You are on page 1of 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 15.II.2018
GRADINITA: Școala Gimnaziala nr.144
GRUPA: Mica „Ursuleților”
TEMA ANUALA DE STUDIU: „Cum este, a fost si va fi pe pământ?”
TEMA PROIECTULUI: „Prietenii noștri necuvântători”
TEMA SAPTAMANII: „In curtea bunicilor”
TEMA ACTIVITATII: „Pisica”
TIPUL ACTIVITATII: formare de priceperi si deprinderi
Categorii de activități de învățare: Domeniul om si societate
Forma de realizare: Activitate practica - lipire
Scopul activității:
Formarea si consolidarea deprinderii copiilor de a lipi mai multe elemente pe o
suprafața libera.
Formarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrica.
Obiective operaționale:
O1 – sa execute exercițiile de încălzire a mușchilor mâinii, conform indicațiilor
educatoarei
O2 – sa denumească ustensilele de lucru puse la dispoziția lor;
O3 - sa lipească părțile componente ale pisicii pe hârtie respectând indicațiile
primite;
Strategii didactice:
Metode si procedee didactice: problematizarea, conversația, explicația,
demonstrația, exercițiul.
Mijloace didactice: boluri, lipici, ochi mobili, dischete, coala de hârtie colorata A4
Forme de organizare a activității: frontal, individual
Durata: 15-20 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
• Antonovici, S., Penes, M.,(2000), Activitati practice, Editura Aramis,
Bucuresti
DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


crt. DIDACTIC DIDACTICE ( instrumente si
indicatori)
1. Moment Asigurarea condițiilor optime Observarea
organizatoric pentru desfășurarea activității comporta-
propriu-zise: mentului
- aerisirea salii de grupa; copiilor
- așezarea măsuțelor si a
scăunelelor;
- așezarea materialului
didactic pe măsuță.
2. Captarea Se realizează printr-o Problemati Evaluare
atentiei ghicitoare: zarea formativa
,,Albă, neagră, pestrioară,
Sforăie in mustăcioară,
Dar când vine un șoricel,
Top!
Îl prinde sprintenel!”
(Pisicuța) Conversația
Copiii sunt solicitați sa aleagă -imagini
dintre imagini pe cel care -frontal
constituie răspunsul la ghicitoare. -individual
Se alege imaginea cu pisica si se
poarta o scurta conversație pe
baza ei:
- Care sunt părțile
componente ale pisicii?
- Din ce este alcătuit capul
pisicii?
- Cum face pisica?
- Ce mănâncă pisica?
3. Anunțarea Astăzi veți realiza o pisica din
temei dischete.
4. Prezentarea Prin tranziția: „Bat din palme Exercițiul Evaluarea
continutului si clap, clap, clap -frontal formativa
dirijarea Din picioare trap, trap, trap -individual orala
invatarii Ne învârtim, ne răsucim si la - dischete
mese noi pornim” copiii se - ochi
așează la măsuțe. mobili
Se intuiesc materialele din bol: -lipici
discheta, lipici, ochii mobili si -coala A4
coala A4 colorata. colorata
Educatoarea explica si
demonstrează realizarea pisicii:
-se ia discheta din bol si apoi
luam in mana dreapta lipiciul si Explicația
întindem pasta de lipit pe partea Demonstraț
alba a dischetei, după care o ia
lipim pe foaie A4 in zona indicata
si apăsăm ușor cu palma pentru
fixare.
- la fel se procedează cu urechile:
se iau din bol si apoi luam
lipiciul in mana dreapta si
întindem pasta de lipit pe una
dintre părțile albe ale urechii si se Exercițiul
lipesc la capul pisicii in zona
indicata -
- apoi se lipesc ochii mobili pe individuală
capul pisicii in zona indicata
Înaintea de efectuarea lucrărilor
se vor realiza câteva exerciții
pentru încălzirea mușchilor
mâinii: „Mișcăm degetele/ Batem
tare palmele/ Răsucim
încheietura/ Si dam mingea dura
dura/Ploaia picura pic, pic/ la
pian cântam un pic/ Strângem
pumnii si-i desfacem/ Evantaiul
știm sa facem.”
Copiii executa lucrările fiind
supravegheați si dirijați de
educatoare cu informații
suplimentare.
Lucrările se evaluează oral Conversația Apreciere
5. Evaluare antrenându-se si copiii in -frontal pozitive
evaluarea produsului personal dar asupra
si a celorlalți colegi. activității
Copiii vor fi recompensați. copiilor
(stampile cu pisici). Stimulare
Activitatea se încheie cu jocul Observarea
6. Încheierea de mișcare SOARECELE SI comportame
activității PISICA ntului
Jucătorii formează un cerc cu fata copiilor
spre interior si se apuca de mâini.
Cercul are 1-2 porți, adică acolo
jucătorii lasă o trecere
nefiind prinși de mâini, in cerc se
afla un jucător care este
„șoarecele', iar in afara altul care
este „pisica'. Pisica încearcă sa
prindă șoarecele. Jucătorii din
cerc ușurează fuga șoarecelui,
permițându-i intrarea sa, ieșirea
din cerc prin ridicarea brațelor.
Pisica este însă împiedicată sa
treacă in acest inel, ea putând
folosi numai cele doua porți
existente.
Daca pisica a prins șoarecele, o
alta pereche începe jocul.

You might also like