Professional Documents
Culture Documents
Solution
N
CA= 85*4= 340 N.m
m
CB= 170*2= 340 N.m N
CA=CB
m
170N 170N
Q2/ Resolve the 1000N force in figure into two nonrectangular components, one
having a line of action along AB and the other parallel to AC.
Solution
Fx =1000cosӨ
= 1000*4/5= 800 N
Fy =1000 sinӨ
= 1000 *3/5= 600 N
FAB=600cos β
= 600*12/13
=552N
Q3/ Determine the moment of the force F in figure with respect to the vertical
line ab?
Solution
= (4PP2+52+72)1/2 = 9.49m
Fx=42.2*7=295N
2.95*4=1180 0
211*6=1266 0
2446
Solution
75*4/5=60
50*0.866=43.3N
100cos65=42.3N
75*3/5= 45N
40*2/2.23=35.8
50*0.5= 25N
100sin65= 90.6N
Ry=115.6 -80.8=34.8
100*sin65*5=453N.m
40*1/5*1=17.9N.m
40*2/2.23*5=179N.m
ΣMa=45+129+453+17.9-179=467N.m
R*d= ΣMa
d=467/55.4=8.43m
Q5/ the two blocks are placed on the incline with the cable taut. (a) Determine
the force P required to initial motion of the 15-kg block if P is applied down the
incline.(b) If P is applied up the incline.
Solution
N=80cos20+150cos20= 230cos20
Fa=N*0.4
=230cos20*0.4=86.5N
∑Fx=0
P+150sin20=Fa+Fc
P+51=86.5+22.5
P=86.5+22.5-51=58N
ام ﺗﺒﻘﻰ ﺛﺎﺑﺘﺔ ﻋﻠﻴﻬﺎ15 kg هﻞ ﺗﺼﻌﺪ ﻣﻊ اﻟﻜﺘﻠﺔ8 kg اﻟﻰ اﻻﻋﻠﻰ ﻓﻴﺠﺐ ﻓﺤﺺ اﻟﻜﺘﻠﺔp ﻓﻲ ﺣﺎﻟﺔ اﻟﺼﻌﻮد اﻟﻘﻮة
80sin20 = x ﺑﺎﺗﺠﺎﻩ8 kg ﻣﺮآﺒﺔ اﻟﻮزن ﻟﻠﻜﺘﻠﺔ
80sin20=27.4N
Fc=22.5
ﺗﺒﻘﻰ ﻓﻲ ﻣﻜﺎﻧﻬﺎ8 kg اذن اﻟﻜﺘﻠﺔ
Solution
The original couple is counterclockwise when the plane of the forces
is viewed from above, and its magnitude is
[M = F d]
M = 100(0.1) = 10 N.m
The forces P and –P produce a counterclockwise couple
M = 400(0.040)cosθ
Equating the two expression gives
10 = 400(0.040) cosθ
θ = cos (10/16) = 51.3˚
Q7/A car come to a complete stop from an initial speed of 80km/hr in a distance
of 30m. With the same constant acceleration, what would be the stopping
distance s from an initial speed of 110km/hr?
Solution
V=80*1000/3600=22m/sec
V2=Vo2+2as
0= (22)2 +2*a*30
a=-80m/sec
v=110*1000/3600=30m/sec
V2=Vo2+2as
0= (30)2 -2*8*s
= (30)2 – 165
- (30)2=-165
S=56.7m
Solution
S=v2-9
ds/dt= 2vdv/dt
v=2va
a=1/2m/sec
v= vo +at
v=3+1/2t
s= vo t +1/2at2
s=3t+1/4 t2
Q9/ Using the method of composite area, determine location of the centroid of
the shaded area in figure.
Solution
1.
X=0.424r
y=0.424r
A=πr2/4
AX= π0.424r3/4
Ay= = π0.424r3/4
2.
X=0.424*r/2
y=r/2
A= -π(r/2)2/2
Solution
1.
A* d2 =6.25*54 =337.5 m4
2.
Ixc= 0.11r4
=0.11(3)4 = 8.9 m4
d=(4r/3π )+2=(4*3/3π )+2=3.2m
d2 =10.7 m2
A= π r2 /2= π 32 /2=14.1 m2
A* d2 =14.1*10.7 =150.8 m4
3.
A* d2 =16*18 =288 m4
∑ Ixc=364.5+8.9+81=454.4 m4
∑ A* d2=337.5+150.8+288=776.3 m4
Ix=∑ Ixc +∑ A* d2= 454.4+776.3= 1230.7 m4
Q11/ Calculate the magnitude of the moment about the base point O of the 600N
force in five different way
Solution
(I) The moment arm to the 600-N force is
d = 4 cos 40˚ + 2 sin 40˚ = 4.35 m
(1) By M = rd the moment is clockwise and his the magnitude
Mo = 600(4. 35) = 2610 N.m
(II) Replace the force by its rectangular components at A
F1= 600 cos 40˚ = 460 N, F2 = 600 sin 40˚= 386N
(2)By Varignon's theorem, the moment becomes
Mo = 460(4) + 386(2) = 2610N
(III) By the principle of transmissibility, move the 600-N force
along its line of action to point B, which eliminates the moment of
the component F2. The moment arm of F1 becomes
d1 = 4 + 2 tan 40˚ = 5.68 m
and the moment is
Mo = 460(5.68) = 2610 N.m
(3) (IV) Moving the force to point C eliminates the moment of the
component F1. The moment am of F2 becomes
d2 = 2 + 4 cos40˚ = 6.77 m
and the moment is
Mo = 386(6.77) + 2610 N.m
Q12/The link shown in Fig. a is pin-connected at A and rests against a smooth
support at B. Compute the horizontal and vertical components of reaction at pin
A.
Solution
+∑MA=0
NB=200N
B
Ax=100N
Ay=233N