Professional Documents
Culture Documents
Y
A B
Transverse Direction
3.2 3.5
7 7.9
5.3 X X
3.2 2.75
1.2
0.75 3.6 A B 3.6 0.75 1.7
Y
8.7
Figure -1
The Pile Cap shall be designed under siesmic condition as it is critical for design.
Non siesmic Case
Calculation of Sectional modulus of Pile:
ZL = 6 x 3.6^2 /3.6
= 21.6
ZT = 6 x 3.2^2 / 3.2
= 19.2
Downward vertical load due to self weight of Pile Cap in ULS Condition
= 7.9 x 3.5 x 1.8 x (2.5-1) x 1.25
= 93.32 T
Bending Moment (BM A-A) = 3 x 129.939 x 2.75 - 93.32 x 1.75
= 908.687 T-m
Mu = 0.87 fy As z
Therefore Ast Required = 115 x 10^7 / (0.87 x 500 x 1623.55 )
2
= 1628 mm
Distribution Steel:
Minimum area of secondary reinforcement :-
As per Cl: 15.9.4.2 of IRS Concrete Bridge Code; = 0.12% of bd
2
= 2050.8 mm
Dia of Reinforcement provided = 25 mm
Spacing of reinforcement provided = 130 mm
2
Ast Provided = 3775 mm
Hence provide 25 mm tor bar @ 130 mm c/c in both direction over pile cap
Calculation of Moment at section C-C (Along Transverse Direction)
Transverse Direction
1.3
C C
7.9 5.3
X X
8.7
Y
Figure -2
Distance between center of pile to section C-C = 1.3 - 0.75
= 0.55 m
Maximum pile reaction Pmax = 210.495 T
Downward vertical load due to self weight of Pile Cap in ULS Condition
= 8.7 x 1.3 x 1.8 x (2.5-1) x 1.25
= 38.17 T
Bending Moment (BM C-C) = 3 x 210.495 x 0.55 - 38.17 x 0.65
= 323 T-m
Now Bending moment per meter length of pile cap= MC-C
MC-C = 323 / 8.7
= 37 T-m / m
Effective depth of pile cap (d)= 1800 - 75 - 32 -12.5
= 1680.5 mm
Lever Arm (z) = 0.95 x d
= 1596.475
For Sections without Compression Reinforcement the Ultimate Moment of Resistance Can be
checked according to IRS-CBC (Cl.-15.4.2.2.1).
Moment of resistance Mr = 0.15 x fck x b x d2
= 0.15 x 35 x 1000 x 1680.5^2 / 10^7
= 1483 T-m
Check for Reinforcement :
Mu = 0.87 fy As z
Therefore Ast Required = 37 x 10^7 / (0.87 x 500 x 1596.475 )
2
= 533 mm
Downward vertical load due to self weight of Pile Cap in ULS Condition
= 3.5 x 7.9 x 1.8 x (2.5-1) x 1.25
= 93.32 T
Bending Moment (BM B-B) = 3 x -31.052 x 2.75 - 93.32 x 1.75
= -419.489 T-m
Mu = 0.87 fy As z
Therefore Ast Required = 53 x 10^7 / (0.87 x 500 x 1596.475 )
2
= 763 mm
Checking of Shear force has been done at "d" distance from the face of the Abutment wall
So available length of pile cap beyond "d" distance = 3500 - 1709
= 1791 mm