You are on page 1of 26

Anexe

PROIECT DE LECȚIE

Clasa: a IV-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul: „Povestea puiului de brad” de Luiza Carol
Tipul lecţiei: de îndrumare şi verificare a lecturii particulare
Competențe generale:
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare,
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare.
Competențe specifice:
2.1. Descrierea unui personaj dintr-o carte/ dintr-un film /a unui personaj imaginar urmărind un set de repere,
3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare,
2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale,
3.3. Extragerea dintr-un text a unor elemente semnificative pentru a susţine o opinie referitoare la mesajul citit.
Obiective operaţionale:
O1: să manifeste interes pentru autorii şi operele care nu presupun studiul la clasă;
O2: să înţeleagă conţinutul fragmentului;
O3: să reacţioneze în diverse moduri în urma lecturii textului;
O4: să sesizeze ce a intenţionat autorul să exprime în opera citită;
O5: să redea conţinutul textului citit;
O6: să sintetizeze informaţiile din fragmentul dat;
O7: să ilustreze secvenţe din poveste;
O8: să identifice spaţiile desfăşurării întâmplărilor;
O9: să formuleze opinii despre acţiune, personaje;
O10: să exprime argumente care susţin sau nu acţiunile personajelor;
O11: să formuleze întrebări legate de text;
O12: să caute posibile conexiuni cu lumea reală;
O13: să facă predicţii în legătură cu următoarea poveste selectată pentru lectură.

Operaţiile de gândire exersate de elev vor fi:


Înţelegerea : capacitatea de a exprima o idee cu cuvinte proprii;
aplicarea: identificarea relevanţei unei idei în variate tipuri de lectură;
analiza: găsirea cauzelor şi efectelor unei idei complexe;
sinteza: combinarea mai multor idei într-o idee nouă; crearea unei versiuni noi a unei idei; preluarea unei idei dintr-un mediu şi
adaptarea ei la un alt mediu; rezolvarea unei probleme complexe, făcând apel la mai multe idei;
evaluare: judecarea adecvată a unei idei sau surse.

Strategia didactică:
Metode şi procedee: expunerea,lectura,conversația,explicația,dezbaterea,brainstorming,învățarea prin descoperire,dialogul,metoda
cubului,observația,analiza comparativă,descoperirea,problematizarea,metoda diagramei Venn,exercițiul.
Material didactic utilizat: fișele elevilor,desenele elevilor,fișe de lucru,set de imagini, fişe de lucru,textul poveștii,markere, flip-
chart,jurnalul de lectură, fişe de evaluare.
Forme de organizare: activitate pe grupe, frontală, individuală.
Bibliografie: Pintilie, Mariana, Metode moderne de învăţare, Ed. Eurodidact, 2003
Cornea, Paul, Introducere în teoria lecturii, ed. Polirom, Iaşi, 1998
Iosifescu, Silvian, Construcţie şi lectură, ed. Univers, Bucureşti, 1970
Papadima, Liviu, Hermeneutică literară, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, 2006
Călinescu, Matei, A citi, a reciti. Către o poetică a (re)lecturii, ed. Polirom, 2003
Pamfil, Alina, Structuri didactice deschise, ed. Paralela 45, 2003
Revista de didactica limbii şi literaturii române Perspective
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Secvenţele O- Conţinuturi vizate Forme de Metode şi Resurse


didactice biec- organizare procedee materia- Itemi de evaluare
tive le
Moment Motivarea activităţii şi Frontal Expunerea
organizatoric prezenţei colegilor.
Pregătirea materialelor
necesare desfăşurării
activităţii.
Anunţarea temei şi a
obiectivelor.
O1 Lectura
Verificarea temei O2 Verificarea cantitativă şi Pe grupe şi Fişele Sarcini de lucru, privind tema
O3 calitativă a temei pentru individual elevilor de acasă:
O4 acasă- basmul „Motanul Conversaţia Grupa I: Lecturaţi şi prezentaţi
O6 încălţat” de Charles Perrault. fragmentul pe care-l consideraţi cel
Explicaţia mai interesant şi care vă reprezintă;
ilustraţi-l cu desene.
Grupa a II-a: Scrieţi un text de ~ 5
rânduri, în care să motivaţi ce v-a
determinat să alegeţi basmul
„Motanul încălţat”de Charles
Perrault.
Grupa a III-a: Reprezentaţi, prin
Desenele desene, faptele deosebite ale
elevilor Motanului.
Grupa a IV-a: Împărţiţi foaia în
patru; portretizaţi, în fiecare parte,
diferite ipostaze ale eroului.
O3 Ascultarea unui cântec despre CD cu
Captarea atenţiei brad. Frontal cântecul Prezentaţi într-o formă scurtă
Rezumarea cântecului într-o conținutul cântecului.
formă scurtă şi atractivă Individual

Indepen-
dent
Conversaţia Fişe de Grupa I:
Manifest jucăuş pentru Pe grupe Dezbaterea lucru Adaptaţi proverbe/ maxime şi / sau
lectură : completaţi-le.
Adaptarea la ideea de lectură a Grupa a II-a:
unei maxime, a unei cugetări, Exerciţiul Formulaţi replici la citate din
a unor titluri de opere sau de literatura română sau universală.
filme. Grupa a III-a:
O1 Formulaţi replici la replici din filme.
O2
O3 În legătură cu cuvântul „brăduţ”,
O4 Braistor- Setul de scrieţi, timp de 4 minute ce
I. Evocarea O6 Prezentarea unor ilustraţii care Frontal ming ilustraţii ştiţi, chiar dacă afirmaţiile voastre
O7 prezintă o pădure de brad si sunt sau nu, corecte.
O8 un brăduţ mai mic. Elevii sunt încurajaţi.
Se analizează fişele .

Lectura Textul
Frontal poveştii
II.Realizarea Prezentarea conținutului „Poves-
sensului O6 pentru a îndemna la reflecţie Explicaţia tea
O9 critică şi a stimula interesul Individual puiului
O10 pentru lectură. de brad”
Se audiază povestirea de Luiza Bliţ (= o primă impresie la o
înregistrată pe CD, după ce li Carol prima lectură)
se va atrage atenţia de a 1. Ce te-a impresionat?
fi foarte atenți deoarece vor Fişe 2. De ce anume aceasta?
primi imediat fişe care de lucru 3. Ce emoţii ai trăit la prima lectură?
trebuie să fie completate
cu informaţii din povestea pe
care o vor audia acum. Explicaţia
Individual şi Elevii vor nota pe fişa “Văd, Aud,
Dirijarea învăţării şi A.Textul poveştii va fi pe grupe Simt”, ceea ce descoperă ei şi de la
asigurarea împărţit în fragmente, care vor ceilalţi.
feed-back-ului fi distribuite elevilor. După
lectura interiorizată realizată Fişe
de elevi, aceştia vor completa de lucru
Fişa Vad, Aud, Simt,(Anexa Învăţarea
3) apoi se vor muta la alte prin
grupe,împărtăşindu-le descoperire
colegilor informațiile
referitoare la capitol, aşa cum Conversaţia Câţiva voluntari le vor împărtăşi
reies din fragmentul citit. Dialogul celorlalţi descoperirile.
Întorcându-se la locurile lor, Apoi observaţiile vor fi notate pe
elevii îşi vor nota / formula foaia de flip- chart.
întrebări suplimentare, vor Metoda Elevii sunt monotorizaţi.
face predicţii, vor exprima cubului
opinii legate de copitol. Observaţia Grupa I: Descrie :
Descrieţi dorinţele Brăduţului.
B. Organizarea elevilor pe
şase grupe. Fiecare grupă îşi Grupa a II-a: Analizează :
va alege o culoare, dintre cele pe grupe Faceţi o analiză a modului de a
şase culori ale cubului (roşu, Analiza acţiona a căpriţei, a vântului şi a
albastru,galben,alb,verde, comparativă Fişe de hoţului.
portocaliu) şi cele şase „verbe lucru
comandă”(descrie, analizează, Grupa a III-a: Compară: Comparaţi
compară, aplică, asociază, Descoperi- cele două lumi întâlnite în poveste.
argumentează): rea
-verbul comandă Grupa a IV-a:Aplică :
–„descrie”→culoarea cubului: Imaginaţi-vă că sunteţi în
roşie;simbolul→gândire faţa Brăduţului; ce întrebări îi veţi
influenţată de afect. Exerciţiul pune?

- verbul comandă
–„analizează”→culoarea Grupa a V-a:Asociază : Asociaţi
cubului:albastru;simbolul→ Brăduţului modele de eroi
gândire speculativă. din basmele citite de voi.

- verbul comandă Grupa aVI-a: Argumentează:


–„compară”→culoarea Problemati- Argumentaţi faptul că aventura
cubului:galben;simbolul→ zarea Brăduţului este o experienţă de
gândire pozitivă. schimbare a modului de viaţă.
-verbul comandă „aplică”
→culoarea cubului: alb;
simbolul→informaţie neutră.
- verbul comandă
–„asociază”→culoarea
cubului:verde;simbolul→
gândire creatoare.
- verbul comandă
–„argumentează”→culoarea
cubului:portocaliu;
simbolul→ gândire critică.

Metoda Stabileşte asemănări şi deosebiri şi


Căutarea de posibile Diagramei găseşte puncte comune între eroul de
O12 conexiuni cu lumea reala prin Veen literatură, Brăduţul, şi eroul din viaţa
aplicarea Diagramei Venn. reală, „EU”.

Reflecţia Conversaţia
Discutarea citatelor scrise pe Reflectaţi asupra citatelor scrise pe
a) Obţinerea tablă: Individual tablă!
performanţei „În viaţă trebuie să contăm pe Lectura Descoperiţi cuvinte cu valoarea de
realităţi, nu pe dorinţe” (Liviu simbol!
O13 Rebreanu) Explicaţi-le!
„Dorinţa nu e ceea ce vezi, ci
ceea ce-ţi imaginezi”(Gabriel
Garcia Marquez) Flip-
chart
”Nu trebuie sa dorești Markere
imposibilul” (Leonardo Da
Vinci)
Exerciţiul
Notarea pe flip-chart a de redactare
simbolurilor citate. Frontal Adresaţi-vă Jurnalului de lectură şi
Individual mărturisiţi-i impresiile voastre
b) Evaluarea Însemnări în jurnalul de despre „Povestea puiului de
activităţii lectură, sub forma unei brad” .şi despre activitatea de astăzi
scrisori, care începe cu în cel puţin 5 rânduri.
formula „Dragă Jurnalule…”
în care elevii să-şi
mărturisească impresiile Jurnalul
şi opiniile despre „Povestea Individual de
puiului de brad” . lectură

Prezentarea unei noi oferte de În final se va asculta „POVESTEA


lectură (10-15 cărţi; alegerea BRADULUI „ de Sisica Popa
(prin reprezentanţi) a celor 4
poveşti ce urmează a fi
lecturate de cele 4 grupe de Frontal
elevi.
POVESTEA PUIULUI DE BRAD de Luiza Carol
"A fost odata ca niciodata, intr-o padure, o zana buna care se ducea in fiecare zi sa
asculte ce vorbesc copacii. Cum, nu stiati ca si copacii vorbesc? De buna seama ca vorbesc,
dar nu asa cum vorbim noi acum.
Au copacii limba lor, altfel decat a noastra, o limba din fosnet de frunze si trosnet de ramurele.

Si zana cea buna intelegea tot ce spun copacii. Se intampla uneori sa auda ca un copac
isi spune o dorinta si atunci zana ridica bagheta si... gata, dorinta copacului se indeplinea.
Intr-o zi zana a auzit un pui de brad vorbind cu mama lui: "Nu imi mai place sa am ace
in loc de frunze", spunea puiul de brad. "De ce sa fiu asa de urat? As vrea sa am frunze
stralucitoare si argintii ca frunzele de mesteacan!" Si zana ridica bagheta si dorinta imediat se
implini. Tare se mai bucura puiul de brad! Dar bucuria lui nu tinu mult, pentru ca intr-o zi
trecu pe acolo o caprita cu iedul ei. "la uita-te la copacul acela, ce frunzulite fragede are!" a
spus caprita si au inceput sa-i rontaie puiului de brad frunzele cele noi. A ramas bradutul cu
crengile goale, caraghios si urat, tremurand de frig. Un an intreg s-a necajit pana cand, in
sfarsit, a venit primavara si au inceput sa-i creasca iar acele lui verzi dinainte. Ei, dar vedeti
cum era bradutul? Se bucura cat se bucura ca nu mai are crengile goale, dar cu timpul incepu
sa uite tot ce patimise. Toamna cand ceilalti copaci aveau frunzele ruginii si stacojii, bradutul
era iar nemultumit de acele lui. "Frunzele cele stacojii si aurii nu dureaza mult. Vantul le rupe
si le arunca", spunea cu intelepciune mama puiului de brad. "Bucura-te ca acele tale sunt verzi
toata iarna", ii mai spunea ea. Dar intr-o zi puiul de brad ii zise: "As vrea sa am frunze de aur
adevarat, pe care vantul sa nu le poata smulge". Zana, care trecea pe acolo il auzi si implini iar
dorinta puiului de brad. Era acum cel mai frumos copac din toata padurea. Dar nici de data
aceasta fericirea puiului de brad nu tinu mult. Un hot trecu pe acolo intr-o zi si, cand dadu cu
ochii de brad, ii scaparara de bucurie. Se apuca repede sa rupa frunzele cu crengi cu tot; taie,
smulse si insfaca tot ce putu, pana ce lasa puiul de brad aproape mort, cu toate ramurile frante.
Mult a durat de data asta pana si-a revenit bradutul, dar soarele si aerul curat l-au facut
in cele din urma sa-si recapete puterile. Si mai tarziu, cand zana trecu pe acolo, il auzi
spunand: "Ce minunate sunt frunzele verzi!"
Povestea puiului de brad

Dorinţele brăduţului Dorinţele omului

Şi Brăduţul şi Omul îşi doresc de multe ori lucruri care le fac mai mult rău decât bine.
Bliţ ( o primă impresie la o primă lectură)

1. Ce te-a impresionat?
2. De ce anume aceasta?
3. Ce emoţii ai trăit la prima lectură?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Textul ____________________________________
Autorul ___________________________________
Numele, prenumele _________________________

V ĂD AUD SIMT
PROIECT DE LECȚIE

OBIECTUL: Limba şi literatura română


SUBIECTUL: „Făt-Frumos din Lacrimă”, de Mihai Eminescu
TIPUL LECŢIEI: consolidare şi sistematizare
CLASA: a IV-a
MOTIVAŢIA:
 Lecția a fost abordată în sprijinul dezvoltării interesului pentru lectură şi a îmbogăţirii vocabularului;
 Lecția se sprijină pe priceperile deja formate: capacitatea de comunicare şi pe spiritul de investigaţie;
 Prin implicare activă, elevii devin constienţi de propria gandire şi folosesc limbajul propriu;
 Folosirea metodei “CUBUL” care va scoate în evidenţă sensuri multiple ale lecţiei prin problematizare şi introspecţie
(autoobservare).
COMPETENȚE GENERALE:
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare,
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare.
COMPETENȚE SPECIFICE:
2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale,
4.1. Recunoaşterea şi remedierea greşelilor de ortografie şi de punctuaţie în redactarea de text,
4.3. Redactarea unei descrieri tip portret pe baza unui plan simplu,
4.4. Povestirea pe scurt a unei secvenţe dintr-o poveste/ dintr-un film/ desen animat / a unei activităţi/ a unei întâmplări
imaginate/trăite.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O.1. să aplice cunostințele în rezolvarea unor exerciții date (itemi);
O.2. să explice titlul prin evidenţierea mesajului textului;
O.3. să răspundă întrebărilor puse în legatură cu textul propus spre studiere;
O.4. să valorifice, într-un enunţ propriu, cuvinte şi expresii din textul citit;
O.5. să găsească însuşiri pentru unele cuvinte indicate;
O.6. să asculte cu rabdare explicaţiile colegilor;
O.7. să comunice cu colegii de grup, explicandu-le materialul studiat;
O.8. să alcătuiască un text, utilizand informaţiile asimilate şi expresiile frumoase din lecţie;
O.9. să realizeze un desen inspirat din textul lecturat şi să argumenteze alegerea făcută.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: conversația,explicația,exercițiul,metoda cubului,metoda lotus(floare de nufăr),
Resurse materiale: fișe de lucru,planșă desen,flipchart,markere,
Forme de organizare: activitate frontala,activitate pe grupe.
Bibliografie:
Programa şcolară pentru disciplina LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ CLASELE a III-a – a IV-a,București,2014,
Pintilie, Mariana, Metode moderne de învăţare, Ed. Eurodidact, 2003.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
MOMENTELE EMITEREA SARCINILOR RESURSE EVALUARE
LECŢIEI METODE MIJLOACE FORME
I.Moment Creez atmosfera necesară Observare
organizatoric începerii lecţiei. Împart fișele sistematică
elevilor și pregătesc celelalte
materiale necesare lecției.
II.Verificarea Se reaminteşte elevilor faptul că Auto-
conţinuturilor O.1 au avut de citi acasa basmul „Făt conversaţia Activ. evaluarea
învăţate O.2 frumos din lacrimă”, de frontală
O.3 M. Eminescu.
Se adresează elevilor următoa-
rele întrebări:
1.Care sunt personajele
principale din text?
2.Cum s-a născut Făt Frumos?
3.Ce reprezintă lacrima pentru
personajul principal ?
III.Captarea O.1 Se vor reaminti etapele Metodei conversaţia Activ. Observare
atenţiei cubului pe care o vom folosi în frontală sistematică
cadrul orei de astăzi.

IV.Anunţarea Clasa este împărţită în 6 grupe. explicaţia Activ. Observare


temei Fiecare grupă are de îndeplinit frontală sistematică
câte una din cele 6 sarcini-
(descrie, compară, asociază,
analizează,aplică,argumentează).
V.Dirijarea O.4;O.5; Fiecare grupa completează fişa exerciţiul fişe de lucru Activita- Observare
învăţării O.6;O.7; din anexă. plansa desen. te pe sistematică
O.8;O.9. grupe
VI.Atingerea Un elev-expert va conduce explicaţia Activ. Autoevaluare
performanţei O.3 discuţia folosind feţele cubului. frontală
În acest timp propunatorul
monitorizează activitatea,
intervenind doar când apar
greşeli sau opinii diferite.

-Arată faţa 1 a cubului, iar


colegii din grupa 1 precizează ce
au descris în fişă.
-Arată faţa 2 a cubului şi grupa
2 scoate în evidenţă asemănări şi
deosebiri între Ileana-
-Cosânzeana şi fata Genarului.
-Se întoarce faţa 3 a cubului, explicaţia
“Asociază”, şi sunt prezentate Observare
însuşirile personajelor date din foaia de flip- sistematică
lectura studiată. chart.
-Grupa 4 arată răspunsurile date Activ.
la întrebări frontală
-Grupa 5 prezintă textul alcătuit
în completarea lecturii.
Ultima grupă argumentează şi
explică desenul realizat inspirat
din Făt-Frumos din Lacrimă, de
Mihai Eminescu. Se poate folosi
și metoda floare de nufar pentru
caracterizarea personajelor.

VII. Evaluare Aprecieri asupra participării conversaţia Activ.


elevilor la activitate. frontală
A. METODA CUBULUI

1. DESCRIE 2.COMPARĂ 3. ASOCIAZĂ


- ce personaje vezi: Compară pe Ileana Găseşte însuşiri (din text şi
- ce culori vezi: Cosânzeana cu fata nu numai) pentru următoarele
- ce sunete auzi: Genarului. cuvinte: Făt-Frumos, Ileana,
- ce miroşi: Mama-Pădurilor,Genarul,
- ce simţi: castel,buzdugan,apă,lună,
luntre, cămaşă, ochi, stele.

4.ANALIZEAZĂ 5.APLICĂ 6.ARGUMENTEAZĂ


De ce feciorul împărătesei Continuă povestea Realizează un desen
şi al împăratului a primit spunând ce crezi ca s-a inspirat din textul Făt-Frumos
numele Făt-Frumos – din – întâmplat mai departe cu - din - Lacrimă, de
Lacrimă? Făt-Frumos şi Ileana. Mihai Eminescu, ilustrând
De ce a orbit Ileana? Elementele fabuloase din
Ce simte feciorul de împărat, basm.
prietenul lui Făt-Frumos, faţă
de Mama-Pădurilor?
De ce credeţi că Făt-Frumos
a reuşit să iasă victorios din
toate peripeţiile sale?
B. Fişă de lucru

1. Descrie:

- ce personaje vezi: ____________________________________________________


____________________________________________________________________
- ce culori vezi: _______________________________________________________
____________________________________________________________________
- ce sunete auzi: _______________________________________________________
____________________________________________________________________
- ce miroşi: __________________________________________________________
____________________________________________________________________
- ce simţi: ____________________________________________________________
____________________________________________________________________

2. Compară:

Compară pe Ileana-Cosanzeana cu fata Genarului:

Ileana-Cosânzeana Fata Genarului


- -
- -
- -
- -
- -
- -
- -
- -

3. Asociază:

Găseşte însuşiri (din text şi nu numai) pentru următoarele cuvinte:

Făt-Frumos______________________________________________________________
________________________________________________________________________
Ileana_______________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Mama-
Pădurilor____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Genarul_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Castel_______________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Buzdugan___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Apă________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Lună_______________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Luntre______________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Cămaşă_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ochi________________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Stele________________________________________________________________________
____________________________________________________________________

4. Analizează:

De ce feciorul împărătesei şi al împăratului a primit numele Făt-Frumos-din-Lacrimă?


____________________________________________________________________________
_______________________________________________________

De ce a orbit Ileana?
____________________________________________________________________________
________________________________________________

Ce simte feciorul de împărat, prietenul lui Făt-Frumos, faţă de Mama-Pădurilor?


__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

De ce credeţi că Făt-Frumos a reuşit să iasă victorios din toate peripeţiile sale?

____________________________________________________________________________
_______________________________________________________

5. Aplică:

Continuă povestirea spunând ce crezi că s-a întâmplat mai departe cu Făt-Frumos şi


Ileana.

____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
______

6. Argumentează:

Realizează un desen inspirat din textul Făt-Frumos - din - Lacrimă, de Mihai


Eminescu, ilustrand elementele fabuloase din basm.
C. Tehnica LOTUS
Este o tehnică de schematizare. De la o temă pleacă 8 idei principale, iar de la fiecare
pleacă alte idei.
Exemplu: “ Făt – Frumos din lacrimă” de Mihai Eminescu.

Caii babei Fata Maica


Domnului

Baba
Împărat fără
urmaşi

Tatăl era în
război cu Făt - Frumos
vecinul

Domnul nu
se întoarce Prieten

Domnul , Sf Făt-Frumos Împăratul


Petru îl învie din lacrimă vecin

Sf Petru se Fata
uită înapoi Ileana Genarulului

Genarul Muma Pădurii

Lunga
aşteptare
Calul Îl face cenuşă Lupte
năzdrăvan

You might also like