Professional Documents
Culture Documents
The outdoor design data is usually resolved according to the statistical analysis
of the weather data. Determining the outside dry bulb temperature is important for the
cooling load calculations. With this, the researchers found out that the highest recorded
temperature is said to be 92.7°F, on the month of April and considered as the hottest
month of the year.
Figure 1: Climate table and historical weather data in Tanza, Cavite (https://en.climate-
data.org/location/20996/)
Cooling load calculation is done to select HVAC equipment that has the suitable
cooling capacity to remove heat from the zone. A precise evaluation of the heating and
cooling loads requires a complete understanding and accounting of the building
mechanism that craft up the thermal enclosure along with the outdoor and indoor aid to
the load. As per the cooling load calculation of Aubrey’s Living Room, the designers well
thought-out all the possible providers of the heat on the room including wall gain load for
the heat entering segments of the walls and roofs, infiltration load for the heat from
unexpectedly entry of air from outside, ventilation load for the heat from the supply air,
and other miscellaneous load imminent from the people entering the room, lightings and
appliances.
External loads come from heat transfer through the building blocks from the sun
and the outside environment including the weather conditions. The building
blocks include walls, roofs, floors, windows, ceilings and any other plane that separate
inside from the outside.
𝑄 = 𝑈𝐴(𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑 )
1 𝐵𝑇𝑈
Where: U = total conductance = 𝑅 , ℎ𝑟∙𝑓𝑡 2 ∙℉
𝑡
Wall Structure
Material R
Outside Air Film 0.333
1” cement plaster 0.13
4” lightweight concrete 0.33
1” cement plaster 0.13
Inside air film 0.685
Total Resistance 1.608
Total Conductance
To calculate total conductance, simply reciprocate the total resistance of the wall.
1 1
𝑈= =
𝑅𝑇 1.608
𝐵𝑇𝑈
𝑈 = 0.6219
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
AREAS
North Wall
= (23ft*9.2ft) – 2(4ft*2ft)
= 195.6ft2
East Wall
East Wall = (L*H) –
2(Hw*Ww)
= (16.5ft*9.2ft)
– 2(1.5ft*2ft)
= 145.8ft2
West Wall
= 111.8ft2
South Wall
= (23ft*9.2ft) – 3(3ft*6.5ft)
= 153.1ft2
The CLTD, also called as cooling load factor/solar cooling load factor is regarded as a
reasonably accurate approximation of the total heat gains through a building envelope
for the purposes of sizing HVAC equipment.
Month Orientation LM
North -1
East -1
April
West -1
South -6
@1500
North
= 22.7°F
East
= 43.7°F
West
= 27.7°F
South
= 31.7°F
@1600
North
= 24.7°F
East
= 41.7°F
West
= 34.7°F
South
= 34.7°F
@1700
North
= 26.7°F
East
= 40.7°F
West
South
= 36.7°F
After completing the variables needed for the computation of the wall heat gain
load, you will use the formula:
𝑄 = 𝑈𝐴(𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑 )
@1500
North
𝑄 = 𝑈𝐴(𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑 )
𝐵𝑇𝑈
= (0.6219 )(195.6𝑓𝑡 2 )(22.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 2761.3106
ℎ𝑟
East
𝑄 = 𝑈𝐴(𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑 )
𝐵𝑇𝑈
= (0.6219 )(145.8𝑓𝑡 2 )(43.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 3962.4110
ℎ𝑟
West
𝑄 = 𝑈𝐴(𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑 )
𝐵𝑇𝑈
= (0.6219 )(111.8𝑓𝑡 2 )(27.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 ∙ ℉
2
𝐵𝑇𝑈
= 1925.9372
ℎ𝑟
South
𝑄 = 𝑈𝐴(𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑 )
𝐵𝑇𝑈
= (0.6219 )(153.1𝑓𝑡 2 )(31.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 3018.2486
ℎ𝑟
@1600
North
𝑄 = 𝑈𝐴(𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑 )
𝐵𝑇𝑈
= (0.6219 )(195.6𝑓𝑡 2 )(24.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 3004.5979
ℎ𝑟
East
𝑄 = 𝑈𝐴(𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑 )
𝐵𝑇𝑈
= (0.6219 )(145.8𝑓𝑡 2 )(41.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 3781.0649
ℎ𝑟
West
𝑄 = 𝑈𝐴(𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑 )
𝐵𝑇𝑈
= (0.6219 )(111.8𝑓𝑡 2 )(34.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 2412.6362
ℎ𝑟
South
𝑄 = 𝑈𝐴(𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑 )
𝐵𝑇𝑈
= (0.6219 )(153.1𝑓𝑡 2 )(34.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 ∙ ℉
2
𝐵𝑇𝑈
= 3303.8873
ℎ𝑟
@1700
North
𝑄 = 𝑈𝐴(𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑 )
𝐵𝑇𝑈
= (0.6219 )(195.6𝑓𝑡 2 )(26.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 3247.8852
ℎ𝑟
East
𝑄 = 𝑈𝐴(𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑 )
𝐵𝑇𝑈
= (0.6219 )(145.8𝑓𝑡 2 )(40.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 3690.3919
ℎ𝑟
West
𝑄 = 𝑈𝐴(𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑 )
𝐵𝑇𝑈
= (0.6219 )(111.8𝑓𝑡 2 )(43.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 3038.3920
ℎ𝑟
South
𝑄 = 𝑈𝐴(𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑 )
𝐵𝑇𝑈
= (0.6219 )(153.1𝑓𝑡 2 )(36.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 ∙ ℉
2
𝐵𝑇𝑈
= 3494.3131
ℎ𝑟
To compute for the roof gain load, you will use the formula:
𝑄𝑟𝑜𝑜𝑓 = 𝑈𝐴𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑
1 𝐵𝑇𝑈
Where: U = total conductance = 𝑅 , ℎ𝑟∙𝑓𝑡 2 ∙℉
𝑡
ℎ𝑟∙𝑓𝑡2 ∙℉
Resistance ( 𝐵𝑇𝑈
)
Outside Air Film 0.33
Plywood 0.31
Rtotal 2.24
1 1
𝑈𝑟𝑜𝑜𝑓 = =
𝑅𝑡 2.24
𝐵𝑇𝑈
𝑈𝑟𝑜𝑜𝑓 = 0.4464
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
Area of Roof
Aroof = 379.5ft2
@1500
= 38.7°F
@1600
= 42.7°F
@1700
= 46.7°F
@1500
𝐵𝑇𝑈
𝑄1500 = (0.4464 )(379. 5𝑓𝑡 2 )(38.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 ∙ ℉
2
𝐵𝑇𝑈
= 6556.1206
ℎ𝑟
@1600
𝐵𝑇𝑈
𝑄1600 = (0.4464 )(379. 5𝑓𝑡 2 )(42.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 7233.7558
ℎ𝑟
@1700
𝐵𝑇𝑈
𝑄1700 = (0.4464 )(379.5𝑓𝑡 2 )(46.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 7911.3910
ℎ𝑟
To compute for the glass conduction, you will use the formula:
𝑄 = 𝑈𝐴𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑
Where:
U = U-value of glass which is single glass clear with indoor shade summer that
has metal frame (see Table 13 Part A)
Where:
Total Conductance, U
U = R * Adjustment factor
Where:
= 0.81
= 1.10
U = 0.81 * 1.10
𝐵𝑇𝑈
= 0.891 ℎ𝑟∙𝑓𝑡 2 ∙℉
Window Area
North Window
= 16ft2
East Window
Areawindow = 2Ww * Hw = (2*2ft) * 1.5ft
= 6ft2
West Window
= 16ft2
From ASHRAE 1985, Table 10, Cooling Load Temperature Difference for
conduction through glass at the solar time of 1500, 1600 and 1700 are 14°F, 14°F and
13°F respectively.
Latitude Month (LM) in 16°Latitude in the month of April, the horizontal value is 0
@1500
= 22.7°F
@1600
= 22.7°F
@1700
= 21.7°F
𝑄 = 𝑈𝐴𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑
@1500
North Window
𝐵𝑇𝑈
𝑄 = (0.891 )(16𝑓𝑡 2 )(22.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 323.6112 ℎ𝑟
East Window
𝐵𝑇𝑈
𝑄 = (0.891 )(6𝑓𝑡 2 )(22.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 ∙ ℉
2
𝐵𝑇𝑈
= 121.3542 ℎ𝑟
West Window
𝐵𝑇𝑈
𝑄 = (0.891 )(16𝑓𝑡 2 )(22.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 323.6112 ℎ𝑟
@1600
North Window
𝐵𝑇𝑈
𝑄 = (0.891 )(16𝑓𝑡 2 )(22.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 323.6112 ℎ𝑟
East Window
𝐵𝑇𝑈
𝑄 = (0.891 )(6𝑓𝑡 2 )(22.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 121.3542 ℎ𝑟
West Window
𝐵𝑇𝑈
𝑄 = (0.891 )(16𝑓𝑡 2 )(22.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 323.6112 ℎ𝑟
@1700
North Window
𝐵𝑇𝑈
𝑄 = (0.891 )(16𝑓𝑡 2 )(21.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 309.3552 ℎ𝑟
East Window
𝐵𝑇𝑈
𝑄 = (0.891 )(6𝑓𝑡 2 )(21.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 ∙ ℉
2
𝐵𝑇𝑈
= 116.0082 ℎ𝑟
West Window
𝐵𝑇𝑈
𝑄 = (0.891 )(16𝑓𝑡 2 )(21.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 309.3552 ℎ𝑟
Glass Conductance
Time Orientation
(BTU/hr)
North 323.6112
East 121.3542
1500
West 323.6112
South No window
North 323.6112
East 121.3542
1600
West 323.6112
South No window
North 309.3552
East 116.0082
1700
West 309.3552
South No window
Total Window Glass Conductance
@1500
@1600
@1700
GLASS RADIATION
Where:
A = glass area
North 16
East 6
West 16
South No glass
Shading Coefficient
Shading coefficient for single glass with indoor shading by roller shade
Glass Radiation
@1500
North
𝐵𝑇𝑈
Qsolar = 16 * 0.25 * 39 * 0.82 = 127.9200 ℎ𝑟
East
𝐵𝑇𝑈
Qsolar = 6 * 0.25 * 227 * 0.32 = 108.9600 ℎ𝑟
West
𝐵𝑇𝑈
Qsolar = 16 * 0.25 * 227 * 0.50 = 454.0000 ℎ𝑟
@1600
North
𝐵𝑇𝑈
Qsolar = 16 * 0.25 * 39 * 0.75 = 117.0000 ℎ𝑟
East
𝐵𝑇𝑈
Qsolar = 6 * 0.25 * 227 * 0.27 = 91.9350 ℎ𝑟
West
𝐵𝑇𝑈
Qsolar = 16 * 0.25 * 227 * 0.35 = 317.8000 ℎ𝑟
@1700
North
𝐵𝑇𝑈
Qsolar = 16 * 0.25 * 39 * 0.78 = 121.6800 ℎ𝑟
East
𝐵𝑇𝑈
Qsolar = 6 * 0.25 * 227 * 0.22 = 74.9100 ℎ𝑟
West
𝐵𝑇𝑈
Qsolar = 16 * 0.25 * 227 * 0.27 = 245.1600 ℎ𝑟
It is the summation of north, east and west glass radiation at a certain time.
@1500
𝐵𝑇𝑈
Qtotal window radiation = 127.92 + 108.96 + 454 = 690.8800 ℎ𝑟
@1600
𝐵𝑇𝑈
Qtotal window radiation = 117 + 91.935 + 317.8 = 526.7350 ℎ𝑟
@1700
𝐵𝑇𝑈
Qtotal window radiation = 121.68 + 74.91 + 245.16 = 441.7500 ℎ𝑟
DOOR CONDUCTANCE
𝑄 = 𝑈𝐴𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑
Where:
U = U-value of door
Where:
@1500
= 22.7°F
@1600
= 22.7°F
@1700
= 21.7°F
Door Conductance, U
1
𝑈=
𝑅
West Door
South Door
1 1 𝐵𝑇𝑈
𝑈𝑜𝑎𝑘 = = = 1.1236
𝑅 0.89 ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
Area of Door
West Door
= 24ft2
South Door
= 19.5ft2 * 3 = 58.5ft2
Door Conduction
𝑄 = 𝑈𝐴𝐶𝐿𝑇𝐷𝑐𝑜𝑟𝑟𝑒𝑐𝑡𝑒𝑑
@1500
West Door
𝐵𝑇𝑈
𝑄 = (1.0638 )(24𝑓𝑡 2 )(22.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 579.5582 ℎ𝑟
South Door
𝐵𝑇𝑈
𝑄 = (1.1236 )(58.5𝑓𝑡 2 )(22.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 ∙ ℉
2
𝐵𝑇𝑈
= 1492.0846 ℎ𝑟
@1600
West Door
𝐵𝑇𝑈
𝑄 = (1.0638 )(24𝑓𝑡 2 )(22.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 ∙ ℉
2
𝐵𝑇𝑈
= 579.5582 ℎ𝑟
South Door
𝐵𝑇𝑈
𝑄 = (1.1236 )(58.5𝑓𝑡 2 )(22.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 1492.0846 ℎ𝑟
@1700
West Door
𝐵𝑇𝑈
𝑄 = (1.0638 )(24𝑓𝑡 2 )(21.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 554.0270 ℎ𝑟
South Door
𝐵𝑇𝑈
𝑄 = (1.1236 )(58.5𝑓𝑡 2 )(21.7℉)
ℎ𝑟 ∙ 𝑓𝑡 2 ∙ ℉
𝐵𝑇𝑈
= 1426.3540 ℎ𝑟
Door Conductance
Time Orientation
(BTU/hr)
North No door
East No door
1500
West 579.5582
South 1492.0846
North No door
East No door
1600
West 579.5582
South 1492.0846
North No door
East No door
1700
West 554.0270
South 1426.3540
@1500
𝐵𝑇𝑈
Qtotal door conductance = 579.5582 + 1492.0846 = 2071.6428 ℎ𝑟
@1600
𝐵𝑇𝑈
Qtotal door conductance = 579.5582 + 1492.0846 = 2071.6428 ℎ𝑟
@1700
𝐵𝑇𝑈
Qtotal door conductance = 554.0270+ 1426.3540 = 1980.381 ℎ𝑟
Qtotal external load = Qwall heat gain load + Qtotal roof heat gain load + Qtotal window glass conductance + Qtotal
window glass radiation + Qtotal door conductance
@1500
@1600
@1700
Internal loads come from heat spawned by people, lighting, equipment and other
miscellaneous load, more specifically from heat transfer from within the building during
its function.
LIGHTING
Lighting loads are the energy exploit to power electric lights, it must be
considered by the designers of heating and cooling systems for rooms if sufficient and
cost-effective systems are to be achieved.
Ql = Input * CLF
Where:
𝐵𝑇𝑈
Ql = 40.944 ℎ𝑟
PEOPLE
Human sensible and latent heat can be used to determine heat loads that necessitate to
be handled by air conditioning systems.
Qp = Qsp + Qlp
Where:
Se
Lat
nsi
Hr Hrs after entry ent Cooling Load Factor
ble
s He
He
in at
Nature of Qty at
S Gai
Activity Gai
p n
n
ac 1500 1600 1700 per 1500 1600 1700
per
e per
per
son
son
Standing,
Lightwork, 5 6 8 9 10 250 200 0.20 0.17 0.15
Working
@1500
𝐵𝑇𝑈
Qsp = (5)(250 ℎ𝑟
)(0.20)
𝐵𝑇𝑈
= 250 ℎ𝑟
@1600
𝐵𝑇𝑈
Qsp = (5)(250 ℎ𝑟
)(0.17)
𝐵𝑇𝑈
= 212.5 ℎ𝑟
@1700
𝐵𝑇𝑈
Qsp = (5)(250 ℎ𝑟
)(0.15)
𝐵𝑇𝑈
= 187.5 ℎ𝑟
The highest cooling load from people in this design is recorded from 1500h so
𝐵𝑇𝑈
the sensible heat gain is 250 .
ℎ𝑟
𝐵𝑇𝑈
= 1000 ℎ𝑟
Qp = Qsp + Qlp
= 250 + 1000
𝐵𝑇𝑈
= 1250 ℎ𝑟
APPLIANCES
source: mnre.gov.in/solar-
energy/ch4.pdf
Radio
𝐵𝑇𝑈
1 𝐵𝑇𝑈
𝑄 = 15𝑊 𝑥 ℎ𝑟 = 51.1823
0.29307𝑊 ℎ𝑟
Television
𝐵𝑇𝑈
1 𝐵𝑇𝑈
𝑄 = 250𝑊 𝑥 ℎ𝑟 = 853.0385
0.29307𝑊 ℎ𝑟
Electric fan
𝐵𝑇𝑈
1 𝐵𝑇𝑈 𝐵𝑇𝑈
𝑄 = 10𝑊 𝑥 ℎ𝑟 = 34.1215 𝑥 2 = 68.243
0.29307𝑊 ℎ𝑟 ℎ𝑟
source: www.engineeringtoolbox.com
Laptop
𝐵𝑇𝑈
1 𝐵𝑇𝑈
𝑄 = 40𝑊 𝑥 ℎ𝑟 = 136.4862
0.29307𝑊 ℎ𝑟
source: smallbusiness.chron.com/average-heat-output-computer-69494.html
Total Horsepower (hp) is a total measurement of power (the rate at which work is done).
Sum of exterior wall = 195.6 + 145.8 + 111.8 + 153.1 + [2(4*2)] + [2(1.5*2)] + [2(2*4)] +
(3*8) + [3(3*6.5)] = 726.8 ft2
= 0.816
𝐵𝑇𝑈 𝐵𝑇𝑈
Subtotal Room Sensible = 24539.2228 ∗ 0.816 = 20024.0058
ℎ𝑟 ℎ𝑟
𝐵𝑇𝑈
= 2002.40058 ℎ𝑟
𝐵𝑇𝑈
= 22026.4064 ℎ𝑟
Ventilation Air
𝑝𝑒𝑟𝑠𝑜𝑛 200 𝑐𝑓𝑚
= (16.5𝑓𝑡 ∗ 23𝑓𝑡)( 2 )( 𝑝𝑒𝑟𝑠𝑜𝑛
)
1000𝑓𝑡
= 75.9 cfm
Due to ventilation
Sensible Heat
QS = (75.9)(1.0)(92.7 – 75)
𝐵𝑇𝑈
= 1343.43 ℎ𝑟
Latent Heat
= 5%( QL)
𝐵𝑇𝑈
= (0.05)(3232.7328 )
ℎ𝑟
𝐵𝑇𝑈
= 161.6366 ℎ𝑟
Conversion to Hp
1.255𝐻𝑃
1.9610 𝑇𝑂𝑅 𝑥
1𝑇𝑂𝑅
= 2.46HP ≈ 2.5HP
DESIGN:
SELECTION OF AIR
CONDITIONER
SPECIFICATIONS
OF SELECTED AIR CONDITIONER
REFERENCES
(https://en.climate-data.org/location/20996/)
Handbook of Air Conditioning, Heating and Ventilating by Eugene Stamper and Richard
L. Koral
https://kupdf.com/download/hvac-cooling-load-procedure-guideline-
lo0_58b2b5626454a7ca1eb1ea00_pdf
http://www.tagengineering.ca/wp-content/uploads/2015/01/1997-Fundamentals_28.pdf
mnre.gov.in/s
olar-
energy/ch4.p
df
www.enginee
ringtoolbox.c
om
smallbusines
s.chron.com/
average-
heat-output-
computer-
69494.html
APPENDIC
ES
Q