You are on page 1of 10

osnovna škola: školska godina:

učiteljica/učitelj: razred: 4. nadnevak:

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOGA SATA

NASTAVNO PODRUČJE / književnost


NASTAVNA TEMA: lektira

NASTAVNA JEDINICA: Anto Gardaš: Ljubičasti planet redni broj sata:

KLJUČNI POJMOVI: dječji roman, tema, lik, govor lika, ponašanje lika

VRIJEDNOSTI: 1. znanje
2. solidarnost
3. identitet
4. odgovornost

KOMPETENCIJE: 1. komunikacija na materinskom jeziku


2. komunikacija na stranom jeziku
3. digitalna kompetencija
4. inicijativnost i poduzetnost
5. matematička i kompetencije u prirodoslovlju i tehnologiji
6. učiti kako učiti
7. socijalna i građanska kompetencija
8. kulturna svijest i izražavanje

CILJ SATA: odrediti temu dječjeg romana, interpretirati književno djelo, iskazivati stavove o
situacijama i likovima iz romana, razlikovati i određivati dijelove fabule

OBRAZOVNA POSTIGNUĆA: razlikovati osnovna obilježja dječjeg znanstveno-fantastičnog romana, primati


primjeren fabulativni tekst (recepcija); zamijetiti i odrediti temu, određivati
pojedinosti u tematsko-sadržajnom sloju, oblikovati i izraziti sud o likovima prema
njihovom ponašanju (govor i postupci)

ISHODI UČENJA: razlikuje dječji roman kao književnu vrstu, prepoznaje i izdvaja ključne događaje,
likove, vrijeme, mjesto radnje, izdvaja vrijedonosne poruke, govori o vlastitom
iskustvu, iskazuje stavove o situacijama i likovima iz romana

ZADATCI NASTAVE: a) razumjeti dječji roman Ljubičasti planet, provesti sadržajno-tematsku analizu,
a) obrazovni (materijalni) uočiti redoslijed događaja, mjesto i vrijeme radnje, imenovati likove, zaključivati o
b) funkcionalni osobinama likova na temelju govora, ponašanja i postupaka, iznijeti vlastiti sud o
c) odgojni likovima, zamijetiti i razlikovati dijelove fabule (uvod, zaplet, rasplet)
b) razvijati sposobnost asocijativnog i racionalnog mišljenja, poticati govorno i
pismeno stvaralaštvo te izražavanje vlastitih misli i osjećaja, ostvariti
komunikaciju s proznim djelom potaknutu pitanjima otvorenog i zatvorenog
tipa, čitanjem djela i razgovorom o djelu i temi razvijati učenički rječnik
c) razvijati čitalačke navike, iznositi zapažanja o pročitanom, poticati i razvijati
umijeće komunikacije, poticati mir, ljubav, prijateljstvo među učenicima i kolegama,
zatirati laž, mržnju, zločin, poticati suradničke odnose, točnost, urednost i
upornost u radu

NASTAVNE METODE: dijaloške metode, metoda govorenja i slušanja, rad na književnom tekstu,
komuikacijsko-funkcionalni pristup

OBLICI NASTAVE: frontalni, individualni, rad u skupini

NASTAVNI IZVORI, SREDSTVA lektirna knjiga Ljubičasti planet, ploča, kreda, nastavni listići
I POMAGALA:

KORELACIJA: unutarpredmetna (igra asocijacija, rasprava)

MEĐUPREDMETNE TEME: 1. Osobni i socijalni razvoj


2. Zdravlje, sigurnost i zaštita okoliša
3. Učiti kako učiti
4. Poduzetništvo
5. Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
6. Građanski odgoj i obrazovanje

PLAN PLOČE: Anto Gardaš rođen je 1938. u Agićima pokraj Dervente u


Anto Gardaš Bosni i Hercegovini. Još od djetinjstva živi u Slavoniji gdje
Ljubičasti planet je u Velimirovcima pohađao osnovnu školu. Gimnaziju je
TEMA: Profesor Leopold i njegov sin Miron spašavaju završio u Našicama, a Pravni fakultet u Zagrebu. Umire
planetu Sanon od uništenja 2004. godine u Osijeku. Pisao je pjesme, igrokaze za
GLAVNI LIKOVI: profesor Leopold, Miron, Savjetnik (onaj djecu, priče i romane. Značajnija djela su mu: zbirke
kojemu se zvijezde raduju) pjesama Uvijek netko nekog voli, Prvi suncokreti; priče:
SPOREDNI LIKOVI: Pim, Pam, ostali Sanonci, Jež i zlatni potok, Zaboravljena torba, Zvijezda u travi,
Savjetnikovica, Melita, Mironova mama Priče iz Kopačkog rita, Damjanovo jezero; romani: Tajna
VRIJEME RADNJE: oko mjesec dana zelene pećine, Ljubičasti planet, Bakreni Petar, Hum
MJESTO RADNJE: selo Treskavac, planet Sanon, grad profesora Leopolda, Pigulica, Duh u močvari, Filip, dječak
Kulahara, drugi planetoid bez imena, Prikaza, Miron na tragu svetog grala, Miron u
škripcu.
UVOD: svemirci otimaju Profesora Leopolda i Mirona
ZAPLET: uništavanje Sanonita, pojava robota-čudovišta
VRHUNAC RADNJE: nestanak Pima i Pam
RASPLET: Spašavanje Sanona pomoću paralizatora,
povratak kući

aktivnosti za
TIJEK NASTAVNOGA SATA oblik rada
učenike

MOTIVACIJA
Učenike možemo motivirati igrom asocijacija u kojoj će konačno rješenje biti Igraju igru frontalni
SVEMIR. asocijacija
Možemo i raspravljati na temu: U svemiru postoje druga živa bića. Učenici se
dijele u dvije protivničke skupine ovisno o tome slažu li se ili ne sa zadanom raspravljaju
tvrdnjom. Obje skupine moraju obrazložiti svoje stajalište.

Nakon otkrivenog rješenja ili rasprave, učenicima se mogu postaviti pitanja: Što
znaš o svemiru? Znaš li nabrojati planete u Sunčevu sustavu? Vjeruješ li da postoji razgovaraju
život na drugim planetima? Na koja bi pitanja rado doznala/doznao odgovore?

IZRAŽAVANJE DOŽIVLJAJA
Izražavanjem doživljaja nastojimo da učenici otkriju osjećaje i misli koje su se izražavaju frontalni
javile tijekom čitanja dječjeg romana Ljubičasti planet. Izražavanje se može doživljaj
potaknuti pitanjima: Kako ste se osjećali čitajući ovo djelo? Roman je dugačak. Je
li vam bilo naporno čitati? Zašto da? Zašto ne? Zanima li vas ova tematika? Koji
vas je događaj impresionirao, zadivio? Kako vam se sviđa život na planetu
Sanon?

NAJAVA I LOKALIZACIJA KNJIŽEVNOG DJELA


Učenicima najavljujem obradu lektirnog djela Ante Gardaša Ljubičasti planet i pišu frontalni
zapisujem naslov i ime i prezime autora na ploču, a učenici u bilježnice.

Kojoj književnoj vrsti pripada ovo djelo?

Utvrđujemo da je ovo dječji znanstveno-fantastični roman koji se bavi razgovaraju i


događajima koji su u teoriji mogući, ali nisu još dokazani, a osnovna ideja je da na zaključuju
Zemlji i u svemiru treba vladati mir, ljubav i prijateljstvo.

Uspoređujemo razlike i sličnosti s drugim romanom Ante Gardaša: Duh u močvari uspoređuju
(različita tema, neki likovi isti), ali i s drugim znanstveno-fantastičnim romanom
Eko Eko (ukoliko su ta dva romana već čitana).

Razgovaramo i o kompozicijskoj strukturi ovog romana: Od koliko se poglavlja


sastoji roman? (Od 27.) Imaju li poglavlja podnaslove? (Da, u njima je kratko
opisan sadržaj tog poglavlja.) Kakvi su događaji u romanu? (Uzbudljivi, napeti,
maštoviti, brzo se odvijaju.)

INTERPRETACIJA
Spominjem jedan lik, a učenici izlažu sve što znaju o tom liku – izgled, njegovo pripovijedaju, frontalni
ponašanje, osobine, najzanimljiviji događaj, što se s njim dogodilo... usmeno izlažu,
odgovaraju na
Primjerice, profesor Leopold: dobrodušan, smiješan jer u ustima ima lulu u koju pitanja
stavlja sušenu kamilicu; pomalo rastresen, stalno gubi gumbe s kaputa; on je
stručnjak za atomsku fiziku, a sin mu ima dvicu iz fizike pa on to nikako ne može
prihvatiti; jako voli svoju djecu iako se stalno čudi njihovim komentarima;
odlučan je, razborit, nije umišljen i hvalisav; zato ga je računalo i odabralo da
pomogne Sanoncima

Učenici se mogu tijekom interpretacije služiti knjigom jer tamo mogu pronaći
opise Sanonita. Rješavaju
zadatake na rad u skupini
Učenike dijelim u 4. skupine: prva skupina rješava zadatke o vremenu i mjestu listiću
radnje, druga o likovima, treća o redoslijedu događaja, a četvrta zanimljivosti.

SINTEZA
Predstavnici skupina čitaju kakav je zadatak imala njihova skupina i objavljuju objavljuju frontalni
rezultate svog rada. Tijekom te nastavne situacije postavljam dodatna pitanja i u rezultate
nastavni proces uključujem i ostale učenike.

Utvrđivanje provodim tako da učenici ponavljaju što su pročitali, tko je napisao


dječji roman, tko su glavni, tko su sporedni likovi, gdje se i koliko dugo odvija zaključuju
radnja, što je tema dječjeg romana, kakvi su likovi, raspravljamo o redoslijedu
događaja i koji događaji označavaju uvod, zaplet, vrhunac radnje i rasplet,
čemu nas poučava književno djelo.
Najvažnije činjenice zapisujem na ploču, a učenici u bilježnice. pišu

PROVJERA rješavaju
Rješavanje nastavnog listića za provjeru. zadatke individualni

STVARALAČKI RAD
Stranicu papira podijeli u dva stupca: u jedan napiši četiri događaja ili stvari iz pišu individualni
knjige koje su stvarne, mogu se uistinu dogoditi, a u drugi stupac četiri događaja
ili stvari koje ne mogu postojati u stvarnom svijetu.

Stranicu papira podijeli u dva stupca: u jedan napiši četiri istinite stvari iz
romana, a u drugi četiri lažne.

JEZIK

NASTAVNI LISTIĆ – 1. skupina: MJESTO I VRIJEME RADNJE

1. U tablici su navedena mjesta radnje. Tvoj je zadatak ukratko opisati bilo koji događaj koji se odvio na
tom mjestu i nabrojati likove koji su sudjelovali u događaju.

MJESTO RADNJE DOGAĐAJ LIKOVI

selo Treskavac
svemirski brod
na putu do planeta
Sanon

planet Sanon, u gradu


Kulahara

na drugom planetoidu

2. Koliko su dana Savjetnik, Pim i Pam ostali u Treskavcu u posjeti?_____________________________


3. Kojeg su se točno dana profesor Leopold i Miron vratili s planeta Sanona?_____________________
4. Na početku romana Miron pokušava ispraviti dvicu iz fizike, a na kraju je školska godina već završila.
Pretpostavi koliko dugo traje radnja u ovom romanu.
a) jedan dan
b) tjedan dana
c) mjesec dana
d) godinu dana

NASTAVNI LISTIĆ – 2. skupina: LIKOVI

1. Glavni likovi su: ______________________ , _______________________ i _____________________.


2. Sporedni likovi su:___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
3. Koja je najuočljivija karakteristika svih Sanonita?
__________________________________________________________________________________
4. U tablici su navedeni likovi. Tvoj je zadatak ukratko opisati jedan događaj u kojem je navedeni lik
sudjelovao i njegovu osobinu koja proizlazi iz tog događaja. (vidi primjer)

LIK DOGAĐAJ OSOBINA LIKA


Pam Miron je predložio Pimu i Pam da se igraju lukom i osjećajna, pažljiva, mekog
strijelom. Objasnio je da, kad si pogođen, onda si srca; za Mirona: tipična,
mrtav. Pam to nije razumjela, a kad joj je Miron cmizdrava djevojčica
objasnio, ona se rasplakala i nije se toga htjela igrati.
Miron

profesor Leopold

Savjetnik
Onaj kojemu se
zvijezde raduju

Pim

NASTAVNI LISTIĆ – 3. skupina: REDOSLIJED DOGAĐAJA

1. Poredaj naslove prema tijeku događanja.


_____ Upoznavanje sa svemircima; zabavno putovanje do planete Sanon
_____ Život na planetu Sanon u gradu Kulahari
_____ Profesor Leopold paralizira čudovišta-robote i spašava ljubičasti planet
_____ Pojava čudovišta; nestanak Pima i Pam
_____ Nova otkrića i spoznaje na drugom planetoidu
_____ Rastanak sa Sanonitima, povratak kući
_____ Profesora Leopolda i Mirona otimaju svemirci
2. Odredi i zapiši koji događaj označava dijelove fabule.
UVOD:_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

ZAPLET: ____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

VRHUNAC RADNJE:___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

RASPLET:___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

NASTAVNI LISTIĆ – 4. skupina: ZANIMLJIVOSTI

1. Iz 9. poglavlja ispiši koji sve ministri postoje na planetu Sanon.

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________
2. Iz 10. poglavlja ispiši sve što je neobično na planetu Sanon (drugačije nego na našem planetu
Zemlji).

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

3. Iz 11. poglavlja ispiši koji poseban predmet imaju u školi na planetu Sanon. Bi li i ti željela/želio
imati takav predmet u školi? Objasni zašto da ili zašto ne.

Smisli jedan neobičan predmet i napiši što bi se na satu tog predmeta učilo.

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

4. Iz 12. poglavlja ispiši kako se u Kulahari proslavlja Dan leptirova.

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

NASTAVNI LISTIĆ – PROVJERA

I. Odgovori na pitanja.

1. Zašto su svemirci oteli baš profesora Leopolda i Mirona?

_________________________________________________________________________________

2. Čime profesor Leopold puni lulu?


_________________________________________________________________________________

3. Zašto se Sanoniti nisu branili od Satelićana?

_________________________________________________________________________________

4. Kako se pozdravljaju Sanoniti?

_________________________________________________________________________________

5. Kako se u Kulahari postaje gradonačelnik?

_________________________________________________________________________________

6. Kako se na planetu Sanon može vidjeti Zemlja i Mironova kuća?

_________________________________________________________________________________

7. Što se dogodilo da je profesor Leopold shvatio poruku s planetoida?

_________________________________________________________________________________

8. Tko je putovao na drugi planetoid?

_________________________________________________________________________________

9. Ukratko objasni što se dogodilo s robotima.

__________________________________________________________________________________

10. Što je Miron osjećao prema Pam?

__________________________________________________________________________________

11. Napiši što si naučila/naučio iz romana.

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

IGRA ASOCIJACIJA

Mars voda (more) Sunce najbliži Zemlji

Venera kopno sateliti prirodni satelit

Jupiter živa bića 8 planeta kalendar


Saturn planeta zvijezda Mjesečeve mijene

PLANETE ZEMLJA SUNČEV SUSTAV MJESEC

SVEMIR

IGRA ASOCIJACIJA

You might also like