You are on page 1of 9

PROIECT DE LECȚIE

Profesor: Lucinschi Răzvan-Constantin


Data: 16.05.2018
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Constantin Platon” Bacău, jud. Bacău.
Clasa: a-VIII-a A
Disciplina: Religie Ortodoxă
Unitatea de învățare: Sfânta Scriptură – izvor de înțelepciune și iubire
Subiectul lecției: Iubirea față de Dumnezeu și de aproapele; Imnul dragostei creștine
Tipul lecției: Evaluare/Verificare și apreciere a rezultatelor școlare prin lucrare scrisă

Competențe generale:
C.G. 1 Cunoașterea și iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii și desăvârșirii omului;
C.G. 2 Cooperarea cu celelalte persoane în soluționarea unor probleme din cadul diferitelor
grupuri;
C.G.3 Aplicarea învățăturii de credință în viața personală și a comunității din care face parte.

Competențe specifice:
1.2 Argumentarea importanței iubirii de Dumnezeu și de aproapele pentru dobândirea
mântuirii;
4.2 Exprimarea atitudinilor moral-creștine în diferite împrejurări ale vieții;
5.1 Aplicarea învățăturii creștine referitoare la iubirea de aproapele în relațiile cu persoane ce
aparțin altor culte, credințe sau convingeri.

Competențe derivate (obiective operaționale):


C.1. – să explice marea poruncă a iubirii, dată umanității de către Mântuitorul Iisus Hristos;
C.2. – să întreprindă exerciții de autoevaluare a comportamentului prin raportare la marea
poruncă a iubirii;
C.3. – să redacteze o compunere/eseu structurat(a) cu tema „Milostenia – fiica cea mare a
dragostei”;
C.4. – să participe împreună cu ceilalți colegi din școală sau cu alte persoane din comunitatea
din care fac parte, la diferite acțiuni ce au ca scop săvârșirea faptei milosteniei trupești și
sufletești

1
Competențe formativ-educative: să încerce să dezvolte în propria ființă o „credință
lucrătoare prin iubire”

Strategia didactică:
1. Metode și procedee: conversația, observația, explicația, descrierea, exercițiul, lectura
religioasă, argumentarea;
2. Mijloace de învățământ: Sfânta Scriptură, icoana, testul scris, imaginea, fișa de lucru;
3. Forme de organizare a activității elevilor: activitate individuală și frontală.

Resurse:

Oficiale: - Programa școlară pentru disciplina Religie Ortodoxă, clasa a-VIII-a;


- Proiectarea unității de învățare;

Temporale: - număr de lecții: 1


- durata: 50 min.

Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. I.B.M. al B.O.R., București, 1991;
2. Învățătură de credință creștină ortodoxă, Ed. I.B.M. al B.O.R., București,
2000
3. Sfântul Ioan Gură de Aur, Comentar la Evanghelia de la Ioan, Editura
Pelerinul Român, Oradea, 2005;
4. Sfântul Ioan din Kronstadt, Fericirile evanghelice în viața noastră, traducere
din limba rusă Adrian Tănăsescu-Vlas, Ed. Sofia, București, 2012.
5. Viețile Sfinților de peste tot anul, Sinaxarele din Triod și Penticostar, cu
binecuvântarea Preasfințitului Părinte Galaction Episcopul Alexandriei și Teleormanului, Ed.
Biserica Ortodoxă Alexandria, 2002;
6. Părăian, Arhim., Teofil, Credința lucrătoare prin iubire – Predici la
duminicile de peste an, Ed. Agaton, Colecția „Ortopraxia”, Făgăraș, 2004;
7. Irineu, Episcop de Ekaterinburg și Irbit, Educația religioasă – învățături
pentru copii și tineri, trad. Diana Potlog, Ed. Sofia, București, 2007;
8. Părăian, Arhim., Teofil, Sărbători fericite! – Predici la praznice și sărbători,
Ed. Agaton, Colecția „Ortopraxia”, Făgăraș, 2005;
2
9. Muha, Camelia, Religie Ortodoxă, Caiet pentru elevi, Clasa a-VIII-a, Ed. Sf.
Mina, Iași, 2013;
10. Gheorghe, Prof. Drd., Iuliana; Nicola, Florina; Rădoi, Aurelia, Didactica
aplicată – Religie, cu aprobarea și binecuvântarea Înaltpreasfințitului Teofan, Arhiepiscopul
Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Ed. Arves, Craiova, 2006;

Desfăşurarea lecţiei

I. Moment organizatoric și verificarea cunoștințelor anterioare


- Salutul, rugăciunea, prezența, verificarea temei și a lecției de zi prin exerciții orale.

II. Pregătirea elevilor pentru lecţia de evaluare/verificare și apreciere prin lucrare


scrisă
- Profesorul va aminti succint importanța celor două lecții: Iubirea față de Dumnezeu
și de aproapele și Imnul dragostei creștine, pentru care a pregătit un test docimologic, în
cadrul căruia a utilizat o serie de itemi obiectivi („de tip pereche”, „alegere duală”, „itemi cu
alegere multiplă”), itemi semiobiectivi („itemi cu răspuns scurt”/„de completare”) și itemi
subiectivi („itemi de tip eseu”).
- Profesorul va explica elevilor fiecare subiect în parte, mai precis instrucțiunile de
lucru, prezentând totodată baremul de corectare/notare și timpul de execuție a subiectelor.

III. Aplicarea testului

- Elevii vor primi testul docimologic, pe care îl vor rezolva în timpul alocat de profesor.

IV. Aprecierea (și notarea) parțială a rezultatelor obținute

3
După terminarea timpului alocat rezolvării testului, profesorul va oferi soluțiile cu
privire la subiectele testului, explicând în linii generale și modalitățile de răspuns privitoare la
elaborarea compunerii/eseului din cadrul celui de-al-III-lea subiect.

V. Încheierea activității
- Se rostește rugăciunea;
-Salutul.

Test de verificare a cunoștințelor, la disciplina Religie Ortodoxă

Subiectul I - 20 de puncte

1. Stabiliți corespondența între cele două coloane, arătând legătura dintre


elementele fiecăreia, prin trasarea unei linii de unire:

A. B.
a. Legea Vechiului Testament a. „să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit
pe voi.” (Ioan 13, 34)

b. Prin iubirea de aproapele ajungem la........... b. se revarsă asupra dușmanilor;


c. Dumnezeu este Cel ce ne-a c. cele 10 porunci și Profeții;
iubit...
d. „Poruncă nouă dau vouă... d. iubirea de Dumnezeu;

e. Iubirea creștină este desăvârșită e. întâi.


atunci când...

2. Stabiliți valoarea de adevăr a următoarelor afirmații:

a. În Dumnezeu, omul nu iubește doar pe Creatorul, Binefăcătorul, Sfințitorul și Judecătorul


lumii, ci întreaga creație. A/F
b. Porunca iubirii aproapelui nu reprezintă temelia pentru iubirea lui Dumnezeu. A/F

4
c. În Biserica Ortodoxă omul este singur și urmează în mod individual calea mântuirii. A/F
d. Cine iubește pe Dumnezeu, iubește negreșit și ceea ce iubește Dumnezeu. A/F
e. Mândria ne stă drept obstacol în calea iubirii de Dumnezeu și de aproapele. A/F

Subiectul II – 40 de puncte

1. Alegeți răspunsul corect și încercuiți litera corespunzătoare:

A. Porunca iubirii a fost dată umanității de către:


a. Moise, pe muntele Sinai;
b. Sfântul Ilie, pe când se ruga lui Dumnezeu să aducă ploaie pe pământ;
c. Sfântul Ioan Botezătorul, în timp ce boteza cu apă, la râul Iordan;
d. Mântuitorul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu Întrupat – Desăvârșitorul Legii celei Vechi.

B. Imnul dragostei creștine (I Corinteni, 13) a fost scris de către:


a. Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan;
b. Sfântul Apostol Pavel;
c. Mântuitorul nostru Iisus Hristos;
d. Sfântul Prooroc Isaia, supranumit– „Evanghelistul Vechiului Testament”;

C. Virtutea dragostei este:


a. cea mai neînsemnată dintre virtuți;
b. de aceeași importanță cu virtutea credinței;
c. mai mare decât virtutea credinței și virtutea nădejdii;
d. slăbiciunea celor buni la suflet.

D. Una dintre faptele concrete ale iubirii față de Dumnezeu și față de semeni este:
a. Să disprețuiești pe cei ce te mâhnesc;
b. Să te răzbuni pe cei ce ti-au făcut rău;
c. Să-i judeci pe cei ce te-au nedreptățit;
d. Să te rogi pentru cei ce te vorbesc de rău.

5
2. Completați spațiile punctate cu informația corectă:

a. „Dragostea îndelung .....................; ................... este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește,


nu se...................., nu se trufește.” (I Cor. 13)
b. Fără......................... nu se poate mântui nici aproapele meu și nici eu, pentru că lipsindu-l
de iubire, refuz comuniunea și de aici încep păcatele.
c. Egoismul, invidia, mândria sunt ......................., ce se opun iubirii de Dumnezeu și de
aproapele.
d. „Fiii mei, să nu iubim cu vorba, numai din gură, ci cu .................... și cu ...........................”
(I Ioan 3, 16-18)
e. „Ce ție nu-ți place, .................... nu-i....................” (zicală populară).
f. Prin iubirea de aproapele noi ajungem la ..................... de Dumnezeu.

Subiectul III – 30 de puncte + 10 pct. din oficiu

Plecând de la textul poeziei Milogul scrise de marele teolog, scriitor si poet Nichifor
Crainic, prezentați în aproximativ 30-40 de rânduri (min. 30) starea sufletească a omului sărac
și neluat în seamă de diferitele categorii de oameni ai societății, dar iubit de Mirele Hristos,
Ce îi oferă o altă bunăstare, lipsită de vremelnicia milei pământești.
În elaborarea compunerii se vor ține cont de următoarele aspecte:
a. Descrierea virtuții milosteniei, ca fiica a dragostei, fără de care nu ne putem apropia de
Dumnezeu ( a se vedea Mt. 25 „Flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și
Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit; Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am
fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine......Adevărat zic vouă, întrucât ați
făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.”)
b. Explicarea rolului faptelor bune în dobândirea mântuirii;
c. Analizarea comportamentului negativ al persoanelor ce l-au ocolit pe omul sărman;
d. Utilizarea corectă a limbajului religios și încadrarea compunerii în pagină: introducere,
cuprins și încheiere.

Milogul

6
de Nichifor Crainic

„Cerşea la colţ un slăbănog


În zdrenţe, slut şi fără dinţi
Neguţătorul de arginţi
Gândi, zãrindu-l pe milog:

-Eu nu dau mila mea obol


Acestui trântor de prisos
Și-ntoarse rânjetu-i câinos
Rãmasului cu mâna-n gol.

Trecu maestrul glorios


Al farmecului triumfal
Cu spiritul în ideal
Și-a zis vãzând pe zdrenţuros

– E-atât de slut şi mã-nspãimânt


Eu, magul purei frumuseţi!
Și-ntoarse recele dispreţ
Rãmasului cu mâna-n vânt.

Trecu predicatorul sfânt


Grãbindu-se cãtre amvon
Vijelios ca un ciclon
Sã se dezlãnţuie-n cuvânt,

S-aprindã mila din altar


De soarta celui slãbãnog,
Dar ocoli pe-acest milog
Cu mâna-ntinsã în zadar.

Târziu când noaptea cobora,


Sosi o umbrã ca-n icoane,
Pe mâini cu semne de piroane
Și-o inimã ce sângera.

Pe chipul ars de chin şi vai


Oftând îl sãrutã fierbinte
Cu veşnicie în cuvinte:
– Tu azi vei fi cu Mine-n Rai.”

Barem de corectare/notare

7
Subiectul I -20 de puncte
1. Răspunsuri:
A. B.
a. Legea Vechiului Testament.................................... c. cele 10 porunci și Profeții;
b. Prin iubirea de aproapele ajungem la..................... d. iubirea de Dumnezeu;
c. Dumnezeu este Cel ce ne-a iubit............................ e. întâi.
d. „Poruncă nouă dau vouă...................................... a. „să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-
am iubit pe voi.” (Ioan 13, 34)
e. Iubirea creștină este desăvârșită atunci când......... b. se revarsă asupra dușmanilor;

*Pentru fiecare corespondență stabilită corect se acordă 2 puncte

2. Răspunsuri:
a. A
b. F *Pentru fiecare răspuns corect se acordă 2 puncte
c. F
d. A
e. A

Subiectul II - 40 de puncte
1. A. d
B. b *Pentru fiecare răspuns corect se acordă 5 puncte
C. c.
D. d.

2.
a. rabdă; dragostea; laudă; d. fapta; adevărul
b. dragoste; e. altuia; face
c. păcate f. iubirea

*Pentru fiecare cuvânt scris corect se acordă 2 puncte


Subiectul III - 30 de puncte

8
*Pentru descrierea virtuții milosteniei conform cuvintelor Mântuitorului – 10 puncte;
*Pentru argumentarea necesității faptelor bune în procesul mântuirii – 5 puncte;
*Pentru prezentarea în anti-teză cu omul sărman a persoanelor ce nu lucrează virtutea iubirii –
5 puncte;
*Pentru utilizarea unui limbaj adecvat religios – 2,5 puncte;
*Pentru încadrarea în pagină (introducere, cuprins, încheiere) – 2,5 puncte;
*Pentru încadrare număr de rânduri – 2,5 puncte;
*Pentru ortografie și lizibilitatea scrisului -2,5 puncte.

You might also like