You are on page 1of 3

Proiect didactic

Unitatea de învățământ
Propunător: Disciplina:
Unitatea de învățare: Respectarea, apărarea și promovarea drepturilor copilului
Tema: Copiii în situații de risc
Tipul lecţiei: comunicare de noi cunoştinţe
Durata: 50 min.
Clasa: a V-a.
Data:

Competențe generale

1. Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viața personală și a diferitelor
grupuri și comunități, prin utilizarea unor achiziții specifice domeniului social

2. Cooperarea pentru realizarea unor activități și pentru investigarea unor probleme


specifice diferitelor grupuri și comunități, prin asumarea unor valori și norme sociale și
civice

Competențe specifice
1.2. Formularea unor opinii, explicații, argumente simple pentru promovarea propriilor drepturi și
responsabilități
2.1. Formularea unor probleme care vizează drepturile copilului, ca punct de plecare în rezolvarea
lor
2.2. Identificarea, prin lucru în echipă, a unor măsuri de intervenție posibile pentru cazuri
semnalate de încălcare a drepturilor copilului sau de promovare a acestora

Obiective operaționale:
O1. Să definească noţiunea de copii în situații de risc.
O2. Să identifice copii în situații de risc.
O3. Să identifice drepturile care le sunt încălcate/amenințate copiilor aflați în situații de risc.
O4. Să utilizeze termenii nou-descoperiţi în contexte noi.
O5. Să coopereze cu ceilalţi în vederea îndeplinirii sarcinilor de lucru.

Strategia didactică
a) metode şi procedee: - conversaţia, învăţarea prin descoperire, problematizarea, explicaţia,
turul galeriei;
b) forma de organizare: - activitate frontală, individuală, pe echipe;
c) material didactic: - manual, caiete, tablă, fişe de lucru, imagini, coli, marker, lipici, foarfecă.

Bibliografie:
Manual Educație socială clasa a V-a, Editura Litera
ETAPELE LECŢIEI O ACTIVITATEA STRATEGII DIDACTICE
Ob. PROFESORULUI ELEVILOR METODE MIJLOACE

1. PREGĂTIREA Notează absenţele. Răspund cerinţelor profesorului. Conversaţia


PENTRU ACTIVITATEA Realizează un climat afectiv
DE ÎNVĂŢARE propice desfăşurării lecţiei.
(2’)
2. REACTUALIZAREA Formulează întrebări care fac Răspund la întrebările adresate. Conversaţia
CUNOŞTINŢELOR apel la cunoştinţe dobândite Explicaţia
(3’) anterior: drepturile copilului,
Convenția cu privire la
drepturile copilului
3. ANUNŢAREA TEMEI Enunţă subiectul lecţiei Copii în Notează titlul lecţiei în caiete. Conversaţia Tabla
NOI situații de risc Caietele elevilor
(3’) Prezintă obiectivele urmărite. Manual
Notează pe tablă titlul lecţiei.

4. DESFĂŞURAREA Explică termenul copii în situații Ascultă explicaţiile, adresează Explicaţia Tabla
LECŢIEI O1 de risc întrebări. Caietele elevilor
(15’) O2 Enumeră categoriile de copii aflați Formulează răspunsuri. Problematizarea Manual
O3 în situații de risc și oferă explicații. Iau notiţe pe măsură ce discută
Notează pe tablă categoriile cu profesorul. Conversaţia
enumerate.
Cere elevilor să identifice
drepturile amenințate/încălcate în
situațiile de risc și să
argumenteze răspunsul.

5.ASIGURAREA FEED- Împarte


3 elevii în 4 grupe de lucru. Elevii se aranjează conform Conversaţia Coli
BACK-ULUI. O2 Fiecare grupă primeşte un dosar cerinţelor profesorului. Problematizarea Imagini
INTENSIFICAREA O3 cu un articol din mass-media Sunt atenţi la sarcinile de lucru. Învăţarea prin Articole din
RETENŢIEI ŞI A O4 (Anexa 2) și imagini (Anexa 3) Pun întrebări. descoperire mass-media
TRANSFERULUI O5 referitoare la copii aflați în situații Cer sprijinul profesorului dacă e Turul galeriei Marker
de risc, lipici, marker şi o coală de nevoie. Lipici
(20’) hârtie. Realizează activitatea conform Foarfecă
Le cere elevilor: cerințelor primite.
- să analizeze documentele din Îşi desemnează un raportor şi
dosarul primit; prezintă planşa realizată.
- să identifice situația de risc
prezentată în articol și să o
noteze cu markerul ca titlu pe
coală;
- să lipească articolul și imaginile
corespunzătoare pe coala de
hârtie;
- să formuleze un mesaj pentru
promovarea drepturilor copiilor
din situația dată;
- să prezinte situația și mesajul în
fața colegilor.
Timp de lucru 10 minute. Timp de
prezentare 2 min/echipă.
6. EVALUAREA Apreciază şi notează răspunsurile Apreciază modul în care s-a Conversaţia
ACTIVITĂŢII ELEVILOR date de elevi. realizat lecţia.
(5’) Solicită aprecierile elevilor legate
de modalitatea de desfăşurare a
lecţiei.
7. TEMA PENTRU Propune
o elevilor tema pentru Solicită informaţii legate de Conversaţia Caietele elevilor
ACASĂ O4 acasă exercițiul 2, pag. 74 din rezolvarea temei.
(2’) manual.

You might also like