You are on page 1of 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PAK21

SAINS TAHUN 4

TEMA SAINS HAYAT

TAHUN 4 AMANAH
CATATAN
TAJUK 3.0 Proses Hidup Manusia

MASA 8.30 pagi 9.30 pagi


STANDARD
3.1 Proses pernafasan manusia
KANDUNGAN

3.1.1 Menyatakan manusia bernafas menggunakan


hidung, trakea dan peparu
STANDARD
PEMBELAJARAN
3.1.2 Melakar laluan udara semasa menarik dan
menghembus nafas.

Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid


dapat :

i. Menyatakan manusia bernafas menggunakan


OBJEKTIF
hidung, trakea dan peparu

ii. Melakar laluan udara semasa menarik dan


menghembus nafas.

Murid akan berjaya jika :

i. Menyebut tiga bahagian yang terlibat semasa


proses pernafasan manusia.
KRITERIA
ii. Menulis tiga bahagian yang terlibat semasa
KEJAYAAN
proses pernafasan manusia dalam bentuk peta
pemikiran

iii. Melakar laluan udara semasa menarik dan


menghembus nafas.

Set Induksi (5 minit)


BBM :
1. Murid ditunjukkan dengan gambar gambar Slaid Power Point
penyelam yang menggunakan tangki oksigen.
AKTIVITI Soalan :
2. Bersoal jawab tentang gambar tersebut. 1. Apakah yang kamu
dapat perhatikan ?
3. Murid mengaitkan jawapan dengan proses (mengingat) KBAR
pernafasan manusia. 2. Apakah fungsi tangki
oksigen ?
Guru sebagai perancang

4. Guru mempamerkan dan berkongsi objektif (memahami)KBAR


pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan 3. Ramalkan apa akan
murid-murid. berlaku kepada
penyelam jika tidak
menggunakan tangki
oksigen ? (menilai) KBAT

Aktiviti 1- (kk 1) 10 minit

1. Murid memerhatikan slaid berkaitan bahagian


yang terlibat semasa proses pernafasan BBM
manusia. Slaid Power Point

2. Secara berpasangan murid diminta


mengenalpasti dengan menyatakan secara lisan Pendekatan :
bahagian yang terlibat semasa proses Koperatif
pernafasan manusia.
Guru sebagai pembimbing Kaedah :
3. Murid diminta menandakan ( ) pada kriteria Rally Coach
pembimb kejayaan pertama.

Aktiviti 2- (kk 2) 15 minit

1. Ketua kumpulan diminta mengambil alatan yang


disediakan BBM :
Marker pen dan Kertas sebak
2. Murid diterangkan tentang aktiviti kedua.

3. Secara berkumpulan murid diminta menuliskan


tiga bahagian yang terlibat semasa proses Pendekatan :
pernafasan manusia dalam bentuk peta Kolaboratif
pemikiran.
Kaedah :
4. Setiap kumpulan diminta membentangkan hasil Peta i-think (Peta Alir)
kerja mereka.
Pembezaan
5. Kumpulan yang lain diminta mengemukakan (3 kumpulan-kepelbagaian
soalan dan komen kecerdasan)
1. Kertas A4 - kosong
6. Murid diminta menandakan ( ) pada kriteria 2.Kertas A4 - Peta Alir
kejayaan kedua. Kosong)
3. Kertas A4 Peta Alir
Kosong dan pilihan jawapan)

Aktiviti 3- (kk 3) 15 minit

1. Murid memerhatikan simulasi proses pernafasan


Guru sebagai pembimbing manusia yang ditunjukkan oleh guru. BBM :
Model manusia
pembimb 2. Murid dibimbing untuk mengenal pasti laluan Marker Pen Biru dan Merah.
udara semasa menarik dan menghembus nafas.
secara bersoal jawab. Kaedah :
Simulasi
3. Murid melakar anak panah laluan pada mini
White Board yang mempunyai gambar rajah
model organ pernafasan manusia.
Marker Pen Biru laluan udara masuk
Marker Pen Merah laluan udara keluar

4. 12 orang murid dipilih secara rawak untuk


mempamerkan jawapan yang ditulis di hadapan
kelas.

Guru sebagai pendorong 5. 8 orang murid diminta memberikan komen dan


ganjaran.
dan pembimbing
6. Murid dibimbing untuk membuat rumusan bagi
aktiviti 3.

7. Murid diminta menandakan ( ) pada kriteria


kejayaan ketiga.

Aktiviti 4- (kk 1,2 dan 3) 10 minit

1. Seorang murid diminta duduk di hadapan kelas


yang akan menjadi pakar (Hot Seat) Pendekatan :
Guru sebagai pendorong Kolaboratif
2. Murid akan mengemukakan soalan terhadap
murid tersebut Kaedah :
Hots Seat
3. Murid yang menjadi pakar tersebut, akan
menjawab soalan.

Penutup 5 minit

1. Murid diminta membuat lembaran kerja mengikut


aras murid (3 kumpulan) yang diberikan oleh BBM
guru. Lembaran kerja

2. Murid menukar hasil kerja dengan rakan dan Pendekatan :


menyemak jawapan dengan bimbingan guru. Kolaboratif

3. Murid diminta membuat rumusan isi pelajaran Kaedah :


secara keseluruhan dengan merujuk kepada Pentaksiran sesama sendiri
kriteria kejayaan.

4. Guru mengumumkan kumpulan yang


mengumpul Reward terbanyak dan
memberikan ganjaran.

Ilmu : Pendidikan Kesihatan


PENGISIAN
Nilai : Prihatin
KURIKULUUM
EMK :TMK / Kreativiti dan inovatif

BBM Slaid Power Point , Marker Pen , Kertas sebak


Menyatakan bahagian yang terlibat semasa proses
pernafasan manusia dan memerihalkan proses
PENILAIAN / pernafasan manusia dari aspek laluan udara
PENTAKSIRAN

Kaedah : Peta pemikiran , tulisan,lisan,pemerhatian

Sebahagian besar murid dapat menguasai


RELEKSI kemahiran . 2/20 orang murid tidak menguasai
kemahiran dan diberikan bimbingan.

You might also like