You are on page 1of 5

IME I PREZIME UČITELJICE/UČITELJA:

RAZREDNI ODJEL: 5. ___ REDNI BROJ SATA: DATUM:

NASTAVNA TEMA: Pridjevi

NASTAVNA JEDINICA: STUPNJEVANJE PRIDJEVA


NASTAVNO PODRUČJE: TIP NASTAVNOGA SATA: NASTAVNI OBLICI:
jezik obrada, vježba (dvosat) čelni, pojedinačni, u paru
shvatiti pojam stupnjevanja (komparacije), reći naziv te promjene i navesti
stupnjeve komparacije, tvoriti komparativ i superlativ, preduhitriti najčešće
OPERACIONALIZIRANI pogreške u stupnjevanju pridjeva, uvrštavati pridjeve u različitim
CILJEVI: stupnjevima komparacije u zadane i slobodno oblikovane rečenice u
tipičnim i čestim primjerima

unutarpredmetni – jezično izražavanje,


SUODNOSI:
međupredmetni – građanski odgoj (kritičnost, samokritičnost, snošljivost)
ZADAĆE

Učenik će moći reći što je stupnjevanje (komparacija), koji su stupnjevi


komparacije te kako se nazivaju, tvoriti komparative i superlative pridjeva,
a) obrazovne od komparativa načiniti pozitiv, pravilno upotrebljavati sva tri stupnja u
govoru i pismu, u zadanim i slobodno oblikovanim rečenicama, u tipičnim i
čestim primjerima.

Učenik će nastaviti osvješćivati potrebu proučavanja jezičnih zakonitosti


radi primjene u svakodnevnoj komunikaciji; moći će reći najmanje pet
b) odgojne
svojih dobrih osobina te osobine koje bi volio promijeniti i nekoliko dobrih
osobina osoba iz bliže okoline.

Učenik će razvijati sposobnost uočavanja, raščlanjivanja, uspoređivanja,


povezivanja, zaključivanja, primjene, pisanja, čitanja i govorenja te
c) funkcionalne
motoričke sposobnosti.

Učenik će razvijati socijalne i lingvističke sposobnosti i vještine u


d) komunikacijske
suodnosima.

NASTAVNI MATERIJAL I
udžbenik, RB, ploča, kreda, živa riječ
NASTAVNA SREDSTVA
POSTUPCI I OBLICI
a) tijekom sata usmenom provjerom recepcije
VREDNOVANJA I
b) u završnome dijelu sata u igri predloženoj u rubrici Govorimo i slušamo
SAMOVREDNOVANJA
TIJEK SATA (ARTIKULACIJA)
1. motivacija
Učenici pomoću opisnih pridjeva izriču nekoliko svojih dobrih osobina te
dobrih osobina svojih najboljih prijatelja. Uz opisne pridjeve mogu upotrijebiti,
UVOD

po potrebi, i druge riječi, npr. marljiv, duhovit, dobar u crtanju itd.


2. čitanje Učenici promatraju fotografije i čitaju tekst u oblačićima. Odgovaraju na
polaznoga pitanja u rubrici Govorimo (Koje osobine imaju osobe na fotografijama? Kod
predloška kojih su osoba te osobine izraženije, kod kojih su najizraženije?)
1. najava jezične Učitelj najavljuje nastavak bavljenja pridjevima, i to stupnjevima osobina bića
teme stvari i pojava. Učitelj piše naslov na ploču. Najavljuje da će se tijekom
proučavanja stupnjevanja pridjeva baviti temom Naše dobre osobine.
2. otkrivanje a) Stupnjevanje ili komparacija
novih obilježja Učenici proučavaju primjere u 1. članku. Odgovaranjem na pitanja nakon
na primjerima primjera dolaze do zaključka da se pridjevi mogu stupnjevati te otkrivaju
značenja svakoga pojedinoga stupnja. Usvajaju nazive stupnjeva. Primjeri i
nazivi stupnjeva pišu se na ploču.
Uz drugi dio toga članka otkrivaju da se samo opisni pridjevi mogu
stupnjevati. Zaključak pišu u bilježnice.
Slijedi kratka vježba (v. Dvije minute) tijekom koje se provjerava recepcija
prvih spoznaja te učenici iskušavaju stupnjevanje na primjeru pridjeva uredan
u oba broja i sva tri roda.
b) Tvorba komparativa i superlativa
Promatranjem primjera u 2. članku otkrivaju da se komparativ tvori
dodavanjem nastavka, a superlativ dodavanjem predmetka -naj.
OBRADA GRADIVA

Slijedi daljnje proučavanje tvorbe komparativa različitim nastavcima. Otkrivaju


da je najčešći nastavak -iji, ali da se komparativ može tvoriti i drugim trima
nastavcima. Od učenika se ne očekuje da znaju pravila po kojima pridjevi u
tvorbi komparativa dobivaju određeni nastavak, no očekuje se da znaju
pravilno napisati i izgovoriti komparative pridjeva u čestim primjerima.
Zaključak o tvorbi komparativa i superlativa piše se na ploču zajedno s
nekoliko primjera.
Svim učenicima na primjerima možemo objasniti da od glasa t s kraja osnove
nastaje glas ć, a da od glasa k nastaje č. Promjenu ćemo oprimjeriti (jak –
jači, ljut – ljući). Kao izborni sadržaj možemo ponuditi i naziv glasovne
promjene jotacije te ostale jotacijske parove (Znatiželjnima više, str. VII.).
Vježbom Dvije minute provjerava se usvojenost ovoga članka.
c) Pridjevi s promijenjenom osnovom
Slijedi proučavanje pridjeva čiji se komparativi i superlativi tvore od
promijenjenih osnova. Budući da su česti u upotrebi, očekuje se da ih učenici
nakon uvježbavanja znaju točno napisati i izgovoriti. Na ploču se zapisuju
samo tri pridjeva kod kojih se pojavljuju najčešće pogreške, ostale će pročitati
u udžbeniku, str. 76.
Na sljedećem satu uspoređuju se pridjevi i prilozi, odnosno kao izborni
sadržaj može im se ponuditi i pojam komparacije priloga (Znatiželjnima više,
str. VII.).
3. jezični savjeti a) Kraćenje ije u je
Učenici će promotriti crteže, pročitati tekst u oblačićima te napisati na ploču i
u bilježnice nekoliko primjera i zaključak o kraćenju ije u je u komparativu i
superlativu. Po želji, radi lakšega zapamćivanja pravila, mogu naučiti
napamet tekst iz drugoga oblačića. (U komparativu i superlativu ije se krati,
nema izuzetaka pa se lako pamti.)
b) Pisanje superlativa
Učenička pozornost usmjerava se na pravilno pisanje superlativa: uvijek
sastavljeno s predmetkom te na zadržavanje dvaju j u pridjeva koji počinju sa
j. Primjeri se pišu na ploču i u bilježnice.
c) Pogrešna tvorba komparativa
Učenici proučavaju primjere u trećemu dijelu ovoga članka. Dolaze do
zaključka da se komparativ ne tvori pomoću priloga više. Primjeri točne i
pogrešne tvorbe pišu se na ploču i u bilježnice.
1. ponavljanje Spoznaje se usmeno ponavljaju.
2. zadatak za Osnovno se razumijevanje i usvojenost provjerava u igri predloženoj u rubrici
provjeru Govorimo i slušamo. Igra se izvodi fizički u prostoru: učenici ustaju s mjesta.
SINTEZA

usvojenosti Kada učitelj (ili drugi voditelj igre) izgovori pridjev u pozitivu, svi ostaju mirno
(vrednovanje) stajati, kad izgovori komparativ, trebaju pljesnuti dlanom o dlan, kad začuju
superlativ, trebaju poskočiti. Primjere pridjeva različitih stupnjeva treba
zadavati nasumičnim redom, u različitim rodovima i u oba broja, npr. duži,
lijepa, zanimljiviji, najbolji, sretne, viša, bolji, najsmješniji, najveselija itd.

VJEŽBA Uvježbavanje se nastavlja rješavanjem odabranih zadataka iz RB.

ZADAVANJE
Preostale zadatke učenici rješavaju kod kuće.
DOMAĆE ZADAĆE
PLAN PLOČE

Stupnjevanje (komparacija) pridjeva

Tin je pažljiv. Marko je pažljiviji od njega. Mate je najpažljiviji.


  
1. stupanj 2. stupanj 3. stupanj
osobine osobine osobine
↓ ↓ ↓
pozitiv komparativ superlativ
čist čist + -iji – duhovitiji naj- + čistiji – najčistiji
crn crn + -ji – crnji naj- + crnji – najcrnji
lak lak + -ši – lakši naj- + lakši – najlakši
vruć vruć + -i – vrući naj- + vrući – najvrući

Komparativ se tvori nastavcima, najčešće nastavkom -iji.


Superlativ se tvori predmetkom naj-.

ljut – ljući – najljući jak – jači – najjači


t ć k č

Pridjevi s promijenjenom osnovom

pozitiv komparativ superlativ


dobar bolji najbolji
zao gori najgori
velik veći najveći

POZITIV KOMPARATIV, SUPERLATIV


smiješan smješniji, najsmješniji
ije je

 Izbjegavaj pogreške u komparativu i superlativu.

POGREŠNO  TOČNO 

naj draža, najasniji, više pristojan najdraža, najjasniji, pristojniji


Radno-kreativni kutak

1. Komparativi pridjeva

Ova je igra primjerena za sat uvježbavanja gradiva.


Učenici se dijele u tri skupine, prema mjestu sjedenja. Svaki red dobiva jednu boju krede (npr.
jedan redi plavu, drugi crvenu, treći žutu). Pritom će učitelj osigurati da u svakoj skupini bude
približno jednak broj učenika.

U prvome dijelu igre učenici u dogovorenom vremenu (3-5 minuta) pišu na ploču, svi bijelom
kredom, opisne pridjeve. Ako koji učenik napiše pridjev koji ne može biti opisni, učitelj odmah
intervenira i traži od učenika da smisli novi primjer. Vježba se izvodi štafetno: tako da po jedan
učenik iz svake skupine, bilo gdje na ploču napiše po jedan pridjev te, kad izvrši zadatak,
dodaje kredu članu svoje skupine koji je na redu te on s mjesta dolazi pred ploču i piše svoj
primjer.

U drugoj etapi igre, skupine dobivaju krede u boji. Štafetna se igra nastavlja tako da učenici,
opet jedan po jedan iz svake skupine, dolaze pred ploču kad na njih dođe red te uz primjere
napisane bijelom kredom pišu komparative tih pridjeva. Za svako točno rješenje skupina
dobiva bod. Svaki učenik može napisati komparativ uz bilo koji pridjev koji je napisan na ploči
bez obzira je li ih zadala njegova skupina ili protivnička. Svaki sljedeći učenik može krenuti
prema ploči tek kad mu njegov suigrač iz iste skupine doda kredu u boji u ruku.

Ako koji učenik uoči pogrešku koju je napravio bilo koji učenik iz razreda, smije precrtati
netočno i napisati točno rješenje. Ako je uspio detektirati pogrešku i ispraviti je, skupina dobiva
2 boda. Ako je precrtao točno rješenje, njegovoj se skupini oduzima jedan bod, a bod se
dodjeljuje skupini koja je bila točno riješila primjer.

Igra traje dok svi pridjevi ne dobiju svoje komparative. Učitelj na kraju igre prema bojama
zbraja rezultate i proglašava pobjedničku skupinu.

Za tu je igru potrebno oko 20 minuta. Nakon igre slijedi analiza primjera i dodatna objašnjenja.

2. Vjetar puše ...

Igra se izvodi u krugu. Svi učenici sjede na stolcima, samo je jedan učenik u sredini kruga bez
mjesta za sjedenje. On započinje igru. Ima zadatak uvrstiti slobodno odabran pridjev ili
načinski prilog u rečenicu „Vjetar puše prema svima koji su ...“ Učenik izgovara rečenicu koja
se odnosi na njega i koja izriče neku njegovu dobru osobinu. Svi učenici koji se prepoznaju u
onome što je učenik iz sredine kruga rekao, trebaju zamijeniti mjesta, a učenik iz sredine
kruga pokušat će zauzeti neki od ispražnjenih stolaca.
Npr. učenik koji je u sredini govori „Vjetar puše prema svima koji su dobri u matematici.“ Svi
dobri matematičari zamjenjuju mjesta, a učenik koji je bio izrekao rečenicu, nastoji zauzeti
stolac.

Kad se učenik koji je zadao pridjev ili prilog pronađe mjesto (prazan stolac), učitelj ga pita je li
izrekao pridjev ili prilog te da kaže komparativ i superlativ zadanoga pridjeva ili priloga Ako
točno odgovori (npr. pridjev; bolji, najbolji), ostaje na stolcu koji je osvojio, ako pogriješi, vraća
se u krug.
Ukoliko je točno odgovorio, igru nastavlja igrač koji je ostao bez mjesta za sjedenje.
Npr. „Vjetar puše prema svima koji brzo trče.“ Svi koji se tako osjećaju, trebaju zamijeniti
mjesta, a učenik koji je zadao primjer, treba reći „prilog, brže, najbrže“.

You might also like