You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN : DEB1133 FUNDAMENTAL OF ELECTRONICS & CIRCUIT THEORY

Semester : Diploma Semester 1 Tempat : Bengkel Elektronik


Tarikh : Masa : 10.00 Pagi Hingga 11.00 Pagi
Topik : Diode

HASIL PEMBELAJARAN

Di akhir pembelajaran pelajar dapat :


i. Menyatakan ciri-ciri komponen pasif dan aktif
ii. Membezakan komponen aktif dan pasif
iii. Melukis struktur binaan bagi diode
iv. Melukiskan simbol diode
v. Membezakan operasi Forward Bias dan Reverse Bias

BAHAN BANTU MENGAJAR

1. Power point
a) Nota Ringkas Diode
2. Klip Video
a) Forward Bias
b) Reverse Bias
3. Model 3D Diode

PENGETAHUAN SEDIA ADA

1. Pelajar mengetahui ciri-ciri komponen pasif dan aktif


2. Pelajar pernah menggunakan komponen pasif dan aktif
3. Pelajar mengetahui maksud separuh pengalir
4. Pelajar mengetahui komponen separuh pengalir

PELAKSANAAN PENGAJARAN
Isi Kandungan Pengetahuan/ Kemahiran yang Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
perlu dikuasai
Set Induksi i. Pelajar dapat membezakan i. Guru mengingatkan semula mengenai pembelajaran 10 minit
komponen pasif dan aktif lepas iaitu berkaitan komponen pasif dan aktif
ii. Pelajar dapat melihat ii. Pelajar dikehendaki menentukan jenis komponen pasif
dan aktif pada jadual yang telah disediakan oleh guru di
komponen sebenar bagi diod papan putih
iii. Pelajar dapat mengetahui iii. Pelajar dikehendaki menyatakan ciri-ciri komponen pasif
kegunaan diod pada masa kini dan aktif
iv. Guru menunjukkan model 3D diod kepada
pelajar dan bertanya kepada pelajar sama ada
mereka pernah melihat komponen tersebut atau
pun tidak
v. Pelajar menjawab soalan yang ditanya oleh guru
vi. Guru mengaitkan sesi pembelajaran pada waktu
pertama iaitu separuh pengalir dengan diod
vii. Guru menunjukkan kegunaan diod pada masa
kini kepada pelajar

i. Guru menerangkan definasi diod


ii. Guru menunjukkan struktur binaan bagi diod kepada
Langkah 1 i. Pelajar mengetahui definasi diod pelajar 25 minit
i. Pengenalan kepada diod ii. Pelajar dapat melihat dan melukis iii. Guru menunjukkan simbol diod kepada pelajar
ii. Struktur binaan diod struktur binaan bagi diod iv. Pelajar dikehendaki menulis semula penerangan guru di Aktiviti :
iii. Simbol diod iii. Pelajar dapat melukis simbol diod dalam buku nota
iv. Pelajar dapat mengetahui kendalian
i. Soal jawab
iv. Litar diod dalam keadaan pincang hadapan v. Pelajar dikehendaki melukis struktur binaan dan simbol
bagi forward bias dan reverse bias bersama
v. Litar diod dalam keadaan pincang songsang diod di dalam nota
v. Pelajar dapat membezakan diod vi. Guru memaklumkan kepada pelajar bahawa terdapat
pelajar
dalam keadaan forward bias dan dua kendalian diod iaitu:
reverse bias a) Diod dalam keadaan pincang hadapan (forward
bias)
b) Diod dalam keadaan pincang songsang (reverse
bias)
vii. Guru menerangkan proses kendalian diod pada kedua-
dua keadaan iaitu forward bias dan reverse bias
viii. Guru menunjukkan tayangan video berkaitan kendalian
forward bias dan reverse bias
ix. Guru menerangkan perbezaan antara forward bias dan
reverse bias
x. Pelajar dipilih secara rawak dan dikehendaki melukis
semula binaan bagi diod tanpa merujuk buku
xi. Pelajar yang dipilih dikehendaki mencabut undi bagi
memilih rakan yang lain untuk menjawab soalan yang
seterusnya iaitu :
a) Melukis simbol diod

i. Pelajar mengetahui hubungan antara i. Guru menunjukkan lengkung ciri I-V diod kepada pelajar
voltan pincang dan arus ii. Guru menerangkan hubungan antara voltan pincang dan
ii. Pelajar dapat melakarkan lengkung arus yang mengalir dalam litar berdasarkan lengkung ciri
ciri I-V diod I-V diod
iii. Pelajar dikehendaki melukis semula lengkung ciri I-V diod
Langkah 2 di dalam nota
i. Lengkung ciri I-V diod iv. Pelajar dikehendaki menulis penerangan mengenai
hubungan antara voltan pincang dan arus berdasarkan
slide yang telah disediakan
20 minit

Aktiviti :
Soal jawab
bersama pelajar

PENUTUP (5 minit)
Di akhir pembelajaran :
i. Guru menguji kefahaman pelajar dengan melaksanakan kuiz melalui karhoot. Antara soalan yang disoal adalah berkaitan:
a) Definasi diod
b) Struktur binaan diod
c) Simbol diod
d) Ciri-ciri forward bias dan reverse bias
ii. Guru membuat rumusan mengenai topik yang diajar dan mengaitkannya dengan topik yang akan diajar seterusnya.

You might also like