You are on page 1of 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Tahun 4 Hijau
2. Tarikh/ Masa 9.40 -11.00 pagi
3. Bilangan Murid 33 orang
4. Mata Pelajaran Bahasa Melayu.

5. Tajuk Kelapa Sawit.

7.0 Membaca, menaakul dan menghayati kandungan teks yang


HPU dibaca.

7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang


tersirat dan tersurat.

6. Aras 2
ARAS i. membaca bahan edaran yang diberikan.

ii. menjelaskan maksud petikan yang diberikan.

9.2 mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan


HPS yang didengar atau dibaca.

10.3 membuat ringkasan daripada bahan yang didengar dan dibaca.

Aras 2
ARAS i. mencatat nota dalam bentuk grafik.

Aras 3
i. menulis ringkasan menggunakan pengurusan grafik.

Murid akan dapat:


7. OBJEKTIF
i. Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks
yang tersirat dan tersurat.

ii. Menjelaskan maklumat dan mencatat nota daripada


bahan yang didengar dan dibaca

iii. Membuat ringkasan daripada bahan yang didengar dan


dibaca.

MENDENGAR MEMBACA BERTUTUR MENULIS


8. KEMAHIRAN
BAHASA
9. SISTEM BAHASA TATABAHASA EJAAN SEBUTAN & INTONASI

Ilmu Kajian Tempatan


10. PENGISIAN
KURIKULUM Nilai Murni Berbakti kepada tanah

Kewarganegaraan

Peraturan
Sosio/Budaya
Kem. berfikir Kem. TMK
KEMAHIRAN
11. MENILAI TAMBAH Kecerdasan Pelbagai Kem. Konstruktivisme

Kem. Belajar Cara Kem. Kontekstual


Belajar
Kajian Masa Depan

BAHAN BANTU Kertas mahjong, bahan edaran, borang grafik, bahan visual
12. MENGAJAR

PENGETAHUAN Murid boleh mengenalpasti maklumat dan dapat menggambarkan


13. SEDIA ADA pokok kelapa sawit

LANGKAH-LANGKAH
Langkah dan Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

1. Tayangan video 1. Guru mengimbas - bahan visual


Set Induksi - pertanian kembali pelajaran
( 7 minit ) lepas dengan tayang KBCB:
2. Soalan yang diajukan: video. - teknik soalan

- Apakah itu 2. Guru menyoal - Kontekstual:


pertanian? pemahaman murid menghubungkait
tentang pertanian. si pelajaran
- Berikan contoh pokok dengan
yang ditanam secara 3. Guru menerangkan pengalaman
ladang? tajuk pengajaran hari sedia ada
ini. murid.
- Bagamana rupa
pokok kelapa sawit?

Langkah 1 1. Teks bertajuk ’kelapa 1. Guru mengedarkan


(15 minit ) sawit’ (lampiran 1) teks dan minta murid
membaca secara - Petikan teks
2. Bacaan kuat – 4 senyap.
orang pelajar. - Teknik bacaan:
2. Guru minta mentalis dan
3. Sebutan dan intonasi beberapa orang mekanis.
pelajar murid membaca
petikan secara kuat. - Kecerdasan
4. Perbincangan antara pelbagai:
guru dan murid – 3. Guru membetulkan (a) interpersonal
maklumat tersurat sebutan dan intonasi (b) intrapersonal
semasa murid
membaca.

4. Guru berbincang
dengan murid
tentang isi yang
terkandung di
dalam teks.

Langkah 2 1. Tetapkan kumpulan- 1. Guru meminta murid - Kemahiran


( 20 minit ) 5 kumpulan. masuk ke dalam berfikir
kumpulan masing-
2. Borang grafik: masing yang telah - Kaedah latih
(lampiran 2) ditetapkan. tubi tulisan
3. Tayangan visual 2. Guru menayangkan
semula teks dalam - Borang grafik
4. Kertas mahjong-lekat bentuk visual kepada
di papan hitam murid-murid dan - Bahan visual:
meminta murid tayangan video
mencatat maklumat
penting di dalam - Kertas mahjong
borang grafik yang
diedarkan.

3. Guru meminta murid


berbincang tentang
kegunaan kelapa
sawit dan
bahagiannya
berdasarkan bahan
visual yang
ditayangkan di dalam
kumpulan – murid
catat hasil
perbincangan
dalam borang grafik
yang diedarkan.

4. Guru mengadakan
pertandingan antara
kumpulan untuk
menyenaraikan hasil
perbincangan pada
kertas mahjong di
papan hitam.

Langkah 3 1. Lampiran 3 1. Guru minta murid


( 10 minit ) menyalin semula
maklumat pada - Teknik latih tubi
kertas mahjong di tulisan
papan hitam ke
dalam buku latihan. - Kemahiran soal
jawab

2. Guru edar helaian


soalan tatabahasa
dan bincang bersama
dengan murid
sebagai pengukuhan
pengajaran hari ini.
Langkah 4 1. Beri rumusan 1. Guru meminta
( 5 minit ) peribadi- pilih murid membuat - Kemahiran
beberapa orang rumusan berfikir
pelajar. berdasarkan
maklumat pada - Kertas mahjong
2. Rumusan daripada bahan grafik
guru sebelum guru
memberikan
rumusannya .

Penutup 1. Nilai-nilai murni yang 1. Guru bincang nilai


( 3 minit ) boleh didapati: murni bersama-sama
-berbudi kepada murid dengan ber -
tanah. beberapa contoh
aktiviti yang
melibatkan nilai murni
yang dibincangkan.

Pengayaan : Baca petikan berkaitan tanaman lain di pusat sumber dan sumber
bacaan seperti majalah, surat khabar dan sebagainya

Pemulihan : -
Refleksi :

Ulasan guru pembimbing:

Ulasan pensyarah pembimbing :

LAMPIRAN 1

KELAPA SAWIT
Kelapa sawit ialah sejenis tumbuhan yang banyak kegunaannya. Buah, tandan,
batang, pelepah dan daunnya dapat digunakan untuk menghasilkan pelbagai barangan.

Minyak isirung kelapa sawit dapat digunakan untuk membuat pelbagai jenis
makanan , misalnya marjerin. Marjerin mengandungi pelbagai vitamin yang diperlukan untuk
kesihatan. Makanan lain yang dapat dihasilkan dengan menggunakan isirung kelapa sawit
ialah aiskrim dan lemak makanan.

Minyak isirung kelapa sawit juga dapat digunakan untuk membuat pelbagai barangan
bukan makanan seperti sabun, asid lemak dan minyak yang menggerakkan enjin. Selain
minyak isirung, tandan kelapa sawit pula diproses untuk dijadikan makanan haiwan, bahan
api, baja, dan bahan semaian untuk cendawan.

Bahagian pelepah dan daun pokok kelapa sawit diproses untuk dijadikan sebagai
makanan untuk haiwan ternakan seperti kambing, lembu dan sebagainya.

Batang pokok kelapa sawit pula dapat dijadikan perabot. Pokok yang tua dan tidak
mengeluarkan buah ditebang, dihancurkan dan kemudian dijadikan papan yang bermutu.
Papan tersebut digunakan untuk menghasilkan perabot yang unik. Batang kelapa sawit yang
telah reput amat sesuai dijadikan baja organik.

Ternyata bahawa kelapa sawit banyak memberikan manfaat kepada kita. Oleh itu,
pelaksanaan projek penanaman kelapa sawit secara besar-besaran di negara kita
merupakan tindakan yang amat bijak.

LAMPIRAN 2
KEGUNAAN KELAPA SAWIT DAN BAHAGIANNYA
BUAH

DAUN DAN PELEPAH BATANG

LAMPIRAN 3

SOALAN PENGUKUHAN
1. Apakah produk yang dapat dihasilkan daripada minyak isirung kelapa sawit?

__________________________________________________________________________________

2. Mengapakah pokok kelapa sawit dikatakan mempunyai banyak kegunaan?

__________________________________________________________________________________

3. Sebelum perabot dihasilkan, batang kelapa sawit diproses sebagai apa?

__________________________________________________________________________________

4. Apakah tindakan yang diambil setelah mengetahui kelapa sawit memberikan banyak
manfaat kepada kita semua?

__________________________________________________________________________________

You might also like