You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

Tarikh : 24 Julai 2011

Masa : 8.00pagi- 10.00 pagi

Bilangan murid : orang

Mata Pelajaran: Bahasa Melayu

Tema: Alam Sekitar

Tajuk: Kepentingan Menjaga Alam Sekitar

Objektif:

Pada akhir pelajaran, murid dapat :

1. Menyenaraikan 3 daripada 4 cara menjaga alam sekitar berdasarkan gambar


menggunakan ayat yang betul.
2. Berbincang serta menyenaraikan 3 daripada 5 isi penting daripada petikan
yang diberikan menggunakan ayat yang betul.
3. Menyampaikan pidato berdasarkan teks dengan intonasi dan sebutan yang
betul.

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama

6.5 Membaca pantas secara imbasan untuk mendapatkan


malumat khusus.

Aras 1
i. Membaca dan mencari fakta yang relevan.
Fokus Sampingan

3.3

Menyampaikan maklumat kepada pihak lain dalam aktiviti terancang.

Aras 1

Mengemukakan hujah yang bernas tentang sesuatu topik dengan intonasi


dan sebutan yang betul.

Kemahiran berbahasa :membaca, bertutur dan menulis

Sistem Bahasa :

Sintaksis : struktur ayat

Sebutan dan intonasi

Pengisian Kurikulum

Ilmu : Pendidikan Sivik dan KewarganegaraanNilai

Nilai :Bekerjasama, kerajinan, semangat bermasyarakat, berdikari

Kemahiran bernilai tambah :

o kemahiran berfikir- murid berfikir untuk menyenaraikan cara menjaga


alam sekitar dan mencari isi penting dalam petikan

o kecerdasan pelbagai – muzik, naturalis, verbal linguistik

Bahan bantu mengajar : Tayangan video, gambar ransangan, peta minda, replika
pembesar suara

Pengetahuan sedia ada murid : Murid baru didedahkan dengan penjagaan alam
sekitar dalam aktiviti sekolah iaitu kempen “Sayangi Alam”
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran

Set Induksi ( 5minit)

BBM : Plastik

Murid mengutip sampah sampah


Guru masuk dengan membawa
yang ada disekitar Nilai :
plastik hitam dan meminta murid
kawasan kelas dan bekerjasama ,
mengutip sampah di sekitar
membuang sampah
kawasan kelas. semangat
tersebut dalam plastik
sampah. bermasyarakat

BBM : komputer
riba, pembesar
suara, skrin
Murid ditayangkan dengan pemancar
tayangan video.
Guru bertanyakan tentang video
Tayangan video “Atok dan murid memberi respon.
oh Atok (Tabiat Tak Pa) KP : kemahiran
Soalan
G: Apa yang akan berfikir, verbal-
terjadi sekiranya kita linguistik,
tidak menjaga alam
sekitar? kecerdasan
M: sekiranya kita tidak pelbagai(muzik),
menjaga alam sekitar,
ia akan menjadi kotor. TMK

Tajuk : Kepentingan
Menjaga Alam Sekitar Guru dan murid mengaitkan isi
pelajaran dengan aktiviti yang
dijalankan.
Langkah 1 ( 10 minit)

BBM : gambar
ransangan, Slaid
gmbar ransangan.

Nilai :berdikari
Guru mengedarkan gambar
ransangan kepada murid.
Gambar cara menjaga Gambar tersebut turut ditayangkan
alam sekitar (seperti secara slaid pesembahan. KBT : kemahiran
lampiran) Murid bersama-sama guru diminta
berfikir,
Buang sampah ke menyenaraikan 4 cara menjaga
dalam tong alam sekitar berdasrkan gambar . interpersonal,
sampah, Kitar kecerdasan
semula, Gotong-
pelbagai
royong, Denda,
Tanam pokok (naturalis), TMK

Langkah 2 ( 20 minit)
Kumpulan 1: baik Murid dibahagikan kepada 5 BBM : Petikan
Kumpulan 2: rajin kumpulan . pendek, peta
Kumpulan 3: cantik minda
Kumpulan 4: bersih
Kumpulan 5 :indah

Nilai : kerjasama,
Petikan “ Kepentingan Guru mengedarkan petikan
hormat-
Menjaga Alam Sekitar” pendek kepada murid.
menghormati
(seperti lampiran)

Murid dikehendaki membaca


senyap petikan serta
menggariskan isi penting. KBT : kemahiran
berfikir
Isi penting disenaraikan
Murid diminta untuk berbincang
dalam bentuk peta
dan menyenaraikan isi penting
minda pada kertas
petikan tersebut dalam bentuk
mahjong. peta minda.

Langkah 3 ( 20 minit)

Murid menambahkan Setiap kumpulan diminta memilih BBM : replika


kata aluan untuk seorang wakil untuk pertandingan pembesar suara,
dijadikan teks syarahan. syarahan berdasarkan petikan. pentas kecil
pertandingan
syarahan.
-intonasi Guru memberi komen kepada
-sebutan murid dan mengumumkan
pemenang. Nilai :
bekerjasama,
hemah diri,

KBT : kecerdasan
pelbagai (verbal
linguistik)

Penutup ( 5minit)

G : Apa yang telah Guru meminta murid menyatakan


kamu belajar tentang kepentingan menjaga alam
alam sekitar hari ini? sekitar.

M: alam merupakan
tempat tinggal, tadahan
hujan, sumber air dsb.

Alam sekitar wajib


Guru membimbing murid membuat
dijaga demi
rumusan terhadap isi pelajaran.
kesejahteraan bersama.

Murid ditayangkan dengan


tayangan video dan menyanyikan
bersama-sama.

You might also like