You are on page 1of 6

Rancangan Pengajaran Harian KSSR

Mata Pelajaran : Bahasa melayu

Tarikh : 11/3/2019
Masa : 9:30 pagi – 10:00 pagi (30 minit)
Tema : Benda maujud
Tajuk : Kemahiran membaca

Standard Kandungan
3.2 Mengenal huruf
Standard Pembelajaran
3.2.1 Menyebut dan menamakan abjad
Objektif pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :-
i. Menyebut dan menamakan sekurang-kurangnya 3 abjad dengan betul (a,b,c)

Tabiat Berfikir (HOM) : Berfikir serta berkomunikasi dengan jelas dan tepat

Elemen merentasi kurikulum : TMK, Nilai murni, kemahiran berfikir dan kemahiran

belajar cara belajar

Unsur terapi : Cara kerja dan terapi air

Kemahiran Abad Ke-21 : Kemahiran bersosial dan kemahiran berkomunikasi.

Penerapan nilai : Berkerjasama, kerajinan, dan hormat-menghormati

Kecerdasan pelbagai : Kinestatik, interpersonal, intrapersonal dan verbal-linguistik

Kemahiran belajar cara belajar : Memproses maklumat


Bahan bantu mengajar : Kip video, bekas air, bola yang dilabel abc, alphabet

sensory walk dan bakul

Pengetahuan Sedia Ada :

i. Murid sudah menguasai huruf besar dengan baik.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran

Set Induksi 1. Guru menayangkan lagu BBM


( 5 Minit ) ‘abc’.  Klip video
2. Murid melakukan KP:
Nyanyian lagu abc pergerakan dengan tarik  Interpersonal
getah yang diberi dengan  Verbal-linguistik
jari dan tangan mengikut BCB:
melodi lagu bersama Mendengar dengan
guru. berkesan
3. Murid yang lemah HOM:
psikomotor diberi Berfikir serta
bimbingan oleh guru. berkomunikasi dengan
4. Guru memberi jelas dan tepat
pendedahan tentang isi Nilai Murni
pembelajaran. Kerajinan
5. Hormat-
menghormati
KEMAHIRAN ABAD
KE-21:
 Kemahiran
bersosial
 Kemahiran
berkomunikasi
 Media
STRATEGI:
Berpusatkan murid.

Langkah 1 BBM
Aktiviti ‘Alphabet sensory 1. Guru akan menjalankan
( 5 Minit)  Alphabet
walking’. aktiviti ‘Alphabet sensory
sensory
walking’.
walking’.
2. Guru menampal kad
abjad sensori di atas Nilai Murni
lantai.  Kerajinan
3. Guru menayangkan lagu  Hormat-
ABC. menghormati
4. Murid dikehendaki KP
berjalan di atas kad abjad  Intrapersonal
sensori dengan iringan  Interpersonal
lagu ABC. BCB
5. Guru memberi Memproses maklumat
bimbingan.
6. Guru mengaitkan aktiviti
tersebut dengan isi
pembelajaran.

Langkah 2 BBM
Aktiviti bola dalam bekas air 1. Guru menunjukkan kad-
( 15 Minit)  Bekas yang
kad abjad a,b,c dan d
mengandungi air
kepada murid.
dan bola yang
2. Guru minta murid
dilabelkan dengan
menyebut dan
abjad, kad abjad
menamakan abjad-abjad
Nilai Murni
tersebut.
 Kerajinan
3. Guru akan menunjukkan
 Hormat-
sebutan dan nama abjad
menghormati
kepada murid.
 Berkerjasama
4. Murid mengulangi
TERAPI:
sebutan guru.
Terapi air
5. Guru mengedarkan
KP
bekas yang mengandungi
 Intrapersonal
air dan bola yang
 Verbal-linguistik
dilabelkan dengan abjad
KEMAHIRAN ABAD
a,b,c dan d..
KE-21:
6. Murid perlu mengambil
 Kemahiran
bola yang dilabelkan bersosial
dengan abjad mengikut  Kemahiran
arahan guru. berkomunikasi
BCB
Memproses maklumat

STRATEGI:
Berpusatkan murid.
HOM: Berfikir serta
berkomunikasi dengan
jelas dan tepat

1. Guru merumus isi


Penutup Merumus isi pembelajaran. BBM
pembelajaran pada hari
( 5 Minit ) Bola
ini.
Bakul
Aktiviti membali pundi kacang
2. Semua murid diminta
Nilai Murni
ke dalam bakul.
berbaris di hadapan
 Kerajinan
kelas.
 Hormat-
3. Setiap murid diberi sebiji
menghormati
bola.
 Berkerjasama
4. Murid diminta mebaling
KP
bola ke dalam bakul yang
 Kinestatik
disediakan dari garisan
 Interpersonal
permulaan.
 Verbal-linguistik
5. Setiap murid bermain
Terapi:
secara bergilir-gilir.
 Terapi cara kerja

STRATEGI:
Berpusatkan murid.

You might also like