You are on page 1of 13

Proiect de lecţie

Şcoala Gimnazială Pogăceaua


Propunător: Pop Petruţa-Andreea
Coordonator: Cozma Mirela
Clasa: a VI-a A
Data: 27 aprilie 2018
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Fabula
Subiectul lecţiei: Fabula
Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe

Competenţe generale:
 Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată
 Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse

Competenţe specifice:
1.1 să se realizeze înlănţuirea corectă a ideilor într-un mesaj oral;
3.1 să facă dovada lecturii textului literar, demonstrând înţelegerea lui;
3.2 să deosebească elementele de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;
4.2 să utilizeze un lexic diversificat, recurgând la categoriile semantice studiate şi la
mijloacele de îmbogăţire a vocabularului.
Obiective operaţionale:
A. Cognitive: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:

- să precizeze modul de expunere utilizat în text;


- să identifice personajele textului;
- să numească figura de stil utilizată în conturarea personajelor;
- să încadreze textul într-un gen literar;
- să definească fabula;
- să demonstreze că un text citit este o fabulă.

B. Afective:
- să participe cu interes la actul comunicării;
- să dovedească receptivitate afectiv-intelectuală faţă de substanţa morală a textului.

Strategia didactică
Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire, dezbaterea,
problematizarea, rebusul, metoda ciorchinele
Forme de organizare: frontală, individuală,
Resurse: - timpul-50 de minute;
-capacităţile de receptare ale elevilor;
-cunoştinţele însuşite anterior de ei.
Mijloace de învăţământ: manualul, fişe de lectură, fişe de lucru.

Bibliografie:
a) metodice:
-Pamfil, Alina, Limba şi literatura română- Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, Piteşti,
2003;
- Constantin Parfene, Aspecte teoretice şi experimentale în studiul literaturii în şcoală, Editura
Universităţii Al. I. Cuza, Iaşi, 2002;
- Ioan Dănilă, Literatura română în teme, texte şi pre-texte, Editura Egal, Bacău, 2002;
- Constantin Cucoş, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade
didactice, Iaşi, POLIROM, 1998
b) didactice:
- Ştefania Popescu, Gramatica practică a limbii române, Editura Edit FYH, 2008
c) ştiinţifice:
- *** Dicţionarul explicativ al limbii române, ediţia a II-a, Bucureşti, Editura Academiei, 1998
- G. Călinescu, Istoria literaturii române de la origini până în prezent, ediţia a II-a, Bucureşti,
Editura ,Minerva, 1985, pp. 506-514
d) oficiale:
- M.E.C., Învăţarea activă, Bucureşti, 2001
- Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele a V-a – a VIII-a. Aria curriculară limbă
şi comunicare, Bucureşti, 2009
Demersul didactic

Momentele Activitatea profesorului Activitatea elevului Observaţii Durata


lecţiei

Evocarea

a) Momentul Profesoara are o conversaţie Elevii ascultă indicaţiile Conversaţia 2 min


organizatoric introductivă cu elevii şi va face organizatorice ale profesoarei.
precizările necesare pentru o mai
bună desfăşurare a lecţiei.

b) Verificarea Profesoara verifică cunoştinţele Elevii răspund la întrebările Conversaţia


5 min
temei şi a anterior învăţate. Ce aţi avut de profesoarei şi citesc tema pentru
cunostinţelor pregătit pentru astăzi? Cine vrea să acasă.
citească tema?
Voi numi un elev, în mod aleatoriu
pentru a citi tema pentru acasă.

Conversaţia
Elevii vor complete rebusul. 7 min
c) Captarea euristică
Se realizează cu ajutorul unui rebus
atenţiei Rebusul
(Anexa 1).

1. Antonimul cuvântului curajos.


2. Partea de vorbire neflexibilă care
arată caracteristica unei acţiuni.
3. Sinonimul cuvântului viteaz.
4. Partea de vorbire flexibilă care
arată numărul sau ordinea obiectelor
prin numărare.
5. Om fără caracter, netrebnic.
6. Cuvântul subliniat în enunţul:
Profesorul avea un glas domol este…

d) Anunţarea După cum se vede din completarea Elevii notează titlul în caiete. Conversaţia 1 min
temei şi rebusului, profesoara îi anunță pe
obiectivelor elevi că astăzi vor învăţa Fabula şi
scrie pe tablă.
Realizarea
sensului
e) Fixarea şi Profesoara începe activitatea prin Elevii sunt atenți la întrebările
17 min
sistematizarea rediscutarea operei ,,Câinele şi profesoarei şi discută despre operă. Conversaţia
cunoştinţelor căţelul” şi rezolvarea fişei de lucru. Elevii răspund la întrebările euristică
Elevii, împreună cu profesorul, profesoarei. Discuţia
vor rezolva exerciţiie de pe fișa de Elevii citesc cu atenţie exerciţii şi problematizantă
luru. participă la rezolvarea acestora. Explicația
Utilizându-se de răspunsurile
elevilor, profesorul definește fabula:
Termenul de fabulă vine din latină şi
înseamnă povestire. S-a păstrat şi astăzi
sensul cuvântului a fabula = a spune
poveşti, lucruri neadevărate.

Fabula este specia genului epic


în versuri sau în proză, în care sunt
satirizate defecte omenești, cu scopul
de a le îndrepta. Personjele fabulei
sunt animale, plante sau obiecte
înzestrate cu însușiri omenești.
Fabula este o povestire
alegorică în care figura de stil
dominantă este personificarea.

Alegoria este procedeul prin care


trăsăturile de caracter și ideile
umane sunt ascunse în spatele unor
măști de animale, plante sau obiecte.
Fabula are o morală:
-morala are în fabulă cea mai mare
importanţă;
-morala poate fi explicită sau
implicită;
-morala explicită se află în text ,
aşezată fie la început , fie la sfârşitul
naraţiunii , sub forma a câtorva
versuri;
-morala implicită trebuie dedusă de
către cititor din întâmplarea relatată.
Reflecția Evaluarea: Se face pe parcursul Elevii vor răspunde întrebărilor. Explicarea
f) Evaluarea învatarii, învăţarea făcându-se treptat, Conversația
prin aprecieri verbale( E bine!, Da!, euristica
Exact! Bravo!). Discuţia

g) Obținerea Se realizează prin metoda Elevii răspund la întrebările Discuţia


5 min
feed-back-ului ciorchinelui. profesoarei şi ies la tablă pentru a problematizantă
Profesoara le va pune întrebări complete trăsăturile fabulei. Conversaţia
elevilor pentru a completa ciorchinele euristică
desenat pe o fişă filpchard. Explicaţia
Metoda ciorchinele
h) Tema pentru Elevii vor primi ca temă de casă să Elevii vor nota ceea ce au de facut Explicaţia
acasă termine exerciţiile de pe fişa de lucru. pentru data viitoare. Conversația
Durata:1 ‘
Oglinda tablei

Termenul de fabulă vine din latină şi înseamnă povestire. S-a păstrat şi astăzi sensul cuvântului a
fabula = a spune poveşti, lucruri neadevărate.

Fabula este specia genului epic în versuri sau în proză, în care sunt satirizate defecte
omenești, cu scopul de a le îndrepta. Personjele fabulei sunt animale, plante sau obiecte
înzestrate cu însușiri omenești.
Fabula este o povestire alegorică în care figura de stil dominantă este personificarea.

Alegoria este procedeul prin care trăsăturile de caracter și ideile umane sunt ascunse în
spatele unor măști de animale, plante sau obiecte.
Fabula are o morală:
-morala are în fabulă cea mai mare importanţă;
-morala poate fi explicită sau implicită;
-morala explicită se află în text , aşezată fie la început , fie la sfârşitul naraţiunii , sub forma a
câtorva versuri;
-morala implicită trebuie dedusă de către cititor din întâmplarea relatată.
Fisă de lucru
Câinele şi căţelul
de Grigore Alexandrescu

Completând corect rebusul de mai jos, veţi obţine pe coloana AB un cuvânt care
ne va conduce la titlul activităţii noastre de astăzi:

Rebus
A

B
1. Antonimul cuvântului curajos.
2. Partea de vorbire neflexibilă care arată caracteristica unei acţiuni.
3. Sinonimul cuvântului viteaz.
4. Partea de vorbire flexibilă care arată numărul sau ordinea obiectelor prin
numărare.
5. Om fără caracter, netrebnic.
6. Cuvântul subliniat în enunţul: Profesorul avea un glas domol este…
Câinele şi căţelul
de Grigore Alexandrescu

Completând corect rebusul de mai jos, veţi obţine pe coloana AB un cuvânt care
ne va conduce la titlul activităţii noastre de astăzi:

Rebus
A
F R I C O S

A D V E R B

B R A V

N U M E R A L

L I C H E A

A D J E C T I V

B
1. Antonimul cuvântului curajos.
2. Partea de vorbire neflexibilă care arată caracteristica unei acţiuni.
3. Sinonimul cuvântului viteaz.
4. Partea de vorbire flexibilă care arată numărul sau ordinea obiectelor prin
numărare.
5. Om fără caracter, netrebnic.
6. Cuvântul subliniat în enunţul: Profesorul avea un glas domol este…

You might also like