Professional Documents
Culture Documents
Revision questions
Page 308
1. (a) qualitative
(b) qualitative
(c) quantitative
(d) qualitative if only the presence of MSG was tested for or quantitative if the amount of
MSG was determined
2. (a) It would be necessary to qualitatively establish the presence of a possible source of the
oil waste before carrying out a more involved and expensive quantitative analysis.
(b) The polluting oil would have to be analysed to determine what compounds were
present in the mixture and in what quantities. The results of this analysis could then be
compared with the analysis of any residual waste oil found on a ship.
Page 310
3. Electrical conductivity is a measure of water’s ability to pass electrical flow (to carry
electricity). This ability is related to the total concentration of ions present in solution and is
not designed to detect the concentration of any particular ion.
Page 312
4. The strict protocols allow the production of accurate reproducible analytical results.
Page 317
5. The second sample was diluted by a factor of 10 (10 mL diluted to a total volume of 100
mL). Using the calibration curve, an absorbance reading of 0.790 gives a concentration ≈ 11
ppm; i.e. the diluted sample has a concentration ≈ 11 mg L–1 (1 ppm = 1 mg L–1). Therefore,
the undiluted sample has a concentration ≈ 10 × 11 = 110 mg L–1.
Page 320
6. (a) n(Ag2S) = 2/4 × n(Ag) = 2/4 × 1 = 0.5 mol
(b) n(H2S) = 2/4 × n(Ag) = 2/4 × 1 = 0.5 mol
(c) n(Ag2S) = n(H2S) = 3.5 mol
7. (a) n(CH4) = 1/2 × n(O2) = 1/2 × 1 = 0.5 mol
Pages 321–2
8. CH4(g) + 2O2(g) CO2(g) + 2H2O(l)
n(CH4) = m/M = 2.8/16.0 = 0.175 mol
Therefore, n(H2O) = 2 × n(CH4) = 2 × 0.175 = 0.35 mol
and m(H2O) = n × M = 0.35 × 18.0 = 6.3 g (to 2 significant figures)
9. (a) n(O2) = m/M = 6.5/32.0 = 0.203 mol
n(H2O) = 4/5 × n(O2) = 4/5 × 0.203 = 0.163 mol
m(H2O) = n × M = 0.163 × 18.0 = 2.9 g (to 2 significant figures)
(b) n(C3H8) = m/M = 1.7/44.0 = 0.0386 mol
n(O2) = 5 × n(C3H8) = 5 × 0.0386 = 0.193 mol
m(O2) = n × M = 0.193 × 32.0 = 6.2 g (to 2 significant figures)
(c) n(C3H8) = 0.50 mol
n(CO2) = 3 × n(C3H8) = 3 × 0.50 = 1.5 mol
m(CO2) = n × M = 1.5 × 44.0 = 66 g (to 2 significant figures)
(d) n(CO2) = m/M = 5.92/44.0 = 0.135 mol
n(C3H8) = 1/3 × n(CO2) = 1/3 × 0.135 = 0.0448 mol
m(C3H8) = n × M = 0.0448 × 44.0 = 1.97 g
(e) n(C3H8) = m/M = 5.0 × 103/44.0 = 113.6 mol
n(CO2) = 3 × n(C3H8) = 3 × 113.6 = 340.9 mol
m(CO2) = n × M = 340.9 × 44.0 = 1.5 × 103 g = 15 kg (to 2 significant figures)
Page 339
10. n(KI) = m/M = 2.864/166.0 = 0.017 25 mol
n(PbI2) = 1/2 × n(KI) = 0.008 627 mol
m(PbI2) = n × M = 0.008 627 × 461.0 = 3.977 g
Page 325
13. Zn(s) + H2SO4(aq) ZnSO4(aq) + H2(g)
n(H2SO4) = c × V = 0.250 × 0.400 = 0.100 mol
n(ZnSO4) = n(H2SO4) = 0.100 mol
m(ZnSO4) = n × M = 0.100 × 161.5 = 16.2 g (to 3 significant figures)
14. (a) n(Na2S) = c × V = 0.178 × 0.235 = 0.0418 mol
n(CdS) = n(Na2S) = 0.0418 mol
m(CdS) = n × M = 0.0418 × 144.5 = 6.04 g (to 3 significant figures)
(b) All of the Na2S will react.
15. Mg(s) + 2HCl(aq) MgCl2(aq) + H2(g)
(a) All the HCl had reacted — the reaction was complete.
(b) The mass of magnesium that reacted = 2.56 – 0.350 = 2.21 g.
n(Mg) that reacted = m/M = 2.21/24.3 = 0.0910 mol
n(HCl) that reacted = 2 × n(Mg) = 2 × 0.0910 = 0.182 mol
c(HCl) = n/V = 0.182/0.200 = 0.909 M
(c) Errors have a scientific basis as they relate to judgements made when measuring,
whereas mistakes relate to misjudgements, or human error, when measuring. Sources of error
in this experiment would be in weighing of the strip of magnesium and in measurement of the
volume of hydrochloric acid.
(d) Wear a safety coat, safety glasses and gloves, and work in a well-ventilated fume
cupboard or a well-ventilated laboratory.
Page 329
16.
8.81
n(CaO) =
56.1
= 0.157 mol
Review questions
1. (a) qualitative (b) qualitative (c) quantitative (d) quantitative
3. (a) A contaminant is an unwanted substance that makes water unsuitable for an intended
use.
(b) Water discharged from a sewage treatment plant would be unsuitable for use as
drinking water but it would be very good for irrigating market gardens where a variety of
fruit and vegetables are being grown.
(c) Not all contaminants cause problems. Sometimes creative thinking can find solutions to
perceived problems.
6. (a) Ba(NO3)2(aq) + Na2SO4(aq) 2NaNO3(aq) + BaSO4(s)
The precipitate is BaSO4.
(b) n(Ba(NO3)2) = m/M = 5.10/261.3 = 0.0195
n(BaSO4) = n(Ba(NO3)2) = 0.0195
m(BaSO4) = n × M = 0.0195 × 233.4 = 4.55 g (to 3 significant figures)
7. (a) n(N2) = 1/2 × n(NO) = 1/2 × 1.52 = 0.760 mol
(b) n(O2) = n(N2) = 0.760 mol
m(O2) = n × M = 0.760 × 32.0 = 24.3 g
8. (a) 2C(s) + O2(g) 2CO(g) assuming charcoal briquettes to be pure carbon, C
n(C) = m/M = 3.5/12.0 = 0.29 mol
n(O2) = 1/2 × n(C) = 0.15 mol (to 2 significant figures)
(b) C(s) + O2(g) CO2 (g)
n(C) = m/M = 3.5/12.0 = 0.29 mol
(b)
(c) concentration ≈ 2.2 ppm
23. (a)
24. (a)
(b) The level of mercury is ≈ 7.2 mg L–1.
(c) AAS is used specifically for the analysis of metal ions in solution.
25. (a) 16 ppm
(b) Concentration in the 20.0 mL sample = 16 ppm ≡ 16 mg L–1.
This will be the same as the concentration in the original 1000 mL solution.
Therefore, the mass of phosphorus (P) in the 1000 mL of detergent = 16 mg, and the mass of
phosphorus, P, in the 1.000 g sample of detergent = 16 mg.
16 mg = 0.016 g
%P by mass = (mass of P/mass of detergent) × 100
= (0.016/1.000) × 100
= 1.6 %
26. (a) AgNO3(aq) + NaCl(s) AgCl(s) + NaNO3(aq)
Ag+(aq) + Cl–(aq) AgCl(s)
(b) BaCl2(aq) + Na2SO4(aq) BaSO4(s) + 2NaCl(aq)
Ba2+(aq) + SO42–(aq) BaSO4(s)
(c) Pb(NO3)2(aq) + K2CrO4(aq) PbCrO4(s) + 2KNO3(aq)
Pb2+(aq) + CrO42–(aq) PbCrO4(s)