You are on page 1of 5

Proiect de lecţie

Data: 12. 12. 2014


Clasa:a III-a A
Disciplina:Limbaşiliteraturaromână
Unitatea de învăţare: Întrebările şi răspunsurile în comunicare
Tema:Poezia,,Stupullor’’, de Tudor Arghezi
Tipullecţiei:consolidare
Mijloc de realizare:lectură
Scopul:consolidarea deprinderii de înţelegere a unui text literar şi de
reproducere a mesajului artistic;
Ob. operaţionale:
O1: sădescrieimagineasugestivăpoeziei;
O2: săidentificetitlulpoeziei, autorul, numărulstrofeşiversuri din
textulpoeziei;
O3: săstabileascăsensulcuvintelornecunoscute din poezie;
O4: săalcătuiascăenunţuri cu noilecuvinte;
O5: săidentificemesajulpoeziei;
O6: să precizeze însuşirile/ forma corectă a adjectivelor
corespunzătoare substantivelor propuse.
Strategiididactice:

 Metodeşiprocedee:conversaţiaeuristică, explicaţia, observaţia,


descrierea, lectura, problematizarea;
 Mijloace de învăţământ: manual, imagine, fişe de lucru;
 Forme de organizare: frontal, individual.
Durata: 50 minute.
Desfăşurarealecţiei:
Etapelelecţiei O Conţinutesenţializat Strategiididactice
b. Metodeşiproc Mijloace Forme
op edee de de
învăţăm organiz
ânt are
Se
1. Moment organizatoric asigurăcondiţiilenecesareuneidesfăşurărio
ptime a lecţiei:
- aerisireasălii de clasă;
- pregătireamaterialului didactic;
- pregătireaelevilorpentruîncepereaorei.
2. Se verificăşi se Frontal
Verificareaşireactualizareacunoştinţel corecteazătemapentruacasă.
ordobândite anterior

,,Astăzi , încadrulorei de Frontal


3. Anunţareatemeişi a limbaromânăvomstudiapoezia<<Stupullor>
> de Tudor Arghezi . Conversaţia
obiectivelorurmărite
,,Vomcititextulpoezieicorectși cu intonație,
vomidentificașivomexplicatoatecuvintelene
cunoscute.’’
Voiscrie la tablă data, titlulșiautorul,
iarcopiiivorscriepecaiete.

Le voicerecopiilorsădeschidămanualul la
pagina 49 șisăprivească cu Descrierea
atențieimaginea.
4. Dirijareaînvăţării O1
 Ceestereprezentatîn imagine? Observaţia
 Cum suntcopacii? (acoperiţi de Manual
zăpadă) Lectura
 Undeesteașezatstupul?
(întrenişteplopi)
Se vacitipoezia integral (ANEXA 1),
apoivoiadresacâtevaîntrebări: Conversaţiaeuri
O2  Despreceanotimpestevorbaînpoezie stică
? (despreanotimpuliarna.)
 Cum se numeștepoezia? Imagine
(,,Stupullor’’) cu poetul
 Cine a scrisaceastăpoezie? (Tudor Observaţia Tudor
Arghezi) Arghezi
 Câtestrofe are poezia? (4 strofe)
 Câteversuri are poezia? (16
versuri.)’’
Le voiarătaelevilor o imagine cu Tudor
Arghezi (ANEXA 2) Manual
şivoiprezentacâtevainformaţiidespreacesta
: Tudor Arghezi a fost un poet român, care Lectura
s-a născut în București. A scris mai multe
poezii precum: ,,Zdreanță’’, ,,Toamna’’, ,,
Iscoada’’ etc. Voi propune elevilor să
citească aceste poezii în timpul liber.
Poezia,,Stupullor’’ face parte din volumul
de versuri ,,Prisaca’’.
O3
Un elevvacitipoezia, Explicaţia
iarceilalţivorurmărişivorsubliniacuvintelene
cunoscute.Cu ajutorul elevilor, voi explica
aceste cuvinte și voi nota la tablă
explicațiile acestora, iar copiii vor nota în
caiete.
 vâlcea = vale îngustă, puțin adâncă
 broboadă = basma Manual
O4  prisăcar = persoană care se ocupă Exerciţiul
cu creșterea albinelor; stupar
 plocat = pătură Lectura
 chenar = ramă
 peruzea = piatră semiprețioasă de
culoare albastră – verzuie Conversaţiaeuri
Se explică și anumite expresii întâlnite în stică
poezie.
 Grea ca un plocat = grea ca o
pătură
 Făcând un singur trup = muncind
pentru același scop

Eleviialcătuiesc oral propoziții cu noile


cuvinte.

Se realizează citirea pe strofe.


Adresez elevilor întrebări referitoare la
conținutul poeziei.
 Unde este așezat stupul? (în
vâlcea)
 De cine este păzit acesta? (de trei
plopi înalți)

 Cine îngrijește stupul? (prisăcarul)


 Cu cine este asemănată iarna? (cu
un plocat)

 Ce se petrece iarna în stup?


(albinele nu încetează să lucreze)

 Cum lucrează albinele? (împreună)


 Care este rezultatul muncii
albinelor? (mierea)
 Ce însuşiri ale albinelor putem
stabili? (harnice, pricepute etc.)
Se va realiza citirea în lanț , fiecare copil
citește câte un vers.
 Care credeţi că este mesajul
5. Obţinereaperformanţei O5 poeziei? (să muncim în echipă şi să Problematizarea
rezolvăm sarcinile date, indiferent Frontal
de dificultatea acestora.)

1. Eleviivorprimicâte o fişă de lucru Muncaindividual


O6 (ANEXA 3) ă Fişă de Individual
Dupăcesuntrezolvatetoateexerciţiile de lucru
6. Feed-back
pefişă, voi face corectareaacestora.
Conversaţiaeuri
2. Voiadresacâtevaîntrebări: stică Frontal
 Cum se
numeştepoeziaînvăţatăastăzi?
 Cine a scris-o?
 Despreceestevorbaînpoezie?
 Cemesajdesprindem din poezie?
7. Asigurarearetenţieişi a transferului Propunrezolvareacâtorvaexerciţii din Exerciţiul Manual Frontal
de cunoştinţe O6 manual.
Pag. 49, ex. 4 şi 5.

8. Temapentruacasă Catemăpentruacasă, eleviivorrezolva, din


manual, ex. 3, pag. 49şiexerciţiilecare au
rămasnerezolvate.

You might also like