You are on page 1of 7

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala Gimnazială Costeşti


Profesor propunător: Preda Florentina
Data:
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa: a VI-a
Unitatea de învăţare: Structura operei literare
Subiectul lecţiei: Substantivul- actualizare
Tipul lecţiei: mixtă

DEMERSUL DIDACTIC

1. COMPETENŢE GENERALE:
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în situaţii de comunicare
monologată şi dialogată
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje
scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse
2. COMPETENŢE SPECIFICE:
1.3 sesizarea abaterilor de la normele gramaticale într-un mesaj oral;
2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii;
3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare
şi literare).

3. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să cunoască flexiunea substantivului;
O2- să precizeze funcţiile sintactice şi valorile stilistice ale acestuia;
O3- să construiască enunţuri cu diferite poziţii sintactice ale substantivului;
O4- să completeze fişele de lucru cu elementele de structură lipsă;
O5- să colaboreze în cadrul grupului, dovedind toleranţă faţă de răspunsurile
celorlalţi colegi.

4. METODE ŞI PROCEDEE DE INSTRUIRE: ciorchinele, exerciţiul,


conversaţia euristică, explicaţia.
5. FORME DE ORGANIZARE : activitate frontală, activitate individuală.

6. RESURSE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI:


- spaţiul de lucru: sala de clasă;
- capacităţi normale de învăţare ale elevilor;
- cunoştinţele lor anterioare;
- timpul de învăţare: 50 minute.

7. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
- Limba română, manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică şi Pedagogică;
- fişe de lucru.
Anexa 1

după după
înţeles alcătuire
gen
CLASIFICARE

număr
Valori SUBSTANTIVUL
stilistice:
- parte de vorbire flexibilă
- denumeşte fiinţe, lucruri, fenomene ale articol
naturii, stări sufleteşti, acţiuni, însuşiri.

prepoziţie
CAZURI
F
U
V N
N Ac D G C
Ţ
I
I

S
I
N
T
A
C
T
I
C
E
SCENARIUL DESFĂŞURĂRII ACTIVITĂŢII DIDACTICE

Etapele Timp Activitatea Activitatea Metode şi Forme de Evaluare


instruirii profesorului elevului mijloace de organizar
învăţământ e
Notează absenţele, asigură Răspund la
2’ climatul necesar bunei desfăşurări întrebările puse de conversaţie frontală -
a lecţiei: pregătirea materialului profesor, se
didactic, cretă, burete, caiete, pregătesc pentru
Evocarea manuale, pixuri etc. lecţie.
5’ conversaţia individuală proba
Verifică cantitativ şi calitativ
tema pentru acasă. Îşi verifică tema, fac euristică orală
corecturi, acolo unde
Anunţă titlul lecţiei şi enumeră se impune.
Realizarea 15’ obiectivele operaţionale ce trebuie frontală
sensului atinse până la sfârşitul orei. Notează titlul lecţiei, tabla
ciorchinele
Pentru ca elevii să îşi ascultă explicaţiile
din
reamintească noţiunile teoretice profesorului. fişa de lucru
legate de substantiv, propune
completarea, frontal, a unui Completează
ciorchine- Anexa 1. Acolo unde ciorchinele, pentru a-
este nevoie, lămureşte orice şi reaminti noţiunile
Reflecţia 25’ neclaritate prin exemple proprii. teoretice. individuală
fişa de lucru frontală observare
În etapa următoare, împarte exerciţiul curentă
fişele de lucru-Anexa 2-, care tabla
conţin exerciţii legate de Rezolvă sarcinile explicaţia
categoriile gramaticale ale prinse în fişa de
substantivului, de valorile lui lucru.
3’ stilistice. Ies la tablă.
Tema pentru Prin sondaj, solicită elevii să Completează fişele.
acasă formuleze răspunsuri.
frontală apreciere
Acolo unde se impune, se va lucra conversaţia verbală
la tablă.
Face aprecieri referitoare la
calitatea şi ni-velul activităţii.
Notează elevii care s-au implicat Îşi notează tema
mai mult. pentru acasă.
Anunţă tema pentru acasă:
exerciţii din manual (pagina 83).
Anexa 2 - Fişă de lucru

1. Alegeţi forma corectă a următoarelor substantive:


capot/capod; mănuşă/mânuşă; mărfar/marfar; personaj/personagiu;
pulover/pulovăr; şoarece/şoarice.

2. Explicaţi folosirea virgulei în enunţurile:


 Sora lui Alexandru, Maria, aşteaptă nerăbdătoare Crăciunul.
_______________________________________________________
 - George, nu vii să ne jucăm cu sania?
_______________________________________________________

3. Faceţi acordul verbului cu funcţia sintactică de predicat cu substantivul


care este subiect, în următoarele enunţuri:
 Echipa de fotbal (a câştiga) _____________ieri meciul din campionat.
 O grămadă de elevi (a citi)______________ cartea recomandată.

4. Identificaţi substantivele colective din textul de mai jos. Arătaţi care


substantive colective sunt derivate:

a. Poporul român şi-a păstrat obiceiurile. Astfel, în apropierea zilei sfinte a


Crăciunului, mlădiţele tăiate din brădet aduc în case mirosul proaspăt al
desişului de munte.

b.”Într-o zi, prin asfinţit, Roiul, cum de l-a zărit


Şoarecele a-ndrăznit C-a intrat, l-a copleşit.
Să se creadă în putere Socoteală să-i mai ceară?
A prăda stupul cu miere. Nu! L-au îmbrăcat cu ceară.” (Tudor
Arghezi)

5. Completaţi spaţiile libere cu articolele genitivale potrivite:

Privesc străzile acoperite de zăpadă …. oraşului. Crengile goale …


copacilor se mişcă în bătaia uşoară … vântului. Fulgi mari cad din înălţimile
întunecate … cerului.

6. Construiţi două propoziţii în care substantivul brad să fie nume predicativ


şi să stea, pe rând, în cazul nominativ şi în cazul acuzativ.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

7. Indicaţi cazul şi funcţia sintactică pentru substantivele identificate în


textele:

a. Privesc bradul de Crăciun, pe care tata l-a pus în balcon. Mirosul


răşinii îmi aduce aminte de pădurea de lângă satul bunicilor. În Ajun, o să-l
împodobesc şi toată familia o să se strângă în jurul lui.
b. Oraşul s-a pregătit de sărbătoare. În copacii de pe bulevardele din
centru s-au aprins beculeţe colorate, care clipesc întruna. Vitrinele
strălucitoare ale magazinelor îşi expun atrăgător mărfurile.
8. Precizează valorile stilistice ale substantivelor:
a. “Arde-n candel o lumină cât un sâmbure de
mac.”________________________
b. “Deodată, o suliţă de foc străpunse perdeaua dintre arbori. A
trecut sageata printre
ei._______________________________________________________

You might also like