvatski ekvivalent;
U fazi semantizacije mogu se obraivati i
gramatike strukture.

Nastavnik sam mora procijeniti hoe li


pritom koristiti:
a) deduktivni pristup (gramatiko pravilo) ili
b) induktivni pristup (od primjera do pravila);
4. Faza uvjebavanja
Cilj:
uvjebavati i ponavljati nove rijei i strukture;

Vjebe:
krialjka, nadopunjavanje tekstova, reenica, slaganje
teksta uz pomo zadanih rijei, sloeniji Lckentext,
povezivanje, sastavljanje dijaloga, izvoenje
dijaloga
Savjeti za uspjenu izvedbu
nastavnog sata
Prouiti nastavni plan i program te se
upoznati s oekivanim obrazovnim
postignuima uenika s obzirom na dob i
godinu uenja;
Dobro se pripremiti;
Predstaviti se, pozitivno nastupiti i biti
svjestan vanosti pozitivnog nastupa, izraziti
svoja oekivanja, najaviti cilj i sadraj
nastavnog sata;
Voditi rauna o dinamici sata, loginom i
smislenom slijedu aktivnosti i glatkom
prijelazu s aktivnosti na aktivnost;
Voditi rauna o vremenskom okviru sata;
Upute dati jasno i precizno;
Vladati razrednom situacijom;
Ukljuiti sve uenike (ne uvijek iste) i ne
oslovljavati ih na hrvatskom jeziku u
vokativu;
Sluiti se njemakim jezikom;
Izbjegavati pisanje tiskanim slovima;
Imenice pisati sa lanom i nastavcima,
nepravilne glagole s nepravilnim oblicima;
Jezini materijal (u govoru i pismu) mora
biti toan (ihr sieht!!!);
Voditi rauna o preglednosti vizualnih
referenata;
Sustavno prezentirati vokabular;
Usredotoiti se na uenikovo produktivno
sluenje jezikom, poglavito govor;
Domaa zadaa mora biti sadrajno povezana s
aktivnostima tijekom nastavnog sata;
Na kraju sata zahvaliti se uenicima na
suradnji;
Pridravati se Kunog reda kole!
3. Usmeni dio ispita
1. Osvrt na nastavni sat;
2. Tri pitanja iz metodike;
3. Tri pitanja iz opeg dijela programa
(Dravna matura, Statut kole,
Izbor lanova kolskog odbora,
Ustav RH, Izbori, poslovi
razrednika, NV );
Zadatak
Na ponueni tekst Der Umzug i temu nastavne
jedinice Zu Hause sein definirati ciljeve / ishode,
metode i tehnike rada, nastavna sredstva i
pomagala, faze nastavnog sata i artikulaciju
sata;
Ana Bjeli, prof.

Gimnazija Vladimira Nazora Zadar


Perivoj Vladimira Nazora 3/2
23000 Zadar

ana.bjelis2@skole.hr

You might also like