You are on page 1of 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.10.2018
GRUPA: Mică
EDUCATOARE: Marușca Ana-Maria
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița Americano-Română Crinul, Oradea
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
PROIECT TEMATIC: „Poveste de toamnă”
SUBTEMA (TEMA SĂPTĂMÂNII): „Morcovul”
DOMENIUL DE CUNOAȘTERE: Domeniul Estetic și Creativ (D.E.C.) – Educație
muzicală
MIJLOC DE REALIZARE: Cântec
TIPUL ACTIVITĂȚII: Activitate de predare-învățare
SCOP: Formarea deprinderilor și priceperilor de a intona corect un cântec
OBIECTIVE CADRU:
OC1: Formarea capacității de receptare a lumii sonore și a muzicii;
OC2: Formarea capacităților de exprimare prin muzică;
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
OR1: Să intoneze cântece pentru copii;
OR2: Să cânte acompaniați de educatoare;
OR3: Să acompanieze ritmic cântecele;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
OO1: să execute corect cel puțin 2 exerciții muzicale, pe baza explicațiilor primite de
la propunător;
OO2: să își însușească cel puțin 3 versuri ale cântecului;
OO3: să interpreteze corect cântecul „Cântecul legumelor”, conform conținutului de
idei;
OO4: să identifice cel puțin 3 legume de toamnă, pe baza planșelor;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,
observația
MIJLOACE DIDACTICE: laptop, boxe, planșe, coș cu legume
METODE DE EVALUARE: aprecieri verbale, recompense, concursul
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, în grup
DURATA: 10-15 minute
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, (2008). Bucureşti,
Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului
Popa, C., (2015). Ghidul studentului IFR pentru practica pedagogică în învățământul
preșcolar. Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti

ANEXE: - anexa 1 (versuri „Cântecul legumelor”);


- anexa 2 (planșă legume de toamnă);
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


ACTIVITĂȚII DIDACTICE
1.Moment Se asigură un climat de ordine și disciplină:
organizatoric aerisirea sălii de grupă, aranjarea scăunelelor în
(1-2 minute) semicerc, pregătirea materialelor didactice.

2. Captarea -Dragii mei, pentru că ați fost cuminți, Zâna Conversația Aprecieri
atenției Toamnă ne-a lăsat la ușă o cutie. Oare ce se Explicația verbale
(1-2 minute) află în aceasta?
Educatoarea duce cutia în mijlocul grupei și Coș cu legume
împreună cu preșcolarii o deschide. În cutie se
află un coș cu legume de toamnă. Ulterior, se
poartă o conversație despre legumele de Conversația
toamnă și despre cât de sănătoase sunt acestea.
După conversație se vor realiza câteva exerciții
muzicale, respectând următoarele etape:
1. Se anunță categoria de exerciții Exercițiul
(exerciții de respirație, ritmice,
melodico-ritmice);
2. Se enunță obiectivele exercițiilor
(pentru încălzirea vocii); Frontal
3. Se explică exercițiile pe înțelesul
copiilor;
4. Se demonstrează fiecare exercițiu în
parte;
5. Se execută exercițiile, rând pe rând;
6. Iar la final se mai repetă o dată
exercițiile.
Exercițiile muzicale din cadrul acestei activități Explicația
sunt:
- Exerciții de respirație: dragii mei,
haideți să ne imaginăm că ne aflăm
într-o grădină plină cu flori și mirosim
florile atât de tare, încât să ni se umple
burtica. Acum că am mirosit florile, Demonstrația
rupem o păpădie și îi suflăm puful cât
de tare putem noi.
- Exerciții ritmice: în continuare, ne
imaginăm că suntem un fluturaș colorat
care tocmai trece prin grădină și, de Exercițiul
bucurie, bate tare, tare din aripioare;
noi vom bate din palme, astfel: ti, ti, ta,
ta, ti, ti, ta.
- Exerciții melodico-ritmice: că tot am Frontal
vorbit de floricele și fluturași, ia să aud
eu cum fac albinele atunci când se
îndreaptă spre grădina cu flori?
3. Anunțarea Se anunță titlul cântecului pe care copiii îl vor Conversația
temei și a învăța, „Cântecul legumelor” și se precizează Frontal
obiectivelor că până la sfârșitul activității cântecul trebuie Explicația
(1-2 minute) interpretat corect.
4. Dirijarea Familiarizarea cu conținutul cântecului Conversația
învățării Copiilor li se prezintă o planșă care reprezintă Plansă
(4-5) câteva legume de toamnă. Adresez copiilor
întrebări pe baza planșei: Frontal
-Ce legume observăm în imagine? Individual
-Ce culoare are morcovul?
-Dar cartoful, ce culoare are? Observația
Anunțarea titlului
Se precizează titlul cântecului ce urmează să fie Explicația
învățat – „Cântecul legumelor”. Ulterior, li se
cere copiilor să fie atenți dacă cântecul ce
urmează a fi interpretat de către educatoare are
sau nu refren.
Interpretarea model 1
Educatoarea intonează cântecul în întregime cu
ajutorul negativului. Demonstrația
Analiza cântecului Laptop, boxe
Li se adresează preșcolarilor întrebări
referitoare la refren și li se explică noile
expresii/cuvinte. Conversația
Însușirea cântecului pe fragmente
Cântecul este împărțit în fraze muzicale pentru Exercițiul
a putea fi însușit mai ușor și anume:
1.Tare-mi plac legumele
Le știu toate numele,
2.Ce-mi dau ele-i o avere Individual
Vitamine și putere:
3.Castraveți, roșii, ardei,
Ceapă verde, dacă vrei,
4.Ridichi, morcovi și spanac
Varză, cartofi, toate-mi plac!
Se memorează fiecare frază muzicală, cu
ajutorul negativului.
Interpretarea model 2
Se intonează cântecul integral a doua oară de Laptop, boxe
către educatoare, punându-se accentul pe linia Aprecieri
melodică, pe text și pe ritm. verbale
Intonarea cântecului integral în colectiv
Copiii împreună cu educatoarea intonează noul
cântec integral. În grup
5. Obținerea Se cere interpretarea cântecului din nou în Conversația
performanței colectiv, pe grupe și individual, pentru copiii Individual
(2-3 minute) care doresc, de fiecare dată cântecul fiind Exercițiul
ajustat de negativ. În grup
6. Asigurarea Se realizează un concurs între fete și băieți. Conversația
retenției și a Echipa care cântă corect și clar va fi În grup
transferului câștigătoare. Exercițiul
(2-3 minute)
7. Evaluarea Se evaluează activitatea copiilor apreciindu-se Conversația Aprecieri
(1-2 minute) corectitudinea intonaţiei, calitatea interpretării, verbale
gradul de participare la activitate. Recompense
Concursul
8. Încheierea Se realizează prin următoarea tranziție:
activității Să ai mâinile curate,
(1 minut) Bine-i pentru sănătate!
Noi pe mâini ne-am murdărit,
La chiuvetă am fugit.
ANEXE

ANEXA 1

Cântecul legumelor

Tare-mi plac legumele

Le știu toate numele

Ce-mi dau ele-i o avere

Vitamine și putere

Castraveți, roșii, ardei,

Ceapă verde, dacă vrei.

Ridichi, morcovi și spanac

Varză, cartofi, toate-mi plac!

ANEXA 2

You might also like