Professional Documents
Culture Documents
Weirs: The weir is a solid obstruction put across the river to raise its water level and divert the water
into the canal. If a weir also stores water for tiding over small periods of short supplies, it is called as
‘storage weir’. The main difference between the storage weir and dam is only in height and duration
for which the supply is stored. A dam stores the supply for a comparatively longer duration.
Barrage: The function of barrage is similar to that of weir; but the heading up of water is affected by
the gates alone. No solid obstruction is put across the river. The crest level in the barrage is kept at a
low level. During the floods, the gates are raised to clear off the high flood level, enabling the high
flood to pass downstream to mix afflux. When the flood recedes, the gates are lowered and the flow
is obstructed, thus raising the water level to upstream of the barrage. Due to this, there is less silting
and better control over the levels. However, barrages are much more costly than weirs.
1
Comparison between barrage and weir
WEIR BARRAGE
It is relatively costly due to complicated
It is cheaper because of Simple construction.
structure construction.
A weir has high crest level. It is with lower crest level.
It provides more afflux. It provides less afflux
It provides effective control over the entire
It does not have control all Over the river water.
river flow.
It causes more silting on Up-stream. It provides less silting on Up-stream bed.
Bridge for transportation Purpose can be
Over the weir, bridge cannot be constructed.
constructed
Crest shutter is difficult to operate i.e. more time Gates are convenient to operate.
and labour is required.
Components of head-work
The main components of headwork especially for diversion head work are as follow
Weir or barrage
Guide Bank Crest
River Training Works Pervious Floor
Marginal Bunds Under sluice
Spurs Inverted Filter
Canal Head Regulator Sheet Piles
Divide Wall Shutters or Gates
Fish Ladder
Main Weir and Impervious Floor
Flexible Apron
2
Main barrage portion
This is the main body of the barrage normally of R.C.C. slabs which support the steel gates. In cross-
section it consists of:
U/S concrete floor to lengthen the path of sewage and to protect the middle portion where
the piers, gates and bridge are located.
A crest at the required height above the floor on which the gates rest in there closed
position.
U/S glacis having the necessary slope to join the u/s floor level to highest point, the crest.
D/S glacis of suitable shape & slope. This joins the crest to the d/s floor level (which may be
at river bed level or below). The hydraulic jump forms on the glacis since it is more stable
than on the horizontal floor and this reduces the length of concrete work requires on d/s.
D/S floor is built of concrete and is constructed so as to contain the hydraulic jump. Thus it
takes care of turbulence which would otherwise cause erosion. It is also provided with
friction blocks of suitable and at distances determined by hydraulic model experiments in
order to increase friction and destroy residual K.E.
Guide bank
Guide Bank are earthen embankments with stone pitching in the slopes facing water, to guide the
river through the barrage, These river training works are provided for rivers flowing in planes,
upstream and downstream of the hydraulic structures or bridges built on the river. Guide banks
guide the river water flow through the barrage.
3
River training works
It includes guide banks, marginal bunds, spurs etc. Functions are as follows,
To provide and non-tortuous approach to weir.
To prevent the river from out-flanking the weir.
To prevent additional area to be submerged due to afflux.
To prevent erosion of the river banks (protective works).
Marginal bunds
Marginal bunds are flood embankments in continuation of guide banks designed to contain the
floods within the flood plain of the river. Both height and length vary according to back water effect
caused by the barrage. They are not provided with stone pitching and fully cover the back- water
length.
Spurs
Marginal bunds are also called as ‘Spurs’.
Divide wall
It is a long wall constructed at right angle to the weir axis. It is extended up to the upstream end of
the canal head regulator. In case of one canal off-taking from each bank of the river, one divide-wall
is provided on front of each of the head regulators of the off takes. Similarly on the d/s side it should
extend to cover the hydraulic hump and the resulting turbulence. The main functions are as follows;
To generate a parallel flow and thereby avoid damage to the flexible protection area of the
under sluice portion.
To keep the cross-section, if any, away from the canal.
To serve as a trap for coarser bed material.
To serve as a side-wall of the fish ladder.
To separate canal head regulator from main weir.
Fish ladder
It is a narrow trough opening along the divide wall towards weir side provided with baffles (screen to
control the flow of the liquid, sand etc.), so as to cut down the velocity of flowing water from u/s to
d/s. location of fish ladder adjacent to divide wall is preferred because there is always some water in
the river d/s of the under sluice only. It may be built within the divide wall.
4
A fish ladder built along the divide wall is a device designed to allow the fish to negotiate the
artificial barrier in either direction. In the fish ladder, the optimum velocity is (6-8) ft/sec. Fish move
from u/s to d/s in search of relatively warm water in the beginning of water and return u/s for clear
water before the onset of monsoon.
Flexible apron
A flexible apron is placed d/s of the filter of the filter and consists of boulders large enough not to be
washed away by the highest likely water velocity. The protection is enough as to cover the slope of
scour depth i.e. (1 ×depth of scour on u/s side) and (2 ×scour depth on the d/s side) at a slope of .
Crest
Crest is the weir surface at the required height above the floor at which gates rest at its closed
position.
Pervious floor
It prevents scouring under the impervious floor.
To serve as inverted filter.
To check scour downstream.
To withstand high velocities d/s of the hydraulic jump.
Under sluice
Under sluice is the opening at low level in the part of barrage which is adjacent to the off takes.
These openings are controlled by gates. They form the d/s end of the still ponds bounded on two
sides of divide-wall and canal head regulator.
They perform the following functions:
To control silt entry into the canal.
To protect d/s floor from hydraulic jump.
To lower the highest flood level.
To scour the silt deposits in the pockets periodically.
To maintain a clear and well-defined river channel approaching the canal head-regulator.
A number of bays at the extreme ends of the barrage adjacent to the canal regulator have a
lower crest level than the rest of the bays. The main function is to draw water in low river
flow conditions due to formation of a deep channel under sluice portion. This also helps to
reduce the flow of silt into the canal due to drop in velocity of river water in deep channel in
front of canal regulator. Accumulated silt can be washed away easily by opening the under
sluice gates due to high velocity currents generated by lower crest levels or a high
differential head.
5
Inverted filter
An inverted filter is provided between the d/s sheet piles and the flexible protection.It typically
consists of 6” sand, 9’’ coarse sand and 9” gravel. The filter material may vary with the size of the
particles forming river bed. It is protected by placing concrete blocks of sufficient weight and size,
over it. Slits are left b/w the blocks to allow the water to escape. The length of the filter should be
(2 × d/s depth of sheet pile). It performs following functions,
It checks the escape of fine soil particles in the seepage water.
In the case of scour, it provides adequate cover for the d/s sheet piles against the steepening
of exit gradient.
Sheet piles
There are generally three or four sheet piles. These are made of mild steal, each portion being 1.5 t o
2 ft. in width and " in thickness of the required length and having groove to link with the other
sheet piles. From the functional point view, in a barrage, these are classified into three types as:
u/s sheet piles
intermediate sheet piles
d/s sheet piles
(a) Upstream sheet piles: U/S sheet piles are located at the U/S end of the U/S concrete floor.
These piles are driven into the soil beyond the maximum possible scour that may occur. Their
functions are:
To protect the barrage structure from scour.
To reduce uplift pressure in the barrage floor.
To hold the sand compacted and densitified between two sheet piles in order to increase the
bearing capacity when the barrage floor is defined as raft.
(b) Intermediate sheet piles: They are situated at the end of U/S and D/S glacis and serve as
second line of defense. In case of the u/s or d/s sheet piles collapse due to advancing scour or
undermining, then these sheet piles give protection to the main structure of the barrage. The
intermediate sheet piles also help to lengthen the seepage path and reduce up-lift pressure.
(c) Downstream piles: These are placed at the end of the d/s concrete floor and their main
function is to check the exit gradient. Their depth should be greater than the maximum possible
scour.
Shutters or gates
Weirs are provided either with shutters or counter balanced gates to maintain pond level. A
shuttered weir is relatively cheaper but locks in speed. Better control is possible in a gated weir
(barrage). Their function is
To maintain pond level.
To raise the water level during low supplies.
In case of higher floods, shutters are dropped down and overflow takes place while in case of gated
weir, gates are raised during floods.
6
too far distance to avoid long feeder channels.
The width of the river at the site should be preferably minimum with a well-defined and
stable river approach.
A good land approach to the site will reduce expenses of the transportation and the ultimate
cost of the project.
There must be easy diversion of the river after construction
Existence of central approach of the river to the barrage after diversion, this is essential for
proper silt control.
If it is intended to convert the existing inundation canals into the perennial canals, site
selection is limited by the position of the head-regulator and the alignment of the existing
inundation canals.
A rock foundation is the best but in the alluvial planes the bed is invariably sandy.
The common practice in irrigation has been to build the barrage on dry land in a bye river and after
completion to divert the river through it.
This gave an oblique approach and created many problems. The following guidelines have
now been proposed by the Irrigation Research Institute, Lahore. Their recommendations are
based on extensive hydraulic model experiments for each individual case.
Where the angle b/w the headwork axis and the river axis exceeds 10 degree, the problem
arises of concentration of flow on one side and island formation within the guide banks on
the other side occurs due to heavy silting.
If the river axis is to the right of the headwork axis, the concentration of flow is generally on
the left side with the consequent tendency to form an island on the right and vice versa.
When a barrage is located below the confluence of two rivers, it should be located
sufficiently far below the confluence and consideration must be given as to which of the
rivers dominate the confluence.
The barrage should be located as far as possible in the center of the flood plain. Asymmetry
of location increases the likelihood shoal forming and calls for expensive training works.
The most suitable site for a barrage when constructed on dry land is below the outer side of
the convex bund which is followed by the straight reach of the river.
Uplift pressure: Barrages or diversion dams are normally built on the porous subsoil, normally
occurring in river beds such as silt, fine sand or gravel. These are low head structures not requiring
rock foundations and they can be built on porous soil, with the provision of necessary safeguards
against uplift pressure. This is defined as residual pressure of the seeping water acting vertically with
the effect of trying to lift up the body of barrage. Therefore, in case of gravity floors, the thickness of
aprons or the glacis must be of greater weight than the uplift pressure. The problem is the exact
determination of the uplift.
7
Piping /undermining: There is a second way in which the seepage flow underneath the structure
may danger its stability and is called as piping phenomenon. When the seepage velocity in
microscopic flow channels in the subsoil under the apron is such that the seepage force at the exit
point becomes greater than the submerged weight and friction of the soil, very fine soil particles
become displaced. This can be observed as muddy water emerging from the soil surface. With this
continuing process and a subsoil consisting of fine particles surrounding large particles, the removal
fine particles causes unequal settlement of the subsoil and ultimately the collapse of the structure
due piping. The river discharge over the barrage further aggravates the situation by washing away
the loosened soil due to excessive exit gradient.
The problem consists, therefore, in controlling the seepage force so that it cannot carry away the
foundation material. Various theories are developed to solve these two problems.
Bligh’s Creep Theory
Lane’s Weighted Creep Theory
Khosla’s Theory
Creep length: The path traced by the percolating water is known as creep length.
Hydraulic gradient: The loss of the head per unit creep length is known as hydraulic gradient and it is
constant throughout its passage. The head loss is inversely proportional to the creep length.
1
head loss ∝
creep length
Let,
S = length of impermeable floor
H = depth of water on u⁄s side of weir
X = X = X = sheet pile lengths
Then according to the Bligh’s creep theory,
Creep length = S1+S2+X1+X1+X2+X2+X3+X3 = S1+S2+2X1+2X2+2X3 = S+2(X1+X2+X3)
8
Depth of every cut-off (sheet pile) is multiplied by a coefficient 2.
According to the Bligh’s Creep Theory,
H
head loss per unit creep length =
S
Where,
H = H − H = upstream head − downstream head (in above fig. , H = 0)
So, H= H
Therefore, head loss per unit creep length = =
Safety against piping: The creep length should be sufficient to provide the safe hydraulic gradient
according to the type of soil.
According to the Bligh’s creep theory, if 𝐻/𝑆 ≤ then there will be no danger of piping. The values
of Bligh’s coefficient C for different type of soils as suggested by the Bligh’s are:
Type of Soil Bligh’s coefficient ‘C’ Safe value of hydraulic
gradient be lower than
Very fine sand / silt 18 1/18
Fine sand 15 1/15
Coarse sand 12 1/12
Gravel + sand 9 1/9
Light sand + mud 8 1/8
Boulder + gravel + sand (4 – 6) 1/4 - 1/6
Clay soil (1.6 – 3) 1/1.6 – 1/3
Soft clay 3 1/3
Medium clay 2 1/2
Hard clay 1.8 1/1.8
Very hard clay 1.6 1/1.6
Safety against uplift pressure: Underneath the floor, uplift pressure at various points is of primary
importance and counter balanced by the weight of floor thickness. The uplift pressure exerted by
the water at any point is, uplift pressure = ωh′ ------------ (1)
Where,
ω = specific weight of water = ρg
L
h = ordinate of HGL from the bottom of the floor = H (1 − )
L
Where,
L = creep length w. r. t. required point
L = total creep length
h = h − th = ordinate of HGL from the top of the floor
t = thickness of floor at that point
downward force (resisting force per unit area) = t × ω × G ------------- (2)
9
Comparing equation (1) & (2),
ω × h′ = t × ω × G
h = t × G
Subtracting from both sides,
h − t = (t × G) − t = t (G – 1)
𝑡 = (ℎ − 𝑡)/(𝐺 − 1)
As, H= h − t,
𝐇
𝐭=( )
𝐆−𝟏
Where,
H = ordinate of the HGL measured about the top of the floor
G = specific gravity of the floor material , usually G = 2.24 (for concrete)
F. O. S = is applied on above expression therefore,
𝟒 𝐇
𝐭=
𝟑 𝐆−𝟏
This equation gives the floor thickness ’t’ at any point of the floor where the uplift pressure ordinate
measure above the top of the floor is ‘H’.
10
Safety against piping: To ensure safety against piping the average hydraulic gradient H/L must not
exceed 1/C.
Example 1: Find the hydraulic gradient and uplift pressure at a point 15 m from the upstream
end of the floor in following fig.
Solution:
Here, Water percolates from point A (pile-1) and emerges at point B (pile-2)
Total creep length (L) = 2x6+10+2x3+20+2x8 = 64 m
Total head available for total creep length of 64 m (H)=6 m
11
5.3.3 Khosla’s Theory
Structure stability of dam against piping and uplift pressure, is checked by Bligh’s theory and Lane’s
theory. If structure is failed by any of the above mentioned theories then the data is adjusted by the
Khosla’s Theory to make it safe.
To adjust the increment in length, we increase the creep length by adding more sheet pile. By this
further desired increment is achieved by increasing the horizontal floor length.
Exit gradient: Exit gradient at d/s end of an impervious floor length and the cut-off is given by,
H 1
exit gradient = ×
d π √λ
Where,
𝐻 = Head causing seepage
√1 + ∝
𝜆=1+
2
𝑏
∝=
𝑑
d = depth of sheet pile and b= total horizontal lenth
According to Khosla’s theory the range of exit gradient is 𝑡𝑜 .
√
α= and λ =
Intermediate Pile
12
Fig. Intermediate Pile
1 λ−1 π
Φ = Cos x
π λ 180
Φ = Cos x
Φ = Cos x
Here, λ=
λ =
α = and α =
Correction C = 19
Here, D = depth of the pile line, the influence of which has to be determined on
the neighbouring pile of depth d. The value of D is measured below level at
which interference is desired
d = depth of the pile on which the effect is considered
b’ = distance between two piles
b = total floor length
Sign Convention
+ ve for the points in near or backwater
- ve for the points on forward direction of flow
13
ii) Correction for thickness of floor
( )
Thickness correction for C = x Thickness of floor at C
( )
Thickness correction for E = x Thickness of floor at E
Sign convention
+ve for point in right side of pile
-ve for point in left side of pile
Sign convention
+ve for the downward slope
-ve for upward slope
Exit gradient
It has been determined that for a standard form consisting of a floor length ‘b’ with a vertical cut-off
of depth ‘d’, exit gradient at its downstream end is given by
H 1
G = x( )
d π√λ
√
Where, α = and λ =
Types of soil Safe exit gradient
Shingle 1/4 to 1/5
Coarse sand 1/5 to 1/6
Fine sand 1/6 to 1/7
14
Example 2: Calculate the uplift pressure at key points in figure shown below using Khosla’s theory.
Check the exit gradient and thickness of the floor at A, B, C and D as shown in figure. The
safe exit gradient is 0.15
Solution:
Here, Total horizontal length of floor (b) = 20+5+25 =50 m
Depth of u/s pile, d = 100-95 = 5 m
Depth of intermediate pile, d = 101-94.5 = 6.5 m
Depth of d/s pile, d = 97-93 = 4 m
For u/s pile-1
α= = = 10
Now, ϕ = Cos x( )
√ √
Here, λ= = = 5.52
.
Φ = Cos x = Cos = 0.28 = 28%
.
.
Φ = Cos x = Cos = 0.195 = 19.5%
.
Correction 𝐶 = 19
15
. .
Then, 𝐶 = 19 = 3.426 % (+𝑣𝑒)
Φ = Cos x
Φ = Cos x
Φ = Cos x
Here, λ=
λ =
α = and α =
α = = = 3.077
b 30
α = = = 4.615
d 6.5
1+α + 1+α √1 + 3.077 + √1 + 4.615
λ= = = 3.979
2 2
√1 + 3.077 − √1 + 4.615
λ = = 0.743
2
.
Φ = Cos .
x = 0.644 = 64.4%
.
Φ = Cos .
x = 0.56 = 56%
.
Φ = Cos .
x = 47.9%
Correction 𝐶 = 19
16
Here, D = depth of u/s pile-1 = 99 – 95 = 4 m
d = depth of intermediate pile-2 = 99 – 94.5 = 4.5 m
b’ = distance between u/s pile-1 to intermediate pile-2 = 20 m
b = total horizontal distance = 50 m
.
Then, 𝐶 = 19 = 1.444 % (−𝑣𝑒)
Correction 𝐶 = 19
Φ = Cos x
Φ = Cos x
17
Here, d = depth of d/s pile-3 = 97 – 93 = 4 m
b = total floor length = 50 m
b 50
α= = = 12.5
d 4
√ √ .
λ= = = 6.77
.
Then, Φ = Cos .
x = 0.253 = 25.3%
.
And Φ = Cos .
x = 0.177 = 17.7%
Correction 𝐶 = 19
18
At E3 = 0.222 x 8 = 1.776 m
At D3 = 0.177 x 8 = 1.414 m
At E3 = 0 m
Exit gradient
G = x( )
√
Here, d = 97 – 93 = 4 m
H = maximum pressure head = 105 – 97 = 8 m
b =total floor length = 50 m
α= = = 12.5
√ √ .
λ= = = 6.77
Example 3: Determine the percentage pressures at various key points in figure below. Also
determine the exit gradient and plot the hydraulic gradient line for pond level on
upstream and no flow on downstream. (From S.K.Garg)
By both method
19
[Note: Necessary Charts as below:]
Use plate 1 (a) for calculating the intermediate pile pressure
20
21
Solution:
For upstream Pile-1
Total length of the floor, b = 57.0 m
Depth of u/s pile line, d = 154 – 148 = 6 m
α = b/d = 57/6 = 9.5
1/α = 1/9.5 = 0.105
Formula for determining key points pressure at u/s Pile 1:
𝜙 =0
22
𝜙 = 100 − 𝜙
𝜙 = 100 − 𝜙
From plate 1 (a)
𝜙 = 29 %
𝜙 = 20 %
Now,
𝜙 = 100 − 𝜙 = 100 − 29 = 71%
𝜙 = 100 − 𝜙 = 100 − 20 = 80%
[ By using formula,
1 (𝜆 − 2) 𝜋
𝜙 = 𝑥 𝐶𝑜𝑠 𝑥
𝜋 𝜆 180
1 + √1 + α 1 + √1 + 9.5
λ= = = 5.28
2 2
.
Φ = Cos x = Cos .
= 0.287 = 28.7%
.
Φ = Cos x = Cos .
= 0.199 = 19.9%
Correction 𝐶 = 19
Then, 𝐶 = 19 .
= 1.88 % (+𝑣𝑒)
23
iii) Correction due to slope is nil as there is no slope at that point
Therefore, Corrected ϕ = 71+1.88+1.5 = 74.38 %
24
b1 = floor length between u/s pile-1 to intermediate pile-2 = 0.6 + 15.8 = 16.4 m
b2 = floor length between intermediate pile-2 to d/s pile-3 = 40 + 0.6 = 40.6 m
b = total horizontal distance = 57.0 m
α = b/d = 57/6 = 9.5
b1/b = 16.4/57 = 0.298 (b1/b = base ratio)
1 – b1/b = 1 – 0.298 = 0.702
Φ = Cos x
Here, λ=
λ =
α = and α =
25
b 40.6
α = = = 6.77
d 6
1+α + 1+α √1 + 2.73 + √1 + 6.77
λ= = = 4.875
2 2
√1 + 2.73 − √1 + 6.77
λ = = −1.968
2
.
Φ = Cos .
x = 0.708 = 70.8 %
.
Φ = Cos .
x = 0.632 = 63.2 %
.
Φ = Cos x = 56.4 % ]4fgdgfdlkjjhj
.
26
Correction for 𝚽𝐄𝟐
i) Mutual interference due to u/s pile-1
Correction 𝐶 = 19
Correction 𝐶 = 19
27
= 𝑥1 = 1.4 % (+𝑣𝑒)
28
φE3 = 38 %
φD3 = 26%
[By using formulae,
1 λ−2 π
Φ = Cos x
π λ 180
Φ = Cos x
Correction 𝐶 = 19
= .
𝑥(152 − 150.7) = 1.514 % (−𝑣𝑒)
29
fig. Thickness correction at E3
Exit gradient
The maximum pressure head, H = 158 – 152 = 6 m
The depth of downstream pile-3, d = 152 – 141.7 = 10.3 m
Total floor length, b = 57 m
α = b/d = 57/10.3 = 5.53
𝐺 = 𝑥 = 𝑥 0.18 = 0.105
√ .
Hence, the exit gradient shall be equal to 0.105, i.e. 1 in 9.53, which is very much safe.
Type of Soil Safe exit gradient
Shingle 1/4 to 1/5 (0.25 to 0.20)
Coarse Sand 1/5 to 1/6 (0.20 to 0.17)
Fine Sand 1/6 to 1/7 (0.17 to 0.14)
α = 5.53
30
The corrected pressures at various key points are tabulated below in Table below
Upstream pile-1 Intermediate pile-2 Downstream pile-3
Pressure % Pressure Pressure % Pressure Pressure % Pressure
Head (m) Head (m) Head (m)
𝜙 = 100 6 𝜙 = 66.95 4.017 𝜙 = 35.46 2.127
𝜙 = 80 4.8 𝜙 = 63 3.78 𝜙 = 26 1.56
𝜙 = 74.38 4.463 𝜙 = 59.902 3.594 𝜙 =0 0
31
5.4.1 Types of cross drainage structures
Depending upon the relative bed levels, maximum water levels and relative discharges of canals and
drainages the cross drainage structures/works may be of following types.
In this type of C.D work, an irrigation canal is taken over the drainage
This condition involves following type of cross drainage:
Aqueduct: The hydraulic structure in which irrigation canal is passing over the drainage is known as
aqueduct. This structure is suitable when bed of canal is above the highest flood level of drainage. In
this case, the drainage water passes clearly below the canal.
Siphon aqueduct: The hydraulic structure in which irrigation canal is passing over the drainage, but
the drainage water cannot pass clearly below the canal is known as siphon aqueduct. It flows under
siphoned action. This structure is suitable when the bed level of canal is below the highest flood
level of the drainage.
32
2. Type2-drainage passes over the irrigation canal:
In this type of cross drainage work, drainage is taken over the canal.
Siphon Super passage: The hydraulic structure in which the drainage is taken over the irrigation
canal, but the canal water passes below the drainage under siphonic action is known as siphon super
passage. This structure is suitable when the bed level of drainage is below the full supply level of the
canal.
Canal Siphon: If two canals cross each other and one of the canals is siphoned under the other, then
the hydraulic structure at crossing is called “canal siphon”.
33
Level Crossing: When the beds of the drainage and canal are practically at the same level, then a
hydraulic structure is constructed which is known as level crossing. This is suitable for the crossing of
large drainage with main canal.
Advantages of Type3
Low initial cost
Disadvantages of Type3
Regulation of such work is difficult & requires additional staff
The canal has to be designed to carry the increased flood discharge of drain.
The faulty regulation of the gates may damage the canal.
There is additional expenditure of silt clearance.
34
When the bed level of the canal is much above the highest flood level (H.F.L) of the
drainage, so that sufficient headway is available for floating rubbish etc and also for the
structural elements of the work. An ‘aqueduct’ is the obvious choice. Similarly, if the bed
level of the drain is well above the flood surface level (F.S.L) of the canal, ‘Super-passage’ is
provided.
The necessary headway between the canal bed level and the drain H.F.L can be increased by
shifting the crossing to the downstream of the drainage. If, however, it is not possible to
change the canal alignment or if such a shifting does not give sufficient headway between
the two levels, a ‘siphon aqueduct’may be provided. Thus in case of siphon aqueduct, the
H.F.L of the drain is above channel (canal) bed.
When the canal bed level is much lower but the F.S.L of the canal is higher than the bed level
of drainage, a ‘canal siphon’ is preferred.
When the drainage and the canal cross each other practically at the same level a ‘level
crossing’ may be preferred. This type of work is avoided as far as possible.
The considerations governing the choice between aqueduct and siphon aqueduct (or a super
passage and siphon-super passage) are,
(i)Suitable canal alignment
(ii)Suitable soil available for bank connections and
(iii) Nature of available foundation
As discussed earlier, the relative difference between the bed level of the canal and the H.F.L of the
drainage can be suitable altered by changing the canal alignment so that the point of crossing is
shifted upstream or Downstream of the drainage.
For example, if the canal alignment is such that headway is not available between the H.F.L of the
drain and the bed of the canal, a siphon aqueduct is to be constructed at the crossing.
But if the other conditions are not favorable for the construction of the siphon aqueduct, the canal
alignment may be changed so that the crossing is shifted to the downstream and sufficient headway
required for the construction of an aqueduct is available.
35
5.5 Canal escape
As the name implies, an escape is a side channel constructed to remove surplus water from an
irrigation channel (main canal, branch canal, or distributary, etc.) into a natural drain. The water in
the irrigation channel may become surplus due to some mistake; or difficulty in regulation at the
head; or due to excessive rainfall in upper reaches. Sometimes, the cultivators may find that the
demand of water is over and may close their outlets suddenly. In such circumstances, the canal
supplies shall become surplus, and this excess may overflow the banks unless escaped.
No doubt, in all such circumstances, the supplies shall be reduced or stopped from the head works,
but the effect of this reduction is felt only after a certain time. Therefore, in order to avoid damage,
some immediate action is required, and this is achieved by means of an 'Escape', generally called a
'surplus water escape'.
The importance of such an escape is realized more, in case, a breach occurs in a channel. If a breach
occurs, immediate information is sent to the head, so as to close down the channel supplies. But the
water already contained in the channel from the head to the breach site will cause wide spread
damage if allowed to pass through the breach. In such circumstances, the escape existing on
upstream of the breach is opened and most of the water is allowed to escape. Hence, it can be
stated that escapes are the safety valves of canals and must be provided at regular intervals
depending upon the importance of the channel and availability of a suitable drainage for the
disposal of the escaped water. The minimum capacity of the escape is generally kept as half of the
channel capacity at the point of the escape.
36
(a) When the slope of the ground suddenly changes to steeper slope, the permissible bed slope
cannot be maintained. In such cases canal falls are provided to avoid excessive earth work in filling.
(b) When the slope of the ground is more or less uniform and the slope is greater than the
permissible slope of the canal. In such case also the canal falls are necessary.
1. Ogee fall
In this type fall an ogee (a combination of convex curve and
concave curve) is provided for carrying the canal water from
higher level to the lower level. This fall is recommended when
the natural ground surface suddenly changes to a steeper
slope along the alignment of the canal.
2. Rapid fall
The rapid fall is suitable when the slope of the natural
ground surface is even and long. It consists of a long
sloping glacis with longitudinal slope which varies from
1 in 10 to 1 in 20.
3. Stepped fall
Stepped fall consists of vertical drops in the form of
steps. This fall is suitable in places where the sloping
37
ground is very long and requires long glacis to connect the higher bed with the lower bed level. This
fall is practically a modification of the rapid fall. Here the sloping glacis is divided into a number of
drops so that the flowing water may not cause any damage to the canal bed.
4. Trapezoidal notch fall
In this type of fall a body wall is constructed across the
canal. The body wall consists of several trapezoidal
notches between the side piers and the intermediate pier
or piers. The sills of the notches are kept at the upstream
bed level of the canal. The size and number of notches
depends upon the full supply discharge of the canal.
38
For the canals which do not irrigate the area directly the fall should be located from the
considerations of economy in cost and excavation of the channel with regard to balancing
the depth and the cost of fall itself.
For a canal irrigating the area directly a fall may be provided at a location where F.S.L
outstrips the ground level, but before the bed of the canal comes into filling.
The location of the fall may also be decided from the consideration of the possibility of
combining it with a regulator or a bridge or any other masonry works.
A relative economy of providing large number of small falls v/s small number of big falls
should be worked out. The provision of small number of big falls results in unbalanced
earthwork, but there is always some saving in the cost of the fall structure.
For a minor or distributary, falls may be located on the downstream of the outlets as this
helps in increasing the command area and improving the efficiency of the outlet.
Example 4: Design a canal drop (Sarda fall) structure for given data:
Design discharge = 5 m3/s
U/S Full supply level = 110.5 m
D/S Full supply level = 109.5 m
Normal water depth at U/S and D/S = 1.5 m
Bed width = 3 m
Bligh’s coefficient = 7
Solution:
Here, Design discharge (Q) =5 m3/s
U/S Full supply level (FSL) = 110.5 m
D/S Full supply level (FSL) = 109.5 m
Normal water depth at U/S and D/S (d) = 1.5 m
Bed width (B) = 3 m
Bligh’s coefficient = 7
Let, Length of crest = bed with = 3 m
Crest Level:
As Q = 5 m3/s < 14 m3/s, So provide rectangular crest fall
Assuming top width = Bt = 0.8 m
/ /
Then, Discharge 𝑄 = 1.84𝑥𝐿𝑥𝐻𝑥 = 1.84 𝑥 3 𝑥 𝐻 𝑥 .
i.e. H = 0.92 m
= 0.74 𝑚/𝑠
.
Velocity head = = .
= 0.028 𝑚
Now, U/S TEL = U/S FSL + Velocity head = 110.5 + 0.028 = 110.528 m
R.L. of crest = U/S TEL – H = 110.528 – 0.92 = 109.608 m
39
Height of crest above U/S floor
= 109.608 – U/S bed level = 109.608 – (110.5 – 1.5) = 0.608 m
Shape of crest:
𝐵 = 0.55 √𝑑
Here, d = height of crest above d/s bed = 109.608 – (109-1.5) = 1.608 m
Then, 𝐵 = 0.55√1.608 = 0.7 𝑚
( . ) .
Thickness at bed = = = 1.25 𝑚, 𝐾𝑒𝑒𝑝 1.3 𝑚
Cistern:
Then, X = ( 0.92𝑥1) /
= 0.236 𝑚, 𝑃𝑟𝑜𝑣𝑖𝑑𝑒 0.25 𝑚
40
.
Required thickness at d/s of toe of crest = = = 0.8 𝑚
.
Example 5: A diversion weir with a vertical drop (Sarda fall) to be designed for an irrigation
system has following data:
Design discharge = 560 m3/s
Natural width of the source river = 200 m
Bed material = coarse sand
Bligh’s coefficient = 12
Lacey’s silt factor = 1.2
Height of weir above d/s water level = 3 m
Top width of crest = 2.0
Fix the length of floor and depth of cutoffs using suitable seepage theory. Compute the
thickness of the floor at key points. Make suitable assumptions if necessary.
Solution:
Here, Design discharge (Q) =560 m3/s
Natural width of river = 200 m
Bligh’s coefficient (C) = 12
Lacey’s silt factor (f) = 1.2
Let, Length of crest = width of source river = 200 m
41
Crest Level:
As Q = 560 m3/s > 14 m3/s, so provide trapezoidal crest fall
Top width = Bt = 2.0 m
/ /
Then, Discharge 𝑄 = 1.99𝑥𝐿𝑥𝐻𝑥 = 1.99 𝑥 200 𝑥 𝐻 𝑥
i.e. H = 1.479 m
( / )
( / ) .
Using Lacey’s formula, Velocity approach 𝑉 = (𝑄𝑓 )/140 =
= 1.34
.
Velocity head = = = 0.09 𝑚
.
Depth of water = = .
= 2.09 𝑚
42
Impervious floor:
Maximum static head (Hs) = R.L. of crest – d/s bed level = 100.7 – 95.61= 5.09 m
Total required floor length = C . HS = 12x5.09 = 61.08 m,
Provide 62 m length of impervious floor
Minimum D/S floor length = 2(water depth + 1.2) + HL = 2(2.09+1.2) + 4.39
= 10.97 m
Here, the length of cistern is only 12.74 m but minimum length at D/S floor is 10.97 m,
So, provide 15 m length at D/S of crest and remaining 62 – 15
= 47 m at U/S of crest.
43
D/S Curtain wall:
.
Depth of wall = 𝑦 /2 = = 1.05 𝑚
Example 6: Design the following components of syphon aqueduct for discharge of canal 20 m3/s,
depth of water 1.5 m, full supply level on canal is 251.5 m and drainage discharge is 200
m3/s, high flow level, bed level and ground level of drainage are 250.7 m, 248.5 m and
250 m respectively.
i) drainage waterway
ii) canal waterway
iii) afflux and head loss through syphon barrel
iv) uplift pressure on drainage slab
v) cufoff wall and protection work
Solution:
Here, Discharge in canal = 20 m3/s
Depth of water in canal = 1.5 m
Full supply level in canal = 251.5 m
Discharge in drainage = 200 m3/s
High flow level in drainage = 250.7 m
Bed level on drainage = 248.5 m
Ground level of drainage = 250 m
As, bed level of canal is below the HFL of drainage, so syphon aqueduct is provided.
Design of drainage waterway,
44
Let, Bed width of canal = 30 m
Width is reduced to 15 m
Provide a splay of 2:1 in contraction and 3: in expansion transition
Length of contraction transition = (30-15)/2 x 2 = 15 m
Length of expansion transition = (30-15)/2 x 3 = 22.5 m
Length of flumed rectangular portion = 78.5 m
Design of transitions
Then, B = ( )
=
The distance of X is measured from the flumed section and value of Bn is given in tabular
form:
X (m) 0 2 4 6 8 10 12 14 15
The distance of X is measured from the flumed section and value of Bn is given in
tabular form:
X (m) 0 2 4 6 8 ... 18 20 22.5
675 15 15.07 16.46 17.3 18.25 ... 25 27 30
B =
45 − X
Design of trough
The trough is divided into three equal compartments with 5 m each wide having 2 nos. of
internal partition wall of thickness as 0.3 m and 2 nos of outer wall od thickness 0.4 m.
Overall width of the trough i.e. length of the barrel = 15+0.3x2+0.4x2 =16.4 m
Afflux or head loss through syphon barrels,
f2 = a 1 +
45
Take, a = 0.00316 and b = 0.03 for cement plastered barrels
. .
R = A/P = ( . . )
= 0.64
.
Then, f2 = 0.00316 1 + = 0.0033
.
. .
Thus, head loss through the syphon barrel, h = 1 + 0.505 + 0.0033 .
x .
= 0.311
Now, High flood level on U/S = 250.7 m
High flood level on D/S = 250.7+head loss in barrel (afflux) = 250.7 + 0.311
=251.011 m
Uplift on drainage slab,
Static head,
Assuming trough thickness = 0.4 m,
R.L. of trough bottom = FSL of canal – water depth – thickness of trough
= 251.5 – 1.5 - 0.4 = 249.6 m
R.L. of barrel floor = R.L. of bottom of trough – height of barrel
= 249.6 – 1.5 = 148.1 m
Let, the floor thickness of barrel = 0.8 m,
Then, R.L. of bottom of barrel floor = 148.1 – 0.8 = 147.3 m
Bed level of drainage = 248.5 m
Assuming the water table has gone to bed level of drainage,
Static uplift on the floor = 248.5 – 147.3 = 1.2 m of water
Seepage head,
Total seepage head = F.S.L. of canal – bed level of drain = 251.5 – 248.5 = 3 m
46
Assuming total length of drainage floor = 30 m
Length from canal end to center of first barrel (ab)
= length of contraction transition + half of pier width
= 15 + 8.5/2 = 19.25 m
Length of center of barrel to edge of drainage floor = 15 m
Total creep length = 19.25 + 15 = 34.25 m
Residual seepage head = 3x15/34.25 = 1.31 m
Total uplift = Static head + Seepage head
= 1.2 + 1.31 = 2.51 m x γ = 2.51 x 9.81 = 24.62 KN/m2
Weight of barrel floor concrete = 0.8 x γ = 0.8 x 24 = 19.2 KN/m2
Hence, balanced to be resisted by reinforcement due to bending action = 24.62 – 19.2 =
5.42 KN/m2
Provide depth of cutoff for scour for U/S and D/S = 1.5R = 1.5 x 2.75 = 4.12 m
And, Let, length of U/S and D/S protection of brick pitching = 2xdepth of cutoff scour
= 2x4.12 = 8.48 m
Thus, Provide 0.4 m wide of 1 m deep toe walls
Example 7: Design the drainage waterways, canal waterway, bed level, transition and head loss
in the barrel of suitable cross drainage work for following data:
Discharge of canal = 50 m3/s
Bed width of canal = 32 m
Full supply depth of canal = 1.8 m
Canal bed level = 200 m
Side slope of canal = 1.5: 1 (H: V)
High flood discharge of drainage = 400 m3/s
High flood level of drainage = 200.6 m
Bed level of drainage = 198.0 m
General ground level = 200.2 m
Solution:
Here, Discharge of canal = 50 m3/s
Discharge of drainage = 400 m3/s
Bed width of canal = 32 m
47
Full supply depth of canal = 1.8 m
Canal bed level = 200 m
High flood level of drainage = 200.6 m
Bed level of drainage = 198.0 m
General ground level = 200.2 m
Side slope of canal = 1.5: 1 (H: V)
The bed level of canal = 200 m < H. F.L. of drainage (200.6 m), so syphon aqueduct is
suitable.
Design of drainage waterway,
48
At section 4-4, V = =( )
=( = 0.8
. . . ) .
.
Velocity head, = .
= 0.033 m
At section 3-3, The section is rectangular in section at this section and depth of water is
constant of 1.8 m
Q Q 50
V = = = = 1.85 m/s
A (B x Y) 15 x 1.8
.
Velocity head, = .
= 0.175 m
Head loss from section 3-3 to 4-4 = 0.3 x = 0.3x(0.175 − 0.033) = 0.042 m
Here, η = 0.016
.
R = A/P = .
= 1.45
. .
Hence, H = = 0.055 m
.
Q Q 50
V =V = = = = 1.85 m/s
A (B x Y) 15 x 1.8
.
Velocity head, = = = 0.175 m
.
= 0.028 m
49
Velocity head, = = 0.033 m
Then, B = ( )
=
The distance of X is measured from the flumed section and value of Bn is given in
tabular form:
X (m) 0 2 4 6 ... ... 14 16 17
480 15 16 17.14 18.46 ... ... 26.67 30 32
B =
32 − X
For expansion transition, B = 15 m, B = 30 m and L = 22.5 m
.
Then, B = . ( )
=
The distance of X is measured from the flumed section and value of Bn is given in
tabular form:
X (m) 0 2 4 6 8 ... 22 24 25.5
720 15 15.65 16.36 17.14 18 ... 27.7 30 32
B =
48 − X
Design of trough
The trough is divided into three equal compartments with 5 m each wide having 2 nos. of
internal partition wall of thickness as 0.3 m and 2 nos of outer wall od thickness 0.4 m.
Overall width of the trough i.e. length of the barrel = 15+0.3x2+0.4x2 =16.4 m
Afflux or head loss through syphon barrels,
f2 = a 1 +
50
.
Then, f2 = 0.00316 1 + .
= 0.0033
. .
Thus, head loss through the syphon barrel, h = 1 + 0.505 + 0.0033 .
x .
= 0.314
Now, High flood level on U/S = 200.6 m
High flood level on D/S = 200.6+head loss in barrel (afflux) = 200.6 + 0.314
=200.914 m.
5.7.3 Alignment
The best alignment of the off take channel is when it makes angle zero with the parent canal initially
and then separates out in a transition. In this case there is a transition curve for both off take and
parent channel to avoid silt accumulation. Another alternative by making both channels an angle
with respect to parent channel upstream as fig. (b). In case of obligatory straight alignment of the
parent channel, the usual angle of the off take channel is 60º to 80º .
51
fig. (a) fig. (b) fig. (c)
5.8 Design consideration for head regulator
1. Waterway
The effective waterway of head regulator should not be less than 60% of bed width of off taking
channel and mean velocity should not exceed 2.5 m/sec. The discharge through the waterway is
𝑄 = 1.69 𝐵 ℎ + 3.54 𝐵 ℎ √ℎ
𝑄 = 𝐵 √ℎ[1.69 ℎ + 3.54ℎ ]
2. Crest level
Crest level of the distributary head regulator is generally kept 0.3 m to 1 m higher than crest level of
cross regulator (C.R.). The crest level of C.R. is provided at bed level of parent canal.
It should be worked out from the formula,
𝑄 = 𝐶. 𝐵 . 𝐻
Where, Cd = coefficient of discharge
Be = Effective length of crest = Bt = 2(N.Kp + Ka) He
Bt = Net length of the crest
N = Number of piers
Kp = Piers contraction coefficient
Ka = Abutment contraction coefficient
52
3. Shape of crest
The U/S face of the crest should be given a slope of 1:1. The D/S sloping glacis should not be steeper
than 2:1.
4. Crest width should be kept equal to 2/3 of He
5. Vertical cut-offs
U/S cut off : The minimum depth of U/S cut floor level is kept as, (yu/3 +0.6) m, where yu is the depth
of water in chanel U/S
D/S cut off : The minimum depth of D/S cut off below the D/S floor level is kept as; (yd/2 +0.6) m,
where yd is the depth of water in the channel D/S.
6. Total floor length
The total floor length “b” is worked out from safe exit gradient consideration as explained earlier.
This total floor length is then suitably distributed upstream and downstream.
7. Uplift pressure and floor thickness
The thickness of the D/S floor required is worked out by the uplift pressure by Khosla’s theory. The
maximum unbalanced heads at key points are worked out for the maximum static head. The
pressure at toe of glacis is also worked out for dynamic condition. The floor thickness is designed for
the worst case. The nominal thickness of 0.3 to 0.5 m is provided on U/S side
8. Protection works
The protection works are designed for a scour depth (D) equal to (yu/3+0.6) m on U/S and (yd/2+0.6)
m in the D/S. Downstream of floor, properly designed filter apron by concrete blocks should be
provided as the approximate length of inverted filter is kept equal to 1.5D Similar protection is also
provided in the U/S in a length equal to D. the cubic content of material in launching apron should
be equal to length 2.25 D m3. m/m length
Example 8: Design a cross regulator and a head regulator for a channel which takes off from the
parent channel with the following data:
Parent channel Distributary Channel
3
Discharge of parent channel = 140 m /s Discharge of distributary = 15 m3/s
F.S.L. of the parent channel U/S = 210 m F.S.L. of distributary = 209.1 m
F.S.L. of the parent channel D/S = 209.8 m
Bed width of parent channel U/S = 52 m
Bed width of parent channel D/S = 46 m
Depth of water in the parent channel at U/S and D/S = 2.5 m
Silt factor = 0.8 mm
Safe exit gradient = 1/5
53
Solution:
Here, Design discharge at parent channel = 140 m3/s
Design discharge at distributary channel = 15 m3/s
F.S.L. of the parent channel U/S = 210 m
F.S.L. of the parent channel D/S = 209.8 m
F.S.L. of the distributary channel = 209.1 m
Bed width of parent channel U/S = 52 m
Bed width of parent channel D/S = 46 m
Depth of water in the parent channel at U/S and D/S = 2.5 m
Silt factor = 0.8 mm
Safe exit gradient = 1/5
Here, H = maximum static head = U/S F.S.L. – D/S bed level = 210 – 207.3 = 2.7 m
d = depth of D/S cut off = 1.85 m
GE = 1/5
.
Then, = .
𝑥 = 0.137
√ √
54
= = =
√
( ) ( )
.
b = 17 m
[Note: by using plate 11.2 of S.K. Garg,
55
α= = .
= 11.89
Now, ϕ = Cos x( )
√ √ .
Here, λ= = = 6.46
.
Φ = Cos x = Cos .
= 0.26 = 26%
.
Φ = Cos x = Cos .
= 0.179 = 17.9%
Thus, ϕ = 100%
ϕ = 100 − ϕ = 100 − 18.5 = 81.5%
ϕ = 100 − ϕ = 100 − 26.5 = 73.5 %
Correction for 𝛟𝐂𝟏
Assuming U/S floor thickness = 0.5 m,
i) Correction at C1 for mutual interference of D/S Cutoff
Correction, 𝐶 = 19
Φ = Cos x
Φ = Cos x
56
b = total floor length = 17 m
b 17
α= = = 9.189
d 1.85
√ √ .
λ= = = 4.622
.
Then, Φ = Cos .
x = 0.308 = 30.8%
.
And Φ = Cos .
x = 0.213 = 21.3%
Correction 𝐶 = 19
Floor thickness
At toe of glacis,
. .
% pressure at toe of glacis = 26.42 + x 11.3 = 60.84 %
57
. .
% pressure = 26.42 + x 3.3 = 36.47 %
58
D/S cutoff
Depth of D/S cut off below floor level = Yd/2 + 0.6 = 2.5/3 + 0.6 = 1.85 m depth
Hence, bottom level of D/S cut off = 207.3 – 1.85 = 205.45 m
Total floor length
Here, H = maximum static head = U/S F.S.L. – D/S bed level = 210 – 207.3 = 2.7 m
d = depth of D/S cut off = 1.85 m
GE = 1/5
.
Then, = .
𝑥 = 0.137
√ √
= 0.119 = = =
√
( ) ( )
.
b ≈ 21 𝑚
[Note: by using plate 11.2 of S.K. Garg,
59
Calculation of uplift pressure
For u/s cutoff
α= = .
= 14.685
Now, ϕ = Cos x( )
√ √ .
Here, λ= = = 7.859
.
Φ = Cos x = Cos .
= 0.232 = 23.2%
.
Φ = Cos x = Cos .
= 0.162 = 16.2%
Thus, ϕ = 100%
ϕ = 100 − ϕ = 100 − 16.5 = 83.5%
ϕ = 100 − ϕ = 100 − 24 = 76 %
Correction for 𝛟𝐂𝟏
Assuming U/S floor thickness = 0.5 m,
i) Correction at C1 for mutual interference of D/S Cutoff
Correction 𝐶 = 19
60
( )
Thickness correction for 𝐶 = 𝑥 𝑇ℎ𝑖𝑐𝑘𝑛𝑒𝑠𝑠 𝑜𝑓 𝑓𝑙𝑜𝑜𝑟
.
= 𝑥0.5 = 2.62% (+𝑣𝑒)
.
Correction 𝐶 = 19
61
iii) Correction due to slope is nil as there is no slope at that point
Therefore, Corrected ϕ = 25.5 – 0.62 – 4 = 21.5%
Floor thickness
At toe of glacis,
. .
% pressure at toe of glacis = 21.5 + x 14 = 59.6 %
1. Non-modular outlet
A non-modular outlet is the one in which the discharge depends upon the difference in level
between the water level in the distributary channel and water course. Common examples are
orifices and wooden shoots etc.
62
2. Semi-modular / flexible outlet
A flexible outlet or semi-modular is the one in which the discharge is affected by the fluctuations in
the water level of the distributary channel only. Common example is pipe outlet
3. Modular/rigid outlet
A Rigid modular is the one which maintain its discharge constant, within limits, irrespective of the
fluctuations in the water level of the distributor channel and or field channel.
Flexibility of an outlet (F): It is the ration of the rate of change of discharge of outlet (dq /q) to the
rate of change of discharge in the parent channel i.e. distributary (dQ /Q).
Mathematically,
(𝑑𝑞 /𝑞)
𝐹 =
(𝑑𝑄 /𝑄)
Where,
q= discharge in outlet
Q= discharge in distributory
F= Flexibility
If,
F=1 the outlet is called as “Proportional Outlet”.
F<1 the outlet is called as “Sub-Proportional Outlet”.
F>1 the outlet is called as “Hyper-Proportional Outlet”.
Sensitivity of an outlet (S): It is the ratio of change of discharge in the outlet to the rate of change of
water level in the parent channel.
Mathematically,
(𝑑𝑞 /𝑞)
𝑆=
(𝑑𝐺 /𝐺)
Where,
S= Sensitivity
q=Discharge in the outlet
G=Water level of parent channel
Minimum modular head (H min): The necessary minimum difference of water level or pressure
between supply and delivery sides to enabler a module or semi-module to work as designed. It is the
63
minimum head required for normal functioning of outlet. It is taken as 10 -20 % of water head in
parent channel i.e.
𝐻 = (10 − 20%) 𝐺
Silt drawing capacity: It is vital that outlets draw their fair share of silt. This avoids silting or scouring
and consequently remodeling of the distributary. In a distributary system absorption losses are
generally taken as 10-15 % and therefore, the silt conducting power of outlets should be around
110-115 % as compared to 100 % of distributary to enable them to draw their proportional share .
Safety against tempering: There is a tendency on the part of the cultivators to draw more than their
lawful share of water by tempering with the outlets. Therefore the outlets must be tamper proof.
Most of the semi-modules depending upon the formation of hydraulic jump are quite tamper proof.
Adjustability: Readjustments of outlets are required in view of the revision of areas under command
and because of the changed conditions in distributary.
Coefficient of discharge: In order to use the outlet as measuring device the coefficient of discharge
should remain constant in the full modular range.
Modular limits: Modular limits are the limits beyond which an outlet is incapable of acting as a
module or semi-module.
Modular Range: It is the range of various factors between the modular limits within which a module
or semi module works as designed.
Drowning ratio: It is the ratio between the depths of water level over crest on the downstream and
upstream of the module .i.e. Water level above crest level downstream / Water level above crest
upstream/
Efficiency: It is defined as the ratio of the head recovered to the head input.
Setting of an outlet: It is the ratio of the head acting on the outlet to the full supply depth of the
distributary channel, where the head acting on the outlet is equal to the crest level of module below
the full supply of the distributary channel.
Mathematically,
𝐻
𝑆𝑒𝑡𝑡𝑖𝑛𝑔 =
𝐷
5.9.3 Selection of the type of outlet
When the discharge and the water levels are likely to change the following points must be
noted in selecting the type of outlet to be use:
For a temporary discharge variation a proportional semi-module is desirable to distribute
both excess and deficiency in the parent channel.
Seasonal variation in the slope requires the use of outlets with low flexibility i.e. sub-
proportional.
For channel running with full supply for a certain period and remaining closed for a certain
64
other period (rotational running) it is desirable to have a high flexibility, i.e. hyper-
proportional .
The silt drawing capacity of outlet must be 110-115 % assuming a 10-15 % loss in the parent
channel.
In general rigid module is desirable in the following cases,
For other cases than those mentioned above semi module outlets are desirable.
In the choice of selecting the type of outlet the available working head is an important criteria.
There are two type of submerged pipe layout i.e. horizontal and inclined submerged pipe outlet.
Generally, 10 to 30 cm size of diameter is used and embedded in concrete.
The total loss of head = entry loss + frictional loss + velocity head loss at exit
i.e. HL = 0.5 V2/2g + flV2/2gD + V2/2g
HL = V2/2g [ 1.5 + fl/D]
Where, HL = difference in the water level of distributary and water course
l = length of the pipe
D = diameter of the pipe
65
f = coefficient of friction
Then, the discharge is calculated as, Q = AV
And actual discharge is computed as, 𝑄 = 𝐶 𝐴 2𝑔𝐻
Where, Cd = coefficient of discharge, its general value is 0.73
A = cross section of pipe
HL = difference head between F.S.L of distributary and F.S.L. of the water course
Solution:
Here, Discharge through outlet = 0.05 m3/s
F.S.L. of distributary on U/S side of outlet = 200 m
F.S.L. of water course on D/S side of outlet = 199.92 m
Depth of distributary on U/S side of outlet = 1.05 m
Available head to outlet = F.S.L. of distributary – F.S.L. of water course = 200 –
199.92 = 0.08 m
Since available head is very small, so use non modular outlet i.e. submerged pipe outlet
Assuming, Cd = 0.65 for pipe outlet,
= 0.061, D = 0.278 m
Solution:
Here, Discharge of outlet = 0.05 m3/s
66
Discharge of head of outlet = 0.09 m3/s
Full supply level of distributary = 205 m
Full supply level of water course = 204 m
Available head to outlet = 205 – 204 = 1 m
Let, Cd = 0.65, and discharge at head of outlet (Q) = 0.09 m3/s
i.e. Q = C A 2gH
Assuming the diameter of the pipe as 25 cm,
.
Then, 0.09 = 0.65 2x9.81xH = 0.62 x 0.049 x 4.43√H
Thank you
67