You are on page 1of 1

Obligatia inregistrarii in scop de TVA pentru

achizitii intracomunitare incepand cu 2017.


Ce reguli respectam?
Prin cele de mai jos, vom vedea ce obligatii are de indeplinit in 2017 din punct de vedere al TVA
o societate care achizitioneaza servicii (dreptul de a folosi o licenta soft) din U.E. pe baza de
factura. Pe factura primita furnizorul a mentionat "no VAT liability in sellers country. Customer
to reverse charge. Art. 44&196 EC Dir. 2006112" respectiv "livrare cu taxare inversa - clientul
va stabili valoarea TVA". Incepand cu 01.01.2017 s-a abrogat obligatia inregistrarii in ROI prin
declaratia 095.

Stabilim daca astfel rezulta ca, totusi, societatea avea obligatia depunerii declaratiei 091 anterior
tranzactiei si ulterior a declaratei 390. De asemenea, vom vedea daca va mai primi societatea
cod special de TVA pentru tranzactii intracomunitare ca inainte si daca, in caz contrar, va
depune doar decontul de TVA cod 301.

Potrivit art. 317 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, are obligatia sa solicite inregistrarea in scopuri
de TVA persoana impozabila care isi are stabilit sediul activitatii economice in Romania, care nu
este inregistrata si nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 316 si care nu este deja
inregistrata conform lit. a) sau b) ori a alin. (2) ale art. 317, daca primeste de la un prestator,
persoana impozabila stabilita in alt stat membru, servicii pentru care este obligata la plata taxei in
Romania conform art. 307 alin. (2), inaintea primirii serviciilor respective. Aceasta prevedere
este valabila si in 2017.

Veti primi cod de tva. Prin OUG 84/2016 a fost abrogat art. 329 Registrul operatorilor
intracomunitari. Aceasta era o sarcina in plus fata de inregistrarea in scopuri de tva si a fost
eliminata, existand si alte parghii pentru prevenirea evaziunii fiscale.

Declaratia de inregistrare in scopuri de TVA/Declaratia de mentiuni a altor persoane care


efectueaza achizitii intracomunitare sau pentru servicii (091), se depune de catre persoana
impozabila care isi are stabilit sediul activitatii economice in Romania, care nu este inregistrata
si nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 316 din Codul fiscal si care nu este deja
inregistrata conform art. 317 alin. (1) lit. a) sau b) ori alin. (2) din Codul fiscal, daca primeste de
la un prestator, persoana impozabila stabilita in alt stat membru, servicii pentru care este obligata
la plata taxei in Romania conform art. 307 alin. (2) din Codul fiscal, inaintea primirii serviciilor
respective.
Pentru ca societatea dumneavoastra nu este inregistrata in scopuri de tva conform art. 316 din
Codul fiscal, nu poate aplica taxare inversa pentru serviciile primite si va plati efectiv tva prin
decontul 301.
In concluzie, se pastreaza obligativitatea inregistrarii in scopuri de tva pentru achizitii
intracomunitare de servicii in cazul societatilor neplatitoare de tva. A fost eliminata numai
obligatia inscrierii in ROI.Data aparitiei: 04 Ianuarie 2017